A generációs hajó egy elméleti űreszköz, amelyet évszázadokon is átnyúló csillagközi utazásra terveztek. A koncepció szerint az első generációs legénység a fedélzeten él, szaporodik, és végül meg is hal, és majd a leszármazottak folytatják az utat. Maga az ötlet nem új: először az amerikai rakétaúttörő, Robert H. Goddard javasolta ezt a hatalmas űrbárkát, amely önálló, fenntartható világként szolgálna – az életet pedig egy zárt ökoszisztémán keresztül támogatná, miközben ez a gigászi jármű átszeli a messzi űrt, és egészen egy távoli csillagrendszerig jut el.
Mindez persze nem kevés kihívást jelent, kezdjük is azzal, hogy ugye több generációnak kell a túlélését biztosítani – így ezeknek a hajóknak megbízható mezőgazdasági, lakhatási és életfenntartó rendszerekkel kell rendelkezniük. Az ilyen rendszereknek azonban tökéletesen kell működniük, mivel évszázadokon át kell fenntartaniuk a levegő és a víz hibátlan újrahasznosítását, valamint a kozmikus sugárzás, a mikrometeoroidok és az űrből érkező többi veszélyforrás elleni védelmet. Ezenkívül az űreszköznek a Földdel egyenértékű gravitációt is kell generálnia (ezt állandó forgással oldaná meg), miközben a Földhöz hasonló légköri feltételeket kell fenntartania akár 1500 lakos számára.
Mindez érdekes, de mennyiben megvalósítható? – a Project Hyperion kezdeményezés éppen ezt vizsgálja – számol be róla az Interesting Engineering. A projekt keretében pedig közelmúltban tervpályázatot írtak ki, amelyen épp ilyen “generációs hajók” koncepcióit vizsgálják. A 2024. november 1. és 2025. június 2. között meghirdetett versenyen interdiszciplináris csapatok jelentkezését várják a Föld minden pontjáról.
“A verseny során azt vizsgálják majd, hogy milyen lehet egy ideális élőhely és társadalmi rendszer egy ilyen hosszú távú utazáshoz”
– nyilatkozták a projekt szervezői. Ennek megfelelően a terveknek most elsősorban nem is a meghajtórendszerekre vagy a szerkezeti tervezésre kell fókuszálniuk, sokkal inkább a fedélzeti élőhely és a társadalmi szervezet megtervezésére kíváncsiak a szervezők – utóbbi sem kihívásmentes feladat, hiszen ezen a módon 250 évig kell fenntartani az életet.
A versenyfeladat a következő: 250 éves küldetés megtervezése egy olyan kőzetbolygóra, amelyen már kialakult egy prekurzor szonda által létrehozott mesterséges ökoszisztéma. Az induló csapatokban helyet kell kapjon legalább egy építész tervező, egy mérnök és társadalomtudós, hogy biztosítsák a projekt technikai, társadalmi és pszichológiai dimenzióinak a lefedettségét.
A legfontosabb célkitűzések a következők:
A verseny célja a szervezők szerint a kutatás előmozdítása, a jövőbeli innovációk előtt az úttörőmunka elvégzése, valamint a közvélemény érdeklődésének a felkeltése a csillagközi utazás kihívásai és lehetőségei iránt.
(Képek: Project Hyperion)