Az Országos Széchényi Könyvtár most izgalmas lépéssel a magyar irodalom XIX. és XX. századi legnagyobb alkotóitól tett elérhetővé történeti forrásanyagokat a kézirattárból a digitális tartalomszolgáltatás részeként. Nem ez az első ilyen projektjük, a Fotótér, a Földabrosz, a Plakáttár, a Régi Ritka és a Hangtár már mind ezen az úton megtett fontos és értékes lépések.
Első lépésként Babits Mihály és felesége, Török Sophie hagyatékának levélanyaga kerül be az online elérhető anyagok közé. A publikálás egyben gesztus is a költő 1941. augusztus 4-ei halálának nyolcvanadik évfordulója alkalmából.
Copia néven elindult a nemzeti könyvtár kézirattári gyűjtőoldala is, ahol a Babits-projekt első ütemében a 6700 darabos levélhagyaték teljes körű feldolgozása és a közkincskörbe tartozó csaknem 2500 dokumentum is elérhető lesz. Ez a gyűjtőoldal IDE kattintva érhető el.
Az épülő adatbázisban hosszabb távon leveleket, levelezéseket, kora újkori és újkori kötetes kéziratokat, önálló vers-, tanulmány- és regénykéziratokat, valamint analektákat (egyedi, nem levéltípusú dokumentumokat) lehet majd böngészni.
Babits Mihály személyi irathagyatéka a 20. századi magyar irodalom legnagyobb alkotói, irodalomtörténeti forrásanyaga. Nemcsak a költő, esszé- és regényíró műveinek alkotási folyamatáról őriz kéziratokat, de a Nyugat folyóirat és a Baumgarten Alapítvány történetéről is. Babits felesége 1921-es házasságkötésüktől fogva gyűjtött mindent, ami férje életét, irodalmi pályáját dokumentálta. Megőrizte a vers-, esszé- és regénykéziratok egy részét, kiterjedt levelezését, több ezer fényképet készített az életükről, barátaikról.
A nemzeti bibliotéka most induló digitális szolgáltatása a levélanyag digitális felvételeinek és a levelekkel kapcsolatos legfontosabb adatoknak a folyamatos megjelenítésével folytatja a hagyaték gondozását, egyben folyamatosan hozzáférhetővé teszi a kéziratokat. A harmincezer oldalnyi kéziratanyag jól strukturált, sokrétű, a legkülönfélébb keresési szempontokat érvényesítő adatbázisként válik hozzáférhetővé, hozzájárulva a további tudományos igényű levélkiadások megalapozásához. A levélanyagot követően a fényképek jönnek, és a versek kritikai kiadásának alapját képező verskéziratok.
(Forrás: MTI, OSZK Kép: Unsplash, OSZK)