Nem hülyeség: tényleg létezik kék banán – részben legalábbis

2024 / 09 / 01 / Felkai Ádám
Nem hülyeség: tényleg létezik kék banán – részben legalábbis
Ráadásul állítólag olyan íze van, mint a vaníliafagylaltnak.

A Blue Java, más néven kék banán (de akad egy sereg más neve is) egy különleges banánfajta, amely legfőbb erénye a termelők szempontjából, hogy hidegtűrő és rendkívül ellenálló. A banán Délkelet-Ázsiából származik, és két helyi banánfaj, a Musa balbisiana és a Musa acuminata hibridje. Gyümölcse híres édes, aromás ízéről, amely egyesek szerint vaníliás fagylaltra emlékeztető, krémes állagú – de erre még visszatérünk.

A Blue Java banánfák 4,5-6 méter magasra nőnek, és hidegtűrő, valamint szélálló tulajdonságaiknak köszönhetően tehát jól alkalmazkodnak a különböző környezeti feltételekhez. A fák levelei ezüstös-zöld színűek, gyümölcseik kicsi fürtökben fejlődnek, és 18-23 centiméter hosszúak. Ezek a banánok frissen fogyasztva vagy főzve is népszerűek, a már említett különleges ízviláguk miatt. Emellett dekoratív növényként is ültetik őket különleges színük, nagy méretük és a mérsékelt éghajlathoz való alkalmazkodóképességük miatt.

A nagy kérdés persze, hogy tényleg kék-e ezen banán színe? A kérdésnek (többek közt) az USA Today járt utána egy tényfeltáró cikkben, eszerint a banán valóban halványkék (egész pontosan zöldeskék), de csak éretlen állapotban, éretten a már jóval ismerősebb sárgára vált. Sokszor azonban az internetre olyan képet töltenek fel, aminek szándékosan módosították a színeit, hogy a gyümölcs sokkal élénk kékebbnek hasson, mint a valóságban.

Ami az ízt illeti, egy hozzászóló a cikk szerint ezt nem annyira vaníliásnak, mint inkább pudingszerűnek írja le.

Mindezek ellenére valóban különleges gyümölcsről beszélhetünk.


Végre kiderülhet, miért lapos az univerzum
Végre kiderülhet, miért lapos az univerzum
A csillagászat egyik problémája, hogy az univerzum – úgy tűnik – lapos. De miért alakult ez így? Egy új modell erre próbál válaszolni, közben több más kozmológiai problémát is tisztáz, például a sötét anyag mibenlétét.
“Ezt biztos nem emberek hozták ide” – Egyre több a rejtély Stonehenge oltárköve körül
“Ezt biztos nem emberek hozták ide” – Egyre több a rejtély Stonehenge oltárköve körül
Nemrég derült ki, hogy Stonehenge oltárköve valójában több száz kilométerrel távolabbról származik, mint azt eddig hitték. Most egy újabb tanulmány azonban tovább bonyolítja a képet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.