Óriási, bizarr lények rejtőznek a mélységben

2024 / 10 / 01 / Bobák Zsófia
Óriási, bizarr lények rejtőznek a mélységben
Rendkívül ritkán lehet felvételeken látni a különleges tintahalakat, általában csak a véletlennek köszönhetően bukkannak fel egy-egy videón.

A nagyúszójú tintahal (Magnapinna) különleges pozíciót foglal el a tintahalak között, mivel ez az egyik legritkábban látott tagja a lábasfejűeknek, alaposabb megismerését pedig az is nehezíti, hogy az eddig a felszínre hozott és megvizsgált példányok szinte minden esetben fejletlen, fiatal állatok voltak. A Magnapinnával kapcsolatos megfigyelések alapját főként a különböző ROV-ok (távirányítással működő víz alatti jármű) kamerái elé került egyedekről készült rövid felvételek adják, így az ezekről az élőlényekről szóló tudás eléggé hiányos, az sem tisztázott még például, hogy pontosan hogyan táplálkoznak a mélyben.

A nagyúszójú tintahalak jócskán a felszín alatt élnek, 1000-től, akár 6000 méteres mélységig is előfordulnak és több felvételen is úgy tűnik, mintha sétálnának hosszú lábaikkal az óceán fenekén. A lábak valójában nyúlványok, amelyek funkciója szintén nem ismert egyelőre: lehetséges, hogy táplálkozásra használják őket, illetve bizonyos teóriák szerint a környezetük feltérképezését is segíthetik. A nyúlványokat időnként rugószerűen összehúzzák az állatok és volt már arra is példa, hogy teljesen összegabalyodott nyúlványokkal bajlódó példányt kaptak lencsevégre a kamerák. Bár a hosszú "végtagok" jelentik a legszembeszökőbb részét a nagyúszójú tintahalaknak, de nevüket mégsem erről a testrészükről kapták, hanem a szintén rendhagyóan nagyméretű úszólebenyeikről. Az állatok akár nyolc (egyes becslések szerint 12) méteresre is megnőhetnek, rendszerint két karral és nyolc nyúlvánnyal rendelkeznek és a Magnapinna családba tartozó különféle fajok a világ számos pontján megtalálhatóak, az Atlanti-óceántól kezdve a Csendes-óceánig.

A legújabb észlelésükre a Tonga-ároknál került sor, ahol a Nyugat-Ausztrál Egyetem Mélytengeri Kutatóközpontjának munkatársai végeztek kutatásokat, mikor az egyik felvételen megjelent a ritkán látott élőlény. A homályból elősétáló állat halványan az Érkezés című film heptapodjaira emlékeztethet, csak kisebb testtel és hosszabb lábakkal, de a mostani, 3300 méteres mélységben készült felvételen már viszonylag tisztán kivehető a formája, egy 2007-es, rosszabb minőségű videóban még sokkal "földönkívülibb" a megjelenése. A 2007-es megfigyelés a Shell olajtársasághoz kötődik, aminek víz alatti járműve a Houstontól nem messze található Perdido fúrási helyszínen találkozott össze a tintahallal két és fél kilométer mélyen.

Az első ismert felvételt 1988-ban készítették (szintén véletlenül) az állatokról és az azóta eltelt időkben is a fúrási helyeket feltérképező járművek kamerái szolgáltatják az egyik legfontosabb kutatási anyagot a Magnapinna fajokkal kapcsolatban. A másik forrását a megfigyeléseknek a tudományos expedíciók jelentik, amelyek általában nem kifejezetten a nagyúszójú tintahalakra koncentrálnak ugyan, de olyan mélységben zajlanak, ahol ezek az élőlények is tartózkodhatnak. A Nyugat-Ausztrál Egyetem megfigyelése a Tonga-ároknál a több mint tízezer méter mély Horizon Deep vizsgálatát célozta, ahol a titokzatos Magnapinnán kívül más különös élőlények is megfordulnak.

A kutatók velük kapcsolatban elsősorban arra a kérdésre keresik a választ, hogy az ilyen mély árkok fenekén élő állatok hogyan szerzik élelmüket és egyáltalán miért élnek ebben az extrém környezetben, mikor ide semmilyen táplálék nem jut le egykönnyen.

(Fotó: NOAA Ocean Exploration, Windows to the Deep 2021)

Miért nem roppannak össze a halak nyolcezer méteres mélységben? 8336 méteres mélységben fedezték fel a legmélyebben élő halat, amit valaha sikerült megfigyelni: a kutatók szerint ez a határán van annak a mélységnek, amit ezeknek az állatoknak a szervezete még kibír.


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.