Pokoli titkot őriznek a fák kék évgyűrűi

2025 / 02 / 09 / Felkai Ádám
Pokoli titkot őriznek a fák kék évgyűrűi
Egy friss tanulmány meglepő módszert mutatott be a múltbeli éghajlat rekonstruálására: egy egyszerű kék foltot a fák évgyűrűiben. A kutatók arra jutottak, hogy ezek a jellegzetes kék jelzések nemcsak a hideg nyarakról, hanem a vulkáni eredetű telekről is árulkodnak – vagyis új betekintést nyújtanak az ősi klímaviszonyokba.

A kutatók a szafranin és az astra blue nevű biológiai festékek kombinációjával emelték ki a fák lignintartalmának eltéréseit. A lignin egy kulcsfontosságú vegyület, amely erősíti a növényi sejtfalakat. Amikor a fák a szokásosnál hidegebb tenyészidőszakot élnek át, a lignintermelésük zavart szenved, ami a fa szerkezetében a jellegzetes kék gyűrűk megjelenéséhez vezet. Az új technikát egy nemzetközi kutatócsoport tesztelte, amikor az észak-norvégiai Iškoras-hegység térségében található, az északi faöv közelében növekvő 25 erdeifenyő (Pinus sylvestris) és 54 boróka (Juniperus communis) mintáját elemezte. A szafraninnal kezelt minták rózsaszínűvé váltak, míg az astra blue festék a ligninhiányos területeket átlátszó, élénkkék gyűrűkként emelte ki.

„A kék gyűrűk a hiányosan kifejlődött növekedési gyűrűkre emlékeztetnek, és a tenyészidőszak alatti hideg időjáráshoz köthetők”

magyarázza Agata Buchwal, a lengyel Adam Mickiewicz Egyetem dendroökológusa.

A tanulmány megállapította, hogy a kék gyűrűk gyakoribbak voltak a fenyőfákban, mint a borókákban, ami arra utal, hogy a fenyők érzékenyebbek a hideg hőmérsékletre. A vizsgált fenyőfagyűrűk körülbelül 2 százaléka, a borókák esetében pedig 1 százalék mutatta ezt a kék elszíneződést.

Különösen figyelemre méltó, hogy ezek a gyűrűk 1902-ben és 1877-ben nagy számban jelentek meg: a fenyőminták 96, illetve 85 százalékában fordultak elő. Az adatok összhangban vannak a történelmi feljegyzésekkel, amelyek szerint ezekben az években rendkívül hideg nyarak voltak, feltehetően távoli vulkánkitörések hatására.

„Az 1902-es és 1877-es nyarak hőmérsékleti viszonyai különösen kedvezőtlenek voltak a fás szárú növények növekedése szempontjából”

– állapították meg a kutatók. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy további vizsgálatok szükségesek annak tisztázására, hogy más tényezők, például aszály is hozzájárulhatott-e a kék gyűrűk kialakulásához.

Ahogy a kutatás halad előre, a tudósok célja egy szélesebb mintavételi hálózat létrehozása, amely segíthet pontosabban nyomon követni a múltbeli lehűlési eseményeket. „Reméljük, hogy másokat is ösztönözhetünk arra, hogy saját adataikban is keressék a kék gyűrűket” – mondta Buchwal.

(Kép: kék gyűrűk láthatók az egyik fa mintáján, forrás: Pawel Matulewski/Liliana Siekacz)


Fantasztikus világok rejlenek az emberi testben, amelyek igazi szupraorganizmussá tesznek minket
Fantasztikus világok rejlenek az emberi testben, amelyek igazi szupraorganizmussá tesznek minket
A kutatók szerint az emberi test valójában annál is komplexebb, mint amilyennek korábban gondolták - a sejtjei szoros együttműködésben működnek a mikrobiális sejtekkel, egy elválaszthatatlan egységet alkotva.
Sok vagy kevés évi 300 milliárd dollár, ha a világ jövője a tét? - A COP29 éghajlatvédelmi csúcstalálkozó mérlege dióhéjban
Sok vagy kevés évi 300 milliárd dollár, ha a világ jövője a tét? - A COP29 éghajlatvédelmi csúcstalálkozó mérlege dióhéjban
Az azerbajdzsáni Bakuban megrendezett COP29 klímacsúcs ismét rávilágított a nemzetközi klímapolitika feszültségeire és korlátaira. Bár a felek megegyeztek egy évi 300 milliárd dolláros, fokozatosan növekvő klímafinanszírozási alap létrehozásáról, az összeg messze elmarad attól, amire a fejlődő országok számítottak, és amire a legtöbb szakértő szerint szükség lenne a valódi változáshoz. A szén-dioxid-kvóták nemzetközi kereskedelmére vonatkozó megállapodás némi előrelépést jelent, de az újabb Trump-elnökség híre és a fosszilis lobbi példátlan jelenléte erősen rányomták a bélyegüket a vasárnap véget ért kéthetes konferenciára.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.