Pontosan mennyi ideig tart a kvantum-alagutazás?

2020 / 07 / 26 / Justin Viktor
Pontosan mennyi ideig tart a kvantum-alagutazás?
A kvantum-alagút hatás nem azonnali, egy új kísérlet során sikerült megmérni az akadályokon áthaladó részecskék áthaladási idejét, feltárva egy mélyen ellentmondásos jelenség korábban ismeretlen részleteit.

A kvantum-alagutazás olyan jelenség, amelyben a részecske áthalad egy energiagáton annak ellenére, hogy ehhez nincs energiája. Bár az homályos, hogy hogyan működik pontosan a kvantum-alagutazás, a tudósok felismerték az alkalmazási lehetőségeit. Az a kérdés azonban, hogy mennyi ideig tart egy részecskének átjutni egy akadályon, azóta erősen vitatott érték, hogy először megpróbálták megmérni. A kérdés megválaszolásának nehézsége magában az idő fogalmi meghatározásában és abban rejlik, hogy hogyan vonatkozik ez a kvantum-alagút hatásra.

Egy új kutatás során a torontói egyetemi tudósainak most sikerült demonstrálni a kvantum-alagút hatás idejének megmérését. A kísérletben az „óra” a felhasznált rubídium-atomok spinje  volt - mivel megfordulásuk időtartama ismert mennyiség. Óraként felhasználva, mérhető velük, hogy mekkora spin történik, míg részt vesznek a tesztben, például ha átjutnak egy lézersugáron. Így a tudósoknak csak annyit kellett tenni, hogy rögzítsék az atom aktuális spin állapotát, mielőtt az belép a sugárba, majd újra megmérni azt, amikor kilép onnan.

A kísérlet során a rubídium-atomok felhőit csapdába ejtették a lézernyaláb felhasználásával, majd ugyanazon lézernyaláb felhasználásával az atomokat egy másik lézersugár útjába mozgatták, és megbecsülték azok spinjét a második lézersáv mindkét oldalán. Az atomi spinek számszerűsítésének megkönnyítése érdekében az elemzők először ultra alacsony hőmérsékletre hűtötték a felhőt, majd átküldték azt az energiagáton keresztül.

A spin változásának mérése azt mutatta, hogy a kvantum-alagutazás nagyjából 0,62 milliszekundumot vett igénybe.

A jövőben a tudósok azt tervezik, hogy kiderítik, merre járnak pontosan az atomok, amikor az akadályon áthaladnak.

(Forrás: Nature Képek: Maxpixel)


 


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.