Két új tanulmányt is írtak az N95 típusú orvosi maszkok újrafertőtlenítésének a lehetőségeiről. A Massachusetts-i Egyetem (UMass) kutatói arra jutottak, hogy a már használt, de hidrogén-peroxiddal újrafertőtlenített maszkok pont annyira kiszűrik a kórokozókat, mint a bontatlan darabok.
Emellett az észak-karolinai Duke Egyetemen újraindítottak egy olyan maszk sterilizációs protokollt, amit még 2016-ban fejlesztettek ki.
A használt maszkokon sajnos jelen lehet a koronavírus, szóval ezek újrahasznosítása mindenféle eljárás nélkül fel sem merülhet. Ugyanakkor a sterilizálás ronthatja a filter anyagát, ami az eszköz nem megfelelő működését idézheti elő.
Az új kutatások tükrében azonban úgy tűnik, hogy szerencsére nem ez a helyzet. Az Umass kutatói arra jutottak, hogy a kezelés nem rontja a maszk minőségét. Ugyanakkor azt sem árt hozzátenni, hogy egy hasonló kísérletet jellemzően több tucatszor kellene megismételni, de a maszkokat felajánló bostoni kórház csak keveset tudott nélkülözni ezekből a védelmi eszközökből.
A Duke Egyetemen pedig párásított hidrogén-peroxiddal végzik a tisztítási műveletet. Az egyetemen ezen a módon már régóta sterilizálnak eszközöket, sőt teljes helyiségeket is. A folyamatot 2016-ban írták le először, és ezzel most a maszkokat tisztítják. Ám a korábbi tanulmányok nem vizsgálták, hogy laborkörülményeken kívül működhet-e ez az eljárás.
A kutatás vezetője szerint soha nem gondolták volna, hogy az eljárást egyszer maszkokon fogják kipróbálni, de sajnos ilyen időket élünk, improvizálni kell.
Szerencsére kiderült, hogy az eljárás működik, és a maszkok sem károsodnak, így az egyetemhez tartozó mindhárom kórházban már alkalmazzák is ezt a fajta sterilizációt. A kutatók az eredményeiket is publikálták, hogy a többi kórház is elkezdhesse alkalmazni a módszert.
(Kép: Wikipedia)