A South China Morning Post hírei szerint a frissen elkészült kínai űrállomáson, a Tienkungon, a taikonauták mellett egy humanoid robot, Taikobot is részt vesz majd a küldésekben, amelyek során segítséget nyújt az űrhajósok számára a kisebb feladatok elvégzéséhez. A robot magasságra körülbelül emberi méretű (171 centiméteres), súlya viszont sokkal kevesebb (25 kilogram), így kevésbé költséges az űrbe való feljutattása, két karjával pedig hatékonyan szállít különféle eszközöket az állomás különböző moduljai között.
?Meet Taikobot, the robot for Tiangong Space Station (CSS). It’s designed for station maintenance and astronaut assistance. It is 1.71m tall, weights 25kg, and has 54 degrees of freedom in total. Source: https://t.co/eH06Ec2VOi https://t.co/eH06Ec2VOi? pic.twitter.com/Wq6V6VlFfa
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) March 30, 2023
A gépet elsősorban a legénység kisegítésére szánják, nem arra, hogy bonyolultabb munkákat végezzen: erre már csak azért sem lenne alkalmas, mivel a teherbírása egyelőre elég alacsony: a karjai egy-két kilónyi teher megemelésére teszik képessé. Az űrbeli körülményekhez viszont jól alkalmazható, mivel mozgását a mikrogravitációban tevékenykedő emberek mozdulatai alapján tervezték meg. A Taikobot emiatt, bár rendelkezik lábakkal, de mégsem sétál, hanem repül. A tervezői által publikált tanulmány szerint a működési elvét az úgynevezett push–flight–park (PFP) stratégia határozza meg: a robot helyváltoztatás során először ellöki magát a faltól horizontális pozícióban, majd végigrepül a kabinon, végül fogódzkodók segítségével dokkol a másik falnál. Emiatt tulajdonképpen ugyanúgy, vagy nagyon hasonlóan mozog majd az űrállomáson, mint maguk a humán űrhajósok.
A tesztek alatt az űrállomást imitáló környezetben a robot sikeresen végrehajtotta a feladatait és megfelelően működött az ember-gép interakciók során, képes volt különféle nagyságú és súlyú eszközök szállítására és kezelésére és hatékonyan követte az űrhajósokat, hogy monitorozza a tevékenységüket. A mérnökök szerint a humanoid asszisztens a későbbiekben
"fontos szerepet játszhat az űr kihasználásának soha véget nem érő folyamatában és hozzájárulhat az űrgazdaság fejlődéshez."
A jövőbeli feladataihoz pedig az eszközkezelés, szállítás és asszisztencia mellett az űrállomás (korlátozott) üzemeltetésének teljes felelőssége is rá hárulhat, mivel a tervezői szerint az űrhajósok távollétében akár ezt a munkát is rá lehet majd bízni.
(Fotó: Weibo, Qi Zhang et al/MDPI)