Őrület? – Engedélyt kapott a Nap elhomályosítását célzó kísérlet

2025 / 04 / 26 / Felkai Ádám
Őrület? – Engedélyt kapott a Nap elhomályosítását célzó kísérlet
A tudósok zöld utat kaptak annak tesztelésére, hogy a napfény „tompítása” segíthet-e lassítani a globális felmelegedést. Az ötletet azonban többen is kifejezetten „őrültségnek” tartják.

A brit Fejlett Kutatási és Találmányi Ügynökség (ARIA) több mint 66 millió dollárt (körülbelül 61 millió eurót) különített el arra, hogy kutatásokat finanszírozzon az aeroszolrészecskék sztratoszférába permetezésével kapcsolatban – számolt be róla a The Times. Az elképzelés szerint ez a módszer a napfény egy részét visszaverné az űrbe, csökkentve ezzel a Föld felszínére jutó hő mennyiségét. A tervezett kísérlet során szulfátrészecskéket szórnának szét nagy magasságban repülő gépek segítségével közvetlenül a sztratoszférába, amely az alsó légkör felett található. A módszer támogatói szerint ez egy viszonylag olcsó megoldás lehet a bolygó hűtésére, és segíthet megelőzni a klímaváltozás katasztrofális következményeit.

Az első, kis léptékű beltéri kísérletek már a következő hetekben elindulhatnak. Mark Symes, az ARIA projektvezetője a The Guardiannek úgy fogalmazott:

„A kellemetlen igazság az, hogy a jelenlegi felmelegedési ütem számos kritikus fordulópont bekövetkezéséhez vezethet az elkövetkező száz év során.” Hozzátette: „Jelenleg komolyan hiányoznak a valós adatok, ezért szükségünk van konkrét fizikai bizonyítékokra ahhoz, hogy megértsük, ezek a technológiák valóban működnek-e, és milyen mellékhatásokkal járhatnak.”

Dominic Cummings, Boris Johnson korábbi miniszterelnöki főtanácsadója szintén támogatja a kutatást. Szerinte a napfény mérsékelt csökkentése akár jótékony hatással is lehet a mezőgazdaságra, mivel enyhítheti a növényeket érintő hőstresszt.

A légköri aeroszolos megoldás mellett ugyanezen projekt keretében vizsgálják még a „tengeri felhők kifényesítését” is, amely során tengeri sót permeteznének a légkörbe, hogy fokozzák a felhők visszaverő képességét. Emellett vizsgálni tervezik a pehelyfelhők elvékonyítását is, amelyek jelenleg csapdába ejtik a hőt a Föld felszíne közelében.

A nagyratörő tervek ellenére sok szakértő szkeptikusan áll a projekthez – mint arról a New York Post beszámol. A kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy a napfény manipulációja megzavarhatja az időjárási mintákat és veszélyeztetheti az élelmiszertermelést, így akár több kárt is okozhat, mint hasznot. Egyes környezetvédők az elképzelést „őrültségnek” tartják, és ahhoz hasonlítják, mintha a rákot aszpirinnel próbálnánk kezelni.

Vezető klímatudósok, mint Michael Mann (Pennsylvaniai Egyetem) és Raymond Pierrehumbert (Oxfordi Egyetem), arra figyelmeztetnek, hogy ezek a kísérletek elterelhetik a figyelmet a valóban létfontosságú intézkedésekről, amelyek a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás elérését szolgálják.

Az ARIA, amelyet gyakran az amerikai DARPA brit megfelelőjeként emlegetnek, egyébként híres arról, hogy élvonalbeli, bár gyakran vitatott technológiai projekteket támogat.

(Kép: Pixabay)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Lemodellezték: ez történik, amikor a Bennu 2182-ben a Földbe csapódik
Lemodellezték: ez történik, amikor a Bennu 2182-ben a Földbe csapódik
Bár az esély erre az eseményre kicsi, a következmények brutálisak.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.