Az óriási foltokat az Európai Déli Obszervatórium (ESO) távcsöveit használó csillagászok felfedezték a csillagklaszterekbe rejtett rendkívül forró csillagok felületén. A Nature Astronomy folyóiratban közzétett felfedezések segíthetik a csillagászokat, hogy jobban megértsék ezeket a rejtélyes csillagokat, és fényt deríthetnek a csillagcsillagászat egyéb rejtélyes eseményeinek okaira.
A csapat, amelyet Yazan Momany vezetett az olaszországi Padova INAF Csillagászati Obszervatóriumából, egy olyan csillagtípust vizsgált, melyet extrém horizontális ágcsillagnak (extreme horizontal branch star) neveznek, ezek olyan égitestek, melyek körülbelül fél Naptömegűek, de négy-ötször forróbbak annál.
„Ezek a forró és kisméretű csillagok azért különlegesek, mert tudjuk, hogy megkerülik egy tipikus csillag életének utolsó szakaszát, és idő előtt meghalnak”
- mondta Momany, aki korábban az ESO chilei Paranal Obszervatóriumának csillagásza volt.
"A mi galaxisunkban ezek a különös forró égitestek általában közeli társ csillaggal is rendelkeznek. Meglepő módon azonban ezeknek az extrém horizontális ágcsillagoknak a többsége a megfigyelések szerint, bár sűrű csillagcsoportokban gömb alakú klasztereket formázva látható, nem rendelkezik társcsillaggal."
A csoport ESO távcsövekkel végzett hosszú távú csillag-megfigyelése során fény derült ezeknek a titokzatos csillagoknak egy újabb titkára is. Három különféle gömbhalmazt vizsgálva, Momany és kollégái azt találták, hogy a bennük található extrém horizontális ágcsillagok fényereje rendszeresen megváltozott, néhány nap és néhány hét közötti időtartam alatt.
„Az összes többi forgatókönyv kiküszöbölése után csak egyetlen lehetőség maradt a megfigyelt fényerő-változások magyarázatára” - vonta le a következtetést Simone Zaggia a tanulmány társszerzője, az olaszországi Padova INAF Csillagászati Megfigyelőközpontjának csillagásza: „ezeknek a csillagoknak a felszínén napfoltok úsznak.”
Az itt tapasztalt folt-jelek valószínűleg különböznek saját Napunk sötét napfoltjaitól, de mindkettőt a mágneses mező okozza. Ezek a foltok világosabbak és melegebbek, mint a környező csillagfelület, ellentétben a Napunkkal, ahol a foltokat sötét foltoknak tekintjük a Nap felszínén, amelyek hidegebbek, mint a környezetük.
Az extrém horizontális ágcsillagok foltjai jelentősen nagyobbak is mint a napfoltok, és a csillag felületének akár negyedét is lefedhetik. Rendkívül hosszú életűek, évtizedek óta fennállnak, míg saját Napunk napfoltjai ideiglenesek, csupán néhány naptól néhány hónapig detektálhatók. Ahogy az extrém forró csillagok forognak, a foltok a felszínen ide-oda vándorolnak, ami a fényerő látható változásait okozza.
A foltok miatti fényerősség-változások mellett a csapat felfedezett néhány olyan extrém horizontális ágcsillagot is, melyek szuperkitöréseket produkáltak. Ezek hirtelen energiarobbanások és a mágneses mező jelenlétének újabb jelzői.
„Hasonlóak azokhoz a csillag-fáklyákhoz melyeket a saját Napunknál láthatunk, de tízmilliószor erősebbek” - mondta Henri Boffin, a tanulmány társszerzője, az ESO németországi központjának csillagásza. "Ez a jelenség természetesen nem volt előre látható, és rávilágít a mágneses mezők fontosságára e csillagok tulajdonságainak magyarázatában."
Az extrém horizontális ágcsillagok kutatásának hat évtizede után a csillagászok most már teljesebb képet kaptak róluk. Sőt, ez a kutatás megmagyarázhatja az erős mágneses mezők eredetét sok fehér törpénél is, olyan égitestek esetében, amelyek a Naphoz hasonló csillagok életének utolsó szakaszát képviselik, és hasonlóságokat mutatnak az extrém horizontális ágcsillagokkal.
„A nagy felfedezés ebben az, hogy a fényerő változások minden forró csillagnál összekapcsolhatók, a fiatal Nap-típusú csillagoktól, az öreg extrém horizontális ágcsillagokon át, a rég kihunyt fehér törpékig. Ezeket az égitesteket mostantól úgy lehet értelmezni, hogy mindegyik felületén megtalálhatóak a mágneses foltok."
- mondta David Jones a spanyolországi Instituto de Astrofísica de Canarias, csillagásza.
A kutatási eredmény eléréséhez a csillagászok több különböző műszert is felhasználtak, köztük, az ESO Very Large Telescope-ját (VLT), a VIMOS-t, a FLAMES-t és a FORS2-őt, valamint a Paranal Obszervatórium VLT Survey Telescope-hoz csatlakozó OmegaCAM-et. Az ESO chilei La Silla Obszervatóriumában az ULTRACAM-ot is alkalmazták, a New Technology Telescope-on.
Az áttörés akkor történt, mikor a csapat a spektrum közeli-ultraibolya részében figyelte meg a csillagokat, lehetővé téve számukra, hogy felfedjék a melegebb, extrém csillagokat, amelyek fényesen emelkedtek ki a gömb alakú klaszterek hidegebb csillagai közül.
(Képek: WPF)