A csillagászok igen különös rádiójelet észleltek az űrből, amely 53,8 percenként ismétlődik – olyan jelet ráadásul, amit a jelenlegi tudásunkkal nem igazán vagyunk képesek megnyugtatóan magyarázni. Az ausztrál ASKAP rádióteleszkóp által észlelt jel, az ASKAP J1935+2148, ugyanis eléggé szokatlan mód három különböző állapotban is létezik: néha 10-50 másodpercig tartó erős villanásokként jelenik meg lineáris polarizációval, máskor pedig az impulzusok gyengébbek és körkörösen polarizáltak, és mindössze 370 ezredmásodpercig tartanak – számol be róla a New Atlas cikke. Olykor pedig a jel teljesen eltűnik. Mint azt dr. Manisha Caleb, a tanulmány vezető szerzője a jelet kibocsátó objektumról elmondta:
“Ez az objektum három különböző emissziós állapotot mutat, amelyek mindegyike teljesen különbözik a másiktól.”
Dr. Caleb elmondta azt is, hogy a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkóp döntő szerepet játszott ezen különböző állapotok megkülönböztetésében, mivel az ezzel az eszközzel végzett megfigyelés erősítette meg, hogy mindegyik emisszió az égbolt ugyanazon a pontjáról származik.
A vezető elméletek szerint a jel egy neutroncsillagtól vagy egy fehér törpétől származhat, amelyek mind hatalmas csillagok maradványai. Mivel a neutroncsillagok köztudottan rendszeres rádióhullámokat bocsátanak ki, ők az elsődleges “gyanúsítottak”. Azonban ezek az objektumok általában sokkal gyorsabban forognak, és másodpercek, sőt azok töredéke alatt tesznek meg egy fordulatot. Egy 54 perces forgási periódus egy neutroncsillag esetében így tehát eléggé valószínűtlen. Ezzel szemben a fehér törpék ugyan lassan forognak, de jelenleg nem ismert, hogy ilyen rádiójeleket produkálnának.
A mostani felfedezés így eléggé hasonlít egy korábban azonosított, 18 perces ismétlődő jelhez. Így most is lényegében az mondható el, ami azon jel kapcsán: további megfigyelésekre/adatokra van szükség. A felfedezés annyiban is érdekes, hogy idővel talán átírhatja az ismereteinket a neutroncsillagokkal és fehér törpékkel kapcsolatban. Mint dr. Caleb hozzátette:
“Ez akár arra is késztethet bennünket, hogy újragondoljuk a neutroncsillagokról vagy fehér törpékről alkotott több évtizedes ismereteinket; hogyan bocsátanak ki rádióhullámokat és milyen a populációjuk a Tejútrendszerünkben.”
A kutatás eredményeket a Nature Astronomy folyóiratban tették közzé.
(Kép: Carl Knox/OzGrav)