A Leeds Egyetem STORM Lab részlegének kutatói egészen apró robotcsápokat fejlesztettek, amelyeket legalább kétféle módon lehet alkalmazni: a tüdő ereibe vezetve a tüdőrák kezelésére, vagy az agyba helyezve az orrüregen át történő agyműtét kivitelezésére. A mechanikus karok mindössze 2 mm átmérőjűek és mágnessel irányíthatóak, emiatt olyan szűk helyekre is bejutnak az emberi testben, amire eddig nem volt lehetőség, például a legkisebb hörgőkbe a tüdőben.
A holttesteken végzett kísérletek szerint 37%-kal mélyebbre tudott nyúlni a robot, mint a hagyományos eszközökkel megvalósított procedúra során az orvosok,
méghozzá úgy, hogy jóval kevesebb szöveti károsodást okozott.
A robotcsápok a tüdőrák kezelése mellett egy másik terület, az agyműtétek sikerének esélyét is növelhetik, a tesztek szerint ugyanis az orron át végzett műtét a robot segítségével egészen pontosan kivitelezhető. A puha és hajlékony anyagból lévő eszközök egyike a kamerát mozgatja, a másik a lézert, ami a tumort célozza. A kutatók leírása szerint a hasonló beavatkozások során a felmerülő problémák egy részét a túl merev eszközök alkalmazása okozza, ezért a mágneses részecskékkel vegyített szilícium jobb megoldást nyújt az anyaghasználat során. Az ígéretes tesztek után a vizsgálatok következő lépéseként a robotcsápok embereken való tesztelését tervezik a kutatók.
(Fotó: STORM Lab)