Orosz gyártmányú hatalmas mágnestekercs érkezett az ITER-be

2023 / 02 / 17 / Bobák Zsófia
Orosz gyártmányú hatalmas mágnestekercs érkezett az ITER-be
Oroszország egy nagy nemzetközi projektben még részt vesz és el is készítették az egyik fontos berendezést, ami a forró plazma stabilizálására szolgál.

A Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER) a fúziós energiatermelés működőképességének demonstrálására szolgáló első fázist képviseli és siker esetén követi majd a DEMO, ami egy lépéssel közelebb áll a valódi, energiát biztosító, ipari fúziós erőmű megvalósulásához. Az EUROfusion irányelvei szerint a DEMO-nak már 300-500 MW energiát kell termelnie, ami nem sok ugyan, de bizonyítja a módszer életképességét és megnyithatja az utat egy új és tiszta energiaforrás használata előtt.

Az ITER komplex struktúrájának fontos részét képezi az a mágnesrendszer, ami a fánk alakú tokamak vákuumkamráját veszi körbe és 18 toroidális, 6 darab, gyűrű alakú poloidális, valamint korrekciós és rezonáns tekercsekből áll, amelyek feladata a folyamat során keletkező plazma kontrollálása és stabilizálása. Ezen felül a rendszerhez tartozik a középen helyet foglaló, legnagyobb mágnes, a Central Solenoid, azaz a központi mágnestekercs, aminek a változó mágneses tere által keltett elektromos tér hajtja a plazma áramát a Magfuzio.hu leírása szerint.

A hat poloidális tekercs mérete eltérő, de olyan hatalmasak, hogy a legtöbbet helyben kell összeszerelni, mivel a szállításuk lehetetlen feladat lenne. Éppen ezért négyet közülük, a PF2, PF3, PF4 és PF5 tekercseket az ITER területén található szerelőcsarnokban építik meg, a 250 méter hosszú Poloidal Field Coils Winding Facility-ben nemzetközi együttműködéssel az olasz ASG Superconductors tervei alapján. Ezek a poloidális mágnesek 17-24 méter átmérőjűek és súlyuk 200-400 tonna között van és az elsőként elkészült PF5 már 2021 szeptemberében elhagyta a szerelőcsarnokot.

A hat tekercs két legkisebb példányát, a PF1-et és PF6-ot Oroszország és Kína gyártja,

ebből a kínai berendezést, a 10 méter átmérőjű, 330 tonnás PF6-ot egy négy éjen át tartó út során szállították le Marseilles kikötőjéből Cadarache-ba 2020-ban és 2021 áprilisában foglalta el helyét az ITER leendő szívében. A tekercset többek között azért kellett ilyen messze Franciaországtól gyártani, mert logisztikai okokból egyszerre kellett elkészülnie a PF5-ös szekcióval és a helyben történő elkészítésre nem volt elég kapacitás, viszont az ASIPP (a Kínai Tudományos Akadémia Plazmafizikai Intézete) vállalta a feladatot.

Az első, PF1-es poloidális tekercset Oroszország gyártotta le és az egység február 10-én érkezett meg az ITER-hez. Oroszország az orosz-ukrán háború egy évvel ezelőtti indulása óta sok nemzetközi projektből kizárásra került vagy kiszállt, de a kísérleti fúziós reaktor építésének továbbra is résztvevője. A mágnes leszállításának ünneplésére rendezett eseményen Anatoli Krasilnikov, az ITER orosz nemzeti ügynökségének vezetője elmondta:

"a projekt a legszorosabb nemzetközi együttműködés élő példája, amelynek Oroszország nélkülözhetetlen része."

A PF1 9 méter átmérőjű és körülbelül 200 tonnás, de a szállításának elsődleges nehézségét nem annyira a súlya, mint a becsomagolás utáni formája okozta: az ITER Organization beszámolója szerint ez volt az egyike az eddigi legszélesebb rakományoknak, amit el kellett juttatniuk a franciaországi helyszínre. A 105 kilométeres utazás most is négy éjszakán át tartott, miközben 14 embernek csak az volt a feladata, hogy az útjelző táblákat és egyéb akadályozó tényezőket eltávolítsák az útból. Az ITER Organization felvételei bemutatják, hogy lehetett egy ekkor rakományt mozgatni a szűk francia utakon.

(Fotó: ITER Organization)

Speciális csavarok és kábelkötegek - hogyan fejlesztik az ITER idegrendszerét? Az ITER rendkívül komplex struktúrájának legalapvetőbb fontosságú részei gyakran nem látványos és hatalmas berendezések, hanem észrevétlenül megbúvó elektromos kábelek és apró csavarok, amelyek nélkül azonban a fúziós folyamatok működtetése lehetetlen lenne. Az alig néhány éve alakult magyar GEMS Engineering Kft. fejleszti és teszteli ezeket és számos más diagnosztikai eszközt a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktorhoz, és a tokamak "idegrendszerének" működését most közelről is bemutatták.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.