A roncsot 2015-ben mindössze 300 méterre találták Gela egykori kikötőjétől, és 39 darab vöröses-arany színű fémrudat rejtett, amelyek élénk vitát váltottak ki a régészek körében.
„Ez az első eset, hogy ilyen lelet előkerült” – mondta Sebastiano Tusa, a szicíliai Tengerészeti Hivatal munkatársa. „Korábban csak ősi szövegekből és dísztárgyakból ismertük az orichalcumot, de ilyen formában még soha nem találkoztunk vele.”
Tusa azt is hozzátette, hogy a fém pontos azonosításához további vizsgálatokra és a hajó teljes feltárására lesz szükség. Az orichalcum évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat és a legendák kedvelőit egyaránt. Platón görög filozófus Kritiasz című dialógusában úgy írta le Atlantiszt, mint egy várost, amely „az orichalcum vöröses ragyogásában tündökölt”. A fémet Poszeidón templomainak és palotáinak díszítésére használták, sőt egy olyan oszlopot is ebből készítettek, amely az isten törvényeit hordozta. Platón szerint az orichalcumot helyben bányászták, és értéke csak az aranyéhoz volt fogható – ez utóbbit a második helyen követte.
Az igazán öreg rókák pedig emlékezhetnek erre a fémre az Indiana Jones and the Fate of Atlantis című videójátékból is.
Bár a legenda a thébai alkimista királyhoz, Kadmoszhoz köti a fém eredetét, a modern tudomány ennél valószerűbb magyarázattal szolgál. Olaszországi röntgenfluoreszcens vizsgálatok kimutatták, hogy a most talált rudak főként rézből (75–80%) és cinkből (15–20%) állnak, kisebb mennyiségben nikkelt, ólmot és vasat is tartalmaznak – így összetételük a mai sárgarézhez hasonlít. A gyártásukhoz valószínűleg faszenet használtak olvasztóanyagként.
Bár a fém nem pontosan egyezik meg a mítoszban szereplő réz-arany-ezüst keverékkel, megjelenése és anyagösszetétele lenyűgöző bepillantást enged az ókori fémmegmunkálás világába. Tusa szerint a lelet is bizonyítja, hogy Gela kiemelt szerepet játszott az antik kereskedelemben és kézműiparban.
„Ez a rakomány értékes információkat nyújt Szicília korai gazdaságtörténetéről” – fogalmazott.
Ez lehetett az az ötvözet, amit Platón is ismert, és amelyre orichalcumként hivatkozott? Ez persze csak spekuláció, de mindenesetre nagyon hasonlít ahhoz, amiről a filozófus is írt. Az mindenesetre biztos, hogy ritka leletről van szó. Egyes feltételezések szerint egyébként a roncs és benne a fémek Poszeidónnak, a tenger istenének szánt áldozatként kerültek a tenger mélyére.
(Forrás: Atlas Obscura, News Corp Australia, a cikkhez használt képet az AI generálta/Rakéta.hu)