Pitagorásznál ezer évvel korábbra datált agyagtáblán találták meg Pitagorasz tételét

2023 / 10 / 08 / Felkai Ádám
Pitagorásznál ezer évvel korábbra datált agyagtáblán találták meg Pitagorasz tételét
A titok abban rejlik, hogy Pitagorasz tételét nem Pitagorasz találta fel – de akkor miért nevezzük így?

A híres Pitagorasz-tételt, a matematika egyik alapelvét (a² + b² = c²) mindenki ismeri, és ezt régóta az ókori görög matematikusnak, Pitagorasznak tulajdonítják – elvégre róla nevezték el.

A tétel felfedezésének a története ennél azonban bonyolultabb – foglalja össze cikkében az IFLScience: a legújabb felfedezések ugyanis megkérdőjelezik az előbbi, közkeletű hiedelmet. Egy babiloni agyagtábla, amit IM 67118 néven tartanak számon, i.e. 1770-ből származik, és több mint 1000 évvel megelőzte Pitagoraszt. Ez a tábla a Pitagorasz-tételt használta a téglalapon belüli átló hosszának kiszámítására, amiből elég egyértelműen következik, hogy a babiloni matematikusok már évszázadokkal Pitagorasz születése előtt ismerték ezt a matematikai eljárást.

Egy másik, ie 1800-1600-ból származó tábla mindehhez további bizonyítékkal szolgál: ezen egy négyzet látható, benne feliratos háromszögekkel, amelyek a Pitagorasz-tétel ismeretét és más fejlett matematikai ötleteket mutattak be. Bruce Ratner matematikus szerint a babilóniaiak már megértették a négyzet átlója és oldala közötti kapcsolatot. Magyarán ez a civilizáció már jóval Pitagorasz előtt ismerte a Pitagorasz-tételt, pontosabban annak egy négyzet átlójára való alkalmazását.

Rendben, de akkor miért nevezzük Pitagorasz-tételnek, miért nem babilóniai-tételnek? Az ok-okozat láncolata a következőképp fest leegyszerűsítve: magától Pitagorásztól egyetlen eredeti írás sem maradt fenn, amit tudunk róla, a felfedezéseiről, az másoktól maradt ránk – különösen a pitagoreusoktól, akik a Pitagorasz által a mai Dél-Olaszország területén alapított iskola tagjai voltak. Az iskolát Pitagorasz Félkörének nevezték, és titkos intézmény volt, de az ottani tudást szigorúan őrizték, és adták tovább egymásnak a tagok – tiszteletből pedig sok felfedezést Pitagorasznak tulajdonítottak.

Mindehhez tegyük hozzá azt is, hogy az íróanyag ekkoriban drága és szűkös volt, ezért az ismeretek szájról-szájra terjedtek – magyarán az eredeti forrás sokszor elveszett, vagy az eredete a homályba veszett, és ha valaki kérdezte, az iskola alapítója iránti tiszteletből azt mondták, hogy Pitagorasz találta ezt ki.

Magyarán jó eséllyel nem Pitagorasz “találta fel” a tételt, de az ő iskolája terjesztette ezt el, és nekik köszönhetjük, hogy eljutott hozzánk is.

(Kép: Az IM 67118 agyagtábla, forrás: wikimedia.commons)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.