Nyugat felé mozog a titokzatos “csillagdűne” a Szaharában

2024 / 03 / 06 / Felkai Ádám
Nyugat felé mozog a titokzatos “csillagdűne” a Szaharában
A csillagdűnék páratlan természeti képződmények, amelyek ráadásul nem csak ezen a bolygón találhatóak meg – épp ezért fontos, hogy az egyik legősibbnek most megfejtették a titkait.

A Szahara-sivatag szívében található a bolygó egyik legérdekesebb természeti képződménye, a Lala Lallia néven ismert csillagdűne. A Marokkó délkeleti részén található ősi képződmény korára és mozgásaira derítettek fényt a legújabb kutatások – írja cikkében a Popular Mechanics. Ez tehát a Lala Lallia meséje:

A csillagdűnék a természet csodás építményei: tornyok, amelyeket nem emberi kéz, hanem a szél és a homok könyörtelen munkája alkotott. A nevük jellegzetes alakjukból ered, amely egy csillagra emlékeztet, amelynek karjai egy központi csúcsból nyúlnak ki. A csillagdűnék emellett nomen est omen alapon nem csak a Földön fordulnak elő, de ebben a “csillagrendszerben” több helyen is: a Mars bolygón és a Titánon, tehát a Szaturnusz legnagyobb holdján is megtalálhatók.

A Lala Lallia csillagdűne a kora miatt különösen jelentős. A Scientific Reports-ban március 4-én megjelent tanulmány szerint ez a dűne körülbelül 13 000 évvel ezelőtt keletkezett, így ez az egyik legrégebbi ismert csillagdűne ezen a bolygón. A felfedezés mérföldkő a sivatagi geológia megértésében, egyben ritka bepillantást nyújt a Föld éghajlati múltjába is.

A csillagdűnék a Földön is elterjedtek: Afrika és Arábia sivatagaitól Kína és Észak-Amerika homokvidékéig megtalálhatóak. Ezek a dűnék ráadásul a legmagasabbak a Földön, némelyikük a közel 300 méteres magasságot is elérheti. Különös azonban, hogy annak ellenére, hogy ennyire általánosan megtalálható képződményekről beszélünk, meglepő módon a földtörténeti leletek szinte alig tartalmaznak bizonyítékot ezeknek a dűnéknek a létezésére a múltban. Vagyis a csillagdűnék valamiért nem maradtak fenn a geológiai rekordban, vagyis azokban kőzet- és üledékrétegekben, amik a Föld történetét mintegy dokumentálják.

Ez a hiányosság különösen érdekes a tudósok számára, mert a sivatagok és azok formációi fontos szerepet játszanak a bolygónk történetének a megértésében. Az egyetlen ismert kivétel egy ősi csillagdűne, amit Skóciában találtak, és amely körülbelül 250 millió éves. Ez a ritka lelet kivételes betekintést nyújt abba, hogy ezek a dűnék valóban léteztek a múltban, de valamiért tehát nagyon ritkán maradtak fenn a geológiai rekordban.

A fenti rejtélyre több válasz is született: lehet, hogy a csillagdűnék olyan körülmények között alakultak ki és maradtak fenn, amelyek ritkán kedveznek a megőrződésnek, vagy talán a földtörténeti folyamatok során könnyen eltűnnek vagy átalakulnak, ami megnehezíti az azonosításukat.

Az új technológiák azonban, mint amilyen például a talajradar, lehetővé tették a kutatóknak, hogy feltárják a Lala Lallia-hoz hasonló csillagdűnék belső szerkezetét, feltárva azokat a folyamatokat, amelyek évezredek során formálták őket. Ez a bizonyos dűne a homok gyors felhalmozódása miatt érte el a jelenlegi impozáns méretét – az említett felhalmozódás motorjai pedig azok a szélmintázatok, amelyek a dűne tömegét lassan nyugat felé tolják el.

A tanulmányból kiderül az is, hogy összefüggés lehet a Lala Lallia kialakulása és a Fiatalabb Dryas-periódus kihalási esemény között, vagyis azon hirtelen globális lehűlési időszak között, amely körülbelül 12 900-11 600 évvel ezelőtt következett be. Ez az éghajlati esemény biztosíthatta a dűnék kezdeti kialakulásához szükséges feltételeket, a későbbi stabilitási és növekedési időszakokat pedig olyan környezeti változások befolyásolták, mint a csapadék és a monszun.

A Lala Lallia dűne mozgásának és korának megértése kulcsfontosságú nemcsak a sivatagi tájak szépségének és összetettségének az értékeléséhez, hanem a Föld éghajlati történetének a megfejtéséhez is. Az olyan technikák pedig, mint a lumineszcencia kormeghatározás, amely megbecsüli, hogy a homokszemcséket mikor érte fény utoljára, más dűnék tanulmányozására is használhatóak.

Ráadásul a földi csillagdűne csak az egésznek egy szelete – mivel ezek a képződmények más égitesteken is előfordulnak tehát, a bolygónkra kifejlesztett módszerekkel idővel a távoli égi objektumok dűnéit is tanulmányozhatjuk majd.

(Kép: Csillagdűne a Góbi-sivatagban, Dunhuang, Kína, forrás: Karlsruhei Műszaki Intézet, Karlsruhe, Németország/Jana Eichel)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.