A norvég természetfotós, Kjell Bloch Sandved teljes fotós karrierjét a bennünket körülvevő világ szépségeinek megragadására tette fel. A termékeny utazás során, pillangó- és lepkefotókból egész gyűjtemény készült, művészi, érdekes mintákkal. Sandved azt is észrevette, hogy a természetes minták néhol látványos formákat alkotnak, és felismerte, hogy azok hasonlítanak az ábécé betűire. Ennek eredményeként létrehozta a Pillangó ábécét.
Az ember persze mindenütt és mindenben hajlamos arcokat és ismert szimbólumokat felfedezni, erre evolúciósan programozva vagyunk, és számos érdekes példával lehet illusztrálni. Mindannyiunkkal megtörtént már, hogy az égre felnézve, hirtelen az emberi arcra hasonlító felhőt vettünk észre. Talán az is, hogy rápillantva egy Wassily Kandinsky festményre, és felismertük Janka nagynénénk vonásait, vagy lenézve a pizzánkra, rájöttünk, hogy az öntetek feltűnő hasonlóságot mutatnak Bunyós Pityuval.
Ha most vadul bólogatsz, nem vagy egyedül. Gyakran előfordul, hogy arcokat látunk élettelen tárgyakban, ennek neve: pareidolia. A szó a görög “para”, azaz rendellenes, és az „eidolon”, azaz „kép” szóból származik, ami az eidos szóból (kép, forma) ered.
A pareidoliát egy Diane Duyser nevű floridai nő tette híressé, amikor egy megégett pirítós felszínén Szűz Máriát vélte felfedezni. 2004-ben, aukción értékesítette a szimbolikus jeletéssel felruházott kenyérdarabot 28 000 dollárért (mai árfolyamon 8,5 millió forint.) Mások félelmetes dolgokat látnak bele a Mars felszínéről készült fotókba, vagy Teréz anya portéját egy fahéj-fánkba. A lista folytatódik - és természetesen a művészetre is kiterjed.
Ám azt meg kell hagyni, hogy a lepkeszárny ABC különösen szép, egyedülálló példája a dolognak. Sandved, az angol ábécé mind a huszonhat betűjével, valamint a tíz egyjegyű arab számmal (0–9), egy csodálatosan színes gyűjteményben állította össze az olvasható pillangó- és a lepkeszárnyakat. A galériák megtekinthetőek a fotós weboldalán weboldalán.
(Forrás: MyModernMet Képek: Unsplash, Butterflyaphabet)