Római kori határvédelmi erődöt tártak fel a régészek a Duna mellett, Dél-Budán

2023 / 05 / 23 / Bodnár Barna
Római kori határvédelmi erődöt tártak fel a régészek a Duna mellett, Dél-Budán
A Budapest 22. kerületében lévő Nagytétényben Kr. u. 100 körül épült az a Duna partján lévő erőd, ami a Római Birodalom itt húzódó határát védte több száz éven át. A Magyar Nemzeti Múzeum új, helyszíni kiállítása a táborban élő légiósok és lovaskatonák fegyverzetét, lovait, mindennapi életét mutatja be az itt feltárt leletek segítségével.

Mráv Zsolt régész, a kiállítás kurátora a tárlat megnyitóján szakmai előadást tartott, amelyen a Rakéta is részt vett. A szakértő a helyszínen feltárt és kiállított leleteken, illetve korhű replikákon keresztül mutatta be az egykori erődítmény eddig ismert történetét. Elmondta, hogy Augustus császár (aki i. e. 27-től haláláig, i. sz. 14-ig uralkodott) életének egyik utolsó rendelkezése az volt, hogy utódai a Római Birodalom határát Európában a Rajna és a Duna között tartsák meg. Így is lett: a rómaiak egészen az 5. század elejéig képesek voltak hatékonyan védeni a Duna - akkori nevén Danuvius - menti jól látható határszakaszt a barbár törzsek betöréseivel szemben. A határvonal, vagyis limes jelentősége nem csak abból adódott, hogy a birodalmat elválasztotta az úgynevezett Barbaricumtól, de a folyó és szigeteinek ellenőrzése stratégiai cél is volt, hiszen jól hajózható útvonalként a Duna összekötötte a helyőrségeket, kiváló volt folyami szállításra és csapatmozgatásra is. A folyó magyar (pannoniai) szakaszát a jobb partjára telepített erődök és őrtornyok mellett az 1. században felállított pannoniai folyami flottával (classis Flavia Pannonica) biztosították. A 4. század végére az átszervezett dunai flotta (classis Flavia Histrica) megerősített kikötőhelyekkel rendelkezett a Duna mindkét partján és a szigeteken is.

Az egyik ilyen erőd, vagyis castellum a mai Nagytétény, római kori nevén, Campona területén helyezkedett el. A jelenleg is folyó régészeti munkának köszönhetően a helyszínen betekintést nyerhetünk a határt védő nehézgyalogos légiósok, íjász lovaskatonák és a tábor életébe, megismerhetjük a korabeli építészeti megoldásokat is.

Campona területén az első állandó katonai tábor Traianus császár (Kr. u. 98-117) épülhetett, akkor még fa-föld szerkezetű védművekkel, fagerendákból épített falakkal. A mintegy 178 x 200 méter alapterületű palánktábor falait körülbelül 100-150 év múlva kőből építették újjá, ekkor kerültek helyükre azok a több emelet magas, bástyaszerű kaputornyok is, amiket kétemeletes kapuház kötött össze. A két oldalsó kapun áthaladó úgynevezett limesút szélessége a 9 métert is meghaladta, ennek védelmére a tábor további, hadi gépek elhelyezésére alkalmas saroktornyokkal rendelkezett. A terület közepén kapott helyett a principia, az igazgatási és vallási központ, a parancsnok lakóháza (praetorium), illetve raktárak, műhelyek, kórház és legénységi barakkok, amelyek nagyrésze még feltárásra vár.

Camponában a rómaiak haderejének alapjául szolgáló nehézgyalogos légió mellett állandó lovas segédcsapat is állomásozott, amelynek helyigénye a lovak miatt mindig nagyobb tábort tett szükségessé, mint a gyalogos (cohors) vagy részben lovasított (cohors equitata) csapatoknak. A táborban 138-tól trák veterán íjászok első lovascsapata (ala I Thracum veterana sagittaria) állomásozott. A csapat néhány katonájának és altisztjének neve is kiderült, a feltárt síremlékek, vagy elbocsátásukkor kapott katonai diplomájuk alapján. Voltak köztük helyi kelták, trákok, az altisztek között pedig még római polgárok is. A kiszolgált lovaskatonák, veteránok egyébként gyakran telepedtek le egykori bajtársaik közelében, a tábor körüli településen (vicus), ahol jellemzően családot alapítottak, vállalkoztak és földet műveltek.


A tábort az itt állomásozó lovas alakulatok miatt többször bővítették. Az illusztráción jól látszik a lovaknak épített, nyitott körkarám. (Illusztráció: Magyar Nemzeti Múzeum)

A Duna menti erőd neve akkor vált történelmi jelentőségűvé és az egész Római Birodalomban ismertté, amikor 322-ben Rausimodus szarmata király megtámadta Pannoniát. Zósimos történetíró elbeszélése szerint "először egy elegendő nagy őrséggel megerősített város" ellen indítottak támadást, ahol a falak egy része kőből épült, felső részük pedig fából volt. A szarmaták ezért azt hitték, fáklyákkal könnyedén felgyújthatják a falakat, az erőd katonái azonban fentről nyilakkal, kövekkel "öldösték a barbárokat". I. (Nagy) Constantinus császár személyesen vezette azt a felmentő sereget, ami végül hátba támadta a barbárokat. Egy korabeli író a császárt dicsőítő költeményében meg is nevezte a győzelem helyszínét, amelyet Campona Victrixnek, azaz Győzedelmes Camponának nevezett, ez az elnevezés aztán birodalom szerte elterjedett.

A római hadsereg hagyományosan a többezer fős, páncélos nehézgyalogságra épült, mindössze 120 lovas katona szolgált egy-egy 4-5 ezer fős légióban. Ezt a hiányosságot lovas segédcsapatokkal igyekeztek pótolni, amelyek jellemzően a birodalom lovaglásban gyakorlott népeinek tagjaiból állt. Ezeket az ellenség lovassága ellen, vagy üldözésre használták, de a 3. századtól szarmata és perzsa mintára egyre többször szereltek fel nehézpáncélos lovas alakulatokat is, illetve a központi sereg magját is lovasok alkották.

A lovaskatonák zsoldja több volt, mint a gyalogosoké, hiszen ebből kellett ellátniuk lovaikat is, illetve szolgálatuk is nagyobb tekintéllyel járt. Páncélzatuk és fegyverzetük is különbözött a gyalogos légiósokétól: díszes, gyakran emberi hajzatot imitáló sisakot hordtak, pajzsuk ovális vagy hatszög formájú, kardjuk pedig a keskeny és hosszúpengéjű spatha volt. Kengyelt nem használtak, szarvakkal ellátott, párnázott nyergüknek köszönhetően azonban képesek voltak biztonságosan lovagolni. Az egymásra utaltság, és a hosszú szolgálati idő szoros köteléket alakított ki a lovas és lova között, a katonák gyakorlatilag minden percüket az állattal töltötték, így nem volt ritka, hogy haláluk esetén a lovat is eltemették gazdájával együtt.


Az erőd területén feltárt sírhely, amelyben egy ló maradványait fedezték fel. (Fotó: Rakéta)

A rómaiak – tanulva a lovasíjászatban gyakorlott népek, például a szarmaták ellen elszenvedett vereségekből – folyamatosan fejlesztették saját íjászaik fegyverzetét. Az erre specializálódott műhelyekben

olyan kompozit reflexíjakat gyártottak, amelyekkel páncél átütésére alkalmas, két- vagy háromélű, piramidális hegyű nyílvesszőket lőttek ki.

A római lovasíjászok – akik 138-tól a camponai erőd védelmét is ellátták – könnyebb íjakat kaptak, mint gyalogos bajtársaik, a nyílvesszőket pedig hátukon, vagy a nyeregre erősített tegezben hordták. A lovas haderő tagjait gyakran a kelet-balkáni trák nép tagjaiból sorozták, akik nem csak kiváló lovasok, de legendás lótenyésztők is voltak.

A lovasíjászok harctéri képességeit örökítette meg az a síremlék, ami egy Tiberius Iulius Rufus nevű katona által végrehajtott bravúrt ír le. A sírkövön az látható, hogy a katona első nyilával az egyik ellenséges katonát a nyakán találta el, a második lövése pedig egy másik harcos szemébe fúródott. A meglőtt harcos még el sem esett, de a katona harmadik nyílvesszőjét már az íjba is helyezte. A kőbe faragott jelenet valószínűleg Rufus katonai karrierjének fontos, sokszor mesélt eseményét örökítette meg.

A lovaskatonák olykor harci helyzeteket imitáló látványos játékokon mutatták be tudásukat, amikor jellemzően vékony bronzlemezből, az alkalomra készült díszes páncélokat, sisakokat viseltek. A játékok során tompa, vashegy nélküli gyakorlófegyvereket használtak egymás ellen, arcukat gyakran jól felismerhető maszksisak fedte, így a közönség is be tudta azonosítani a lovas játék során betöltött szerepét, ezek a sisakok ugyanis görög, trójai és amazon karaktereket ábrázoltak.


Korabeli maszksisak rekonstrukciója (Fotó: Rakéta)

A 4. században az erőd körüli települést feladták, a lakosság is beköltözött a biztonságos falak mögé. I. sz. 330 körül a barbár törzsek sikeres támadást hajtottak végre a castellum ellen, ennek során több mint tízezer réz pénzérmet (a katonák zsoldját) elásták. A kincsleletet 1887-ben, pinceásás során fedezték fel. Az erődnél zajlott csaták után a castellumot korszerű tornyokkal építették újjá. Az erőd egy alkalmazás segítségével virtuálisan is bejárható: az audiovizuális túra során a méretarányos 3D modelleknek köszönhetően látható, hogy milyen lehetett az ókori katonai tábor, a tárlatvezető hangja pedig közben számos érdekes dolgot árul el az épületekről és az erőd történelméről.

(Borítókép: MNM Campona Victrix kiállítóhely)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.