Az éhség felszámolását 2015-ben fogadták el az ENSZ egyik fenntartható fejlődési céljaként, a WFP pedig az ENSZ elsődleges szervezete ennek megvalósítására. Az elmúlt években sokat romlott a globális helyzet, 2019-ben 135 millió ember szenvedett akut éhezéstől, ami hosszú évek óta a legmagasabb szám. A növekedés legnagyobb részét a háborúk és fegyveres konfliktusok okozták.
A koronavírus-járvány természetesen jelentősen hozzájárult az éhezés áldozatai számának erőteljes növekedéséhez világszerte. Jemenben, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Nigériában, Dél-Szudánban és Burkina Fasoban, az erőszakos konfliktusok és a járvány együttesen vezettek az éhezés határán élők számának drámai növekedéséhez. A pandémia alatt a Világélelmezési Program impozáns mértékben növelte erőfeszítéseit. A szervezet saját szavaival:
"Egészen addig a napig, amíg orvosi vakcinánk nem lesz, az élelmiszer a legjobb oltás a káosz ellen."
A világot szinte elképzelhetetlen méretű éhségválság fenyegeti, ha az Élelmezési Világprogram és más élelmiszersegély-szervezetek nem kapják meg a kért pénzügyi támogatást.
Az éhség és a fegyveres konfliktus közötti kapcsolat ördögi kör: a háború és a konfliktusok táplálékbizonytalanságot és éhséget okozhatnak, ugyanúgy, mint ahogy az éhség és az élelmiszerek hozzáférhetőségének bizonytalansága lappangó konfliktusok fellángolását és az erőszak erősödését okozhatja. Amíg nem vetünk véget a háborúknak és fegyveres konfliktusoknak az éhezés mentes világ megteremtésének célját sem érhetjük el.
A Nobel Bizottság kihangsúlyozta, miszerint az élelmezésbiztonság növelése érdekében nyújtott segítség nem csupán az éhezést akadályozza meg, de hozzájárulhat a stabilitás és a béke kilátásainak javításához is. Az Élelmezési Világprogram vezető szerepet vállalt a humanitárius munka és a békefenntartás ötvözésében úttörő projektek révén Dél-Amerikában, Afrikában és Ázsiában.
A Világélelmezési Programot a FAO és az ENSZ hozták létre 1961-ben. Ez a világ legnagyobb humanitárius, élelmiszersegélyt nyújtó szervezete. Alapfeladata a természeti csapások és háborús konfliktusok okozta rendkívüli, szükséghelyzetekben humanitárius segítség nyújtása. Teljes egészében önkéntes felajánlások alapján dolgoznak, összegyűjtik a nemzeti kormányok készpénz és természetbeni felajánlásait, beszerzik az élelmiszereket és logisztikai rendszerükön keresztül eljuttatják a rászorulókhoz. A tagországok kormányai mellett szoros együttműködésben dolgoznak a római székhelyű testvér-szervezetekkel (FAO, IFAD), valamint a nemzetközi civil szervezetekkel a Zéró Éhezés elérése érdekében. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és az UNICEF a szervezet partnerei.
Világélelmezési Program
Az idei díjjal a Norvég Nobel Bizottság az éhség fenyegetésétől szenvedő vagy azzal szembesülő emberek milliói felé kívánja fordítani a világ tekintetét. Az Élelmezési Világprogram kulcsfontosságú szerepet játszik az élelmiszerbiztonság béke eszközévé tételében, és hozzájárult az ENSZ tagállamainak mozgósításához az éhség háborús és konfliktusokban fegyverként történő felhasználása elleni küzdelemhez.
(Forrás: TNYT Képek: Pixabay, Nobelprize)