Indiai csillagászok kutatása szerint lehetséges, hogy egyes fekete lyuk típusok egészen más módon keletkeznek, mint ami általánosságban a fekete lyukakra jellemző, azaz nem egy masszív csillag összeomlásakor, vagy neutroncsillagok találkozója következtében, esetleg más, nagy energiájú, látványos esemény révén, hanem sokkal csendesebben, észrevétlenül alakulnak ki, méghozzá egy különleges alapanyagból. Ezek a rendhagyó fekete lyukak csillagok belsejében kezdik karrierjüket, ahol a felgyülemlő sötét anyag adja a kiindulópontot a fejlődésükhöz.
“Néhány kutató szerint a sötét anyag lassan felhalmozódhat a csillagokon belül. Hosszú távon ez a felhalmozódás csendes összeomlást indít be, és kialakít egy parányi fekete lyukat egy egyébként szabályosnak tűnő csillag szívében.”
- magyarázza Chandrachur Chakraborty asztrofizikus, a tanulmány egyik szerzője.
A kutatók eredetileg arra a kérdésre keresték a választ, hogy vajon a kis méretű, akár egy naptömegűnél is kisebb fekete lyukak - amelyeknek a létezésére utaltak jelek a gravitációshullám-megfigyelések során - valójában honnan származnak, milyen mechanizmus alakítja ki őket. A sötét anyagból születő fekete lyukak egy lehetséges magyarázatát adják a jelenségnek. A csillagászok szerint a csillagokon belül fejlődő fekete lyukak az égitest anyagából táplálkoznak, így nőnek egyre nagyobbra, a sorsuk pedig főként azon múlik, milyen típusú csillagban helyezkednek el. Ha például egy neutroncsillag közepében keletkezik a fekete lyuk, akkor szempillantás alatt felfalja a különlegesen sűrű égitestet, viszont ha egy lassan forgó fehér törpében alakul ki az apró fekete lyuk, akkor egyenletesen növekszik, majd idővel elfogyasztja az egész csillagot. Amennyiben a fehér törpe gyorsan forog, akkor a körülmények miatt a fekete lyuk növekedése rendkívül lassan halad, és “parazitává” válik, ami csendben megbújik a csillagban, és nagyon hosszú idő alatt alakítja csak át az égitestet.
Az egyik legérdekesebb forgatókönyv azonban akkor valósul meg, ha a csillag közepes sebességgel forog, ekkor egy úgynevezett meztelen szingularitás jön létre, vagyis egy eseményhorizont nélküli gravitációs szingularitás. Ebben az esetben az anyag bele is eshet, de ki is szabadulhat a szingularitásból, tehát ez lényegében egy “fekete lyuk a fekete nélkül” - Pankaj S. Joshi asztrofizikus megfogalmazása szerint.
“Ezek a rejtett fekete lyukak csillagokban bujkálhatnak, lassan növekedve, láthatatlanul, amíg nem hagynak apró nyomokat: különös gravitációs jeleket, szokatlan hűlési viselkedést, vagy a bináris pálya zavarát.”
- magyarázza Chakraborty.
A kutatók reményei szerint akár a Tejútrendszer belsejében is lehetnek ehhez hasonló különleges fekete lyukak, akár a “parazitikus” formájukban is, vagyis a fehér törpében rejtőző változataiknak is otthont adhat a galaxis. A jövőben a csillagászati kutatások során talán fény derül a speciális objektumok titkaira, és bebizonyosodhat az egyelőre csak elméletben létező, sötét anyagból készült, csillagokból kikelő fekete lyukak valódisága.
(Fotó: AdisResic/Pixabay, DALL-E 3)