Nagyon kellett már ez a megújulás a Samsung hajlítható kijelzős telefonjának

2024 / 08 / 05 / Bobák Áron
Nagyon kellett már ez a megújulás a Samsung hajlítható kijelzős telefonjának
A Galaxy Z Fold 6 használhatóbb előlapi kijelzőt kapott és átesett a kötelező hardverfrissítésen is, ugyanakkor a dinamikusan fejlődő konkurenciával szemben így is kicsit biztonsági játéknak érződik a Samsung részéről.

Több, mint fél évtized telt el azóta, hogy az első hajlítható kijelzős telefonok megjelentek a piacon, és bár baráti beszélgetésekben a mai napig felmerül, hogy van-e értelme az ilyen hibrideknek, a robbanásszerűen növekvő eladási adatok egyértelműen igazolják, hogy az okostelefonként és táblagépként is használható készülékeknek igenis van létjogosultsága.

Az ilyen készülékeknél persze az egyéni felhasználói szokások méginkább felértékelődnek, hiszen ha valaki alapból rá sem nézne egy táblagépre, annak minden bizonnyal fölösleges extra pénzt kiadnia egy táblagéppé szétnyitható telefonra, de azt azért elég nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy a legtöbb ember esetében a hajlítható kialakítás tartogat bizonyos előnyöket: ha valaki csak elvétve használja a telefonját, annak valószínűleg nem igazán éri meg plusz pénzt kiadni érte, de ha valaki naponta órákat lóg a mobilján, pláne, ha rendszeresen olvas, videózik vagy esetleg dolgozik is rajta, annak már egyértelműen előnyös lehet a nagyobb kijelző.

A “megéri-e” kérdés a hajlítható telefonok esetében természetes módon adja magát, hiszen az ilyen készülékek ára jócskán a hagyományos csúcskategóriás telefonok árszintje felett mozog - különösen igaz ez a Galaxy Fold 6-ra, aminek az ára még a tavalyi modellhez képest is hatvanezer forinttal emelkedett, így pedig a telefon ára 830 forinttól indul, az 1 terabájt tárhellyel ellátott változatért pedig csaknem egymillió forintot kell otthagynunk a boltokban. (Abba most inkább ne menjünk bele, hogy mennyire etikus plusz 150 ezer forintot elkérni 750 gigabájt extra tárhelyért egy olyan telefon esetében, ami nem bővíthető memóriakártyával, miközben egy 1 terabájtos memóriakártya nagyjából 40-50 ezer forintba kerül, hiszen a felmerülő tárhelyproblémákat ma már felhőszolgáltatásokkal viszonylag olcsón meg lehet oldani). Nem kérdés, hogy a felhasználók többsége, akinek csak egy megbízható telefonra van szükségük, ezen a rostán azonnal fenn is akadnak, aki viszont megengedheti magának, hogy ennyi pénzt adjon ki egy telefonra, annak leginkább két kérdés mentén érdemes mérlegelnie, hogy érdemes-e a vásárlás mellett döntenie:

  • Az első, hogy jobban megéri-e, mint külön venni egy telefont és egy táblagépet
  • A második pedig, hogy használható-e a készülék teljes értékű okostelefonként.

A Z Fold 6 esetében egyik kérdésre sem tudunk egyértelmű igennel vagy nemmel válaszolni, az alábbiakban pedig ki is fejtjük, hogy miért.

Kezdjük a második kérdéssel, hiszen a Fold előző generációinak ez volt az egyik legnagyobb gyengesége. Az új telefonról annyi mindenképpen elmondható, hogy közelebb áll egy hagyományos telefonhoz, mint az elődei, ami annak köszönhető, hogy a Samsung idén főként a készülék dizájnját fejlesztette. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy a Fold 6 szögletesebb kialakítást kapott, de emellett vékonyabb és könnyebb is lett, mint a korábbi szériák, az előlapi kijelző képaránya pedig közelebb jár a hagyományos okostelefonokéhoz. A Fold 6 előlapján található 6,3 colos kijelző 2376x968 pixeles felbontással rendelkezik, ami 22:9-es képarányt jelent, és bár tény, hogy ez előrelépés az eddigi 23:9-es képarányhoz képest, az azért a számokból is azonnal kitűnik, hogy ez a kijelző még mindig sokkal vékonyabb és hosszúkásabb, mint amit az okostelefonoknál általában megszoktunk. A tapasztalataink szerint ettől függetlenül egészen jól kezelhető, pontosan gépelni sem különösebben nehéz rajta, de az azért nyilvánvaló, hogy ez inkább hátrányt jelent a hagyományos okostelefonokhoz képest, mint előnyt. Természetesen az is igaz, hogy mivel a Foldnál kapunk egy nagyobb, kinyitható kijelzőt is, így ez összességében nem feltétlenül jelent nagy problémát, ugyanakkor más gyártóknál (például a Honornál vagy a Xiaominál) már láthattuk, hogy ezt a kérdést meg lehet ennél jobban is oldani.

Hogy jobban megéri-e külön-külön venni egy ugyanilyen teljesítményű telefont és táblagépet, az megint csak erősen véleményes. Teljesítmény, felszereltség szempontjából a Fold 6 egy belépő szintű csúcstelefon szintjén mozog, ha a Samsung kínálatát nézzük, akkor a Galaxy S24-hez áll a legközelebb, amelynek 256 GB-os változata jelenleg 360 ezer forintba kerül. Táblagépek között már kevésbé fogunk olyat találni, amelyek azonos kategóriában vannak, de az azért nyilvánvaló, hogy nem kellene félmillió forintot költenünk, ha a Foldhoz hasonló képességű táblagépet keresnénk. Emiatt ha pusztán ár-érték arány szerint vizsgálnánk a kérdést, abból a Fold nem feltétlenül jönne ki jól, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az ilyen telefonok nagy előnye, hogy kényelmesen, a zsebünkben magunkkal vihetjük őket bárhova, ez pedig még a legkisebb táblagépekről sem mondható el.

Kijelző

Amiben a Z Fold 6 egyáltalán nem marad el a legdrágább csúcskategóriás telefonoktól sem, az a kijelzők minősége. Ahogy azt fentebb már említettük, a telefon előlapján egy a Fold 5-nél kicsit nagyobb, 6,3 colos és 2376x968 pixeles felbontású Dynamic AMOLED 2X kijelzőt találunk, amelynek a legnagyobb képfrissítési rátája 120Hz, az LTPO technológiának köszönhetően pedig akár 1Hz-en is tud üzemelni. Mind a külső, mind pedig a belső kijelző fényereje 2600 nites, ami nem csak papíron egyezik meg az S24 Ultra fényerejével, de a két készüléket egymás mellé rakva sem láttunk jelentő különbséget, az adaptív módban elérhető extra fényerőnek köszönhetően pedig a kijelző még erős napsütésben is kiválóan látható. A belső kijelző egyébként csak nüanszokban változott az előző generációhoz képest: a telefont szétnyitva egy 7,6 colos, 2160x1852 pixeles kijelzőt kapunk, amit szintén Dynamic LTPO AMOLED 2X technológiájú, ahogy pedig a felbontásból is látszik, a hagyományos táblagépekkel ellentétben majdnem négyszögletes. Bár nem újdonság, de érdemes kiemelni, hogy a kijelző tetején található, 4 megapixeles kamera továbbra is “rejtett”, ami nem csak azt jelenti, hogy nem látszik fekete pötty, de a kijelző a kameralyuk helyén is képes megjeleníteni képet, ami a teljes képernyőt kihasználó alkalmazásoknál igencsak jól jön.

Teljesítmény

Ahogy az idei csúcskategóriás telefonok nagy részében, úgy természetesen a Fold 6-ban is a Qualcomm idei csúcslapkáját, a Snapdragon 8 Gen 3-at találjuk, annak is a kifejezetten a Samsung telefonjaihoz készült AC jelű változatát, amelynek az egyik processzormagja valamint a GPU-ja is 100MHz-zel magasabb órajelen üzemel. Ez a gyakorlatban persze észrevehetetlen különbséget jelent, sőt, a benchmark-tesztekben is csupán apró különbségek vannak más, ugyanilyen processzorral szerelt telefonokhoz képest. A 12 GB RAM valamint a 256, 512 vagy 1 TB tárhely szintén standardnak mondható a mai csúcstelefonoknál, vagyis a Fold ebből a szempontból hozza a kötelezőt. Annak ellenére, hogy a Fold 6 az elődjénél nagyobb hűtőkamrát kapott, a telefon a számításigényesebb benchmark-tesztek közben azért eléggé felmelegszik, ami miatt néhány tesztet többször is meg kellett ismételnünk, ugyanis a grafikus teljesítményt mérő 3DMark első nekifutásra gyanúsan alacsony számokat produkált. Ehhez hasonló melegedéssel ugyanakkor normál használat során nem találkoztunk, így attól feltehetőleg nem kell tartani, hogy a telefon teljesítménye jelentősen visszaesne.

Kamera

A Fold 6 hátoldalán egy 50 megapixeles főkamerát, egy 10 megapixeles, 3x-os optikai zoomra képes telefotó kamerát valamint egy 12 megapixeles nagy látószögű kamerát találunk. Az első kettőt optikai képstabilizátorral is ellátták, ugyanakkor az olyan, erre az árkategóriára jellemző extrák, mint a lézeres autofókusz továbbra is hiányoznak. A kamerarendszer gyakorlatilag megegyezik a januárban bemutatott Galaxy S24-ével, a tavalyi Foldhoz képest pedig az egyetlen jelentős különbség, hogy a nagy látószögű kamera újabb szenzort kapott - nagy meglepetések tehát fotós téren nincsenek, az ugyanakkor kijelenthető, hogy a Fold 6 ha fotózásban nem is ér fel a mai élmezőnyhöz, a végeredménnyel azért egyáltalán nem voltunk elégedetlenek. A telefon kifejezetten kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt, a fotók jól fókuszáltak és a színhűségük is kiváló, igaz, összetettebb portréfotókkal azért zavarba lehet hozni, és éjszakai fotós túrának sem feltétlenül ezzel a készülékkel vágnánk neki. A 3x-os optikai zoom ebben a kategóriában már minimum követelménynek számít, de még a 10x-es digitális zoom is egészen elfogadható minőségű fotókat eredményez - bár a telefonnal technikailag ennél nagyobb, akár 30x-os zoomot is használhatunk, de ezt inkább csak mazochistáknak ajánlanánk jó szívvel.

Üzemidő

A Fold 6-ban az előző három Fold-generációhoz hasonlóan egy 4400 milliamperórás akkumulátort találunk, és bár ez egy mai csúcskategóriás telefonnál egyáltalán nem számít nagynak, a telefon üzemidejére nem lehet panaszunk. A teszt során a szokásos 5/1-es felosztást használtuk, vagyis egy óra aktív használat után hagytuk négy órát pihenni a telefont, így jött ki a napi 4,5 órás képernyőidő, ami nagyjából megfelel az átlagos felhasználói szokásoknak. Mivel a Foldnak két kijelzője van, így az objektivitás érdekében a mindkét kijelzőt nagyjából ugyanannyit használtuk, és bár arra számítottunk, hogy a nagyobb kijelző gyorsabban eszi az akksit, ez furcsa módon nem így történt. Összességében a Fold 6 akkumulátora egy nap alatt nagyjából 65%-ot merült, vagyis átlagos használat mellett jó másfél napos üzemidőre számíthatunk a telefontól, ami ekkora akkumulátorkapacitás mellett már egészen jó üzemidőnek minősül. Töltési időben a Fold 6 nem fog rekordokat dönteni, hiszen a telefont vezetékkel 25, vezeték nélkül pedig 15 wattal tölthetjük, emellett rendelkezésre áll 4,5 wattos fordított töltés is, vagyis más QI szabványú elektronikus eszközeinket is tölthetjük a telefonról.

AI funkciók

Ahogy azt megszokhattuk, a Fold nagyobb kijelzőjét számtalan alkalmazásra optimalizálták a Gmailtől kezdve a Youtube-ig, emellett a többablakos mód is sokkal hasznosabb, mint egy telefon esetében. A Fold 6 megkapta mindazokat a Galaxy AI funkciókat is, amiket az S24-szériánál már láthattunk, így többek között ezen a készüléken is elérhető a Jegyzetasszisztens, a Bekarikázással keresés, a Böngészési asszisztens és az Élő fordítás is, ugyanakkor az új modellszériával együtt jött néhány újdonság is. Ezek egy része mondjuk nem kifejezetten hajlítható telefonokhoz lett kitalálva, így várhatóan a későbbiekben más Samsung-készülékeken is elérhetőek lesznek, ettől függetlenül még kifejezetten szórakoztatóak és bizonyos esetekben hasznosak is lehetnek.

  • Az egyik újdonság a “vázlatból műalkotás” opció, ami nem csak arra képes, hogy akár egészen kezdetleges vázlatokat is profin megrajzolt képekké alakítson, de arra is képes, hogy ha egy fotóra rárajzolunk valamit, akkor az AI belekomponálja a képbe.

  • A portréstúdió a saját magunkról (vagy másokról) készített portréfotókból készít digitális képeket különböző stílusban, és bár bizonyos esetekben kicsit talán túlzottan is elkanyarodik az eredeti képtől, a végeredmény minden esetben kiváló minőségű.
  • Új funkciót kapott a Fordító, ami valós időben képes két nyelv között fordítani, a Foldon erre ráadásul úgy is van lehetőségünk, hogy az alkalmazás egyszerre használja mindkét képernyőt, így sokkal kényelmesebben tudunk társalogni a beszélgetőpartnerünkkel.
  • A Csevegő asszisztens is új funkcióval bővült, ugyanis az írási stílus, a helyesírásellenőrző valamint a forrdító mellett immár egy “Szerző” névre keresztelt opciót is kapunk, ami egy vázlatosan megadott leírás alapján fogalmaz nekünk teljes értékű szövegeket. A mesterséges intelligencia különböző stílusokban (professzionális, laza és udvarisa) valamint különböző felületekre (email, közösségi média, hozzászólás) is képes optimalizálni a szöveget, a végeredmény pedig a tapasztalataink szerint teljesen olyan, mintha egy valódi ember írta volna.

Összegzés

Bár a Galaxy Z Fold 6 hardveresen éppen csak annyit fejlődött az elődjeihez képest, amennyire szükség volt ahhoz, hogy 2024-ben eladható legyen, ennek legalább részben az az oka, hogy a széria technikailag eddig is sok szempontból a konkurensek előtt járt. Az IP48-as por- és vízállóság vagy az előlapi kijelzőt védő Gorilla Glass Victus 2 védőüveg ugyanúgy nem általános ebben a kategóriában, mint az, hogy a kamerával 30 fps sebességgel is készíthetünk 8K-s videókat vagy hogy a kijelzők minősége nem csak megközelíti, de el is éri a jelenlegi élmezőny szintjét. Ennek, valamint a dizájnbeli változtatásoknak köszönhetően egyértelműen kijelenthető, hogy a Fold 6 jobb telefon lett, mint az elődjei, ugyanakkor az már közel sem biztos, hogy a Samsungnak ezzel a fejlődési ütemmel hosszú távon sikerül megőriznie a piaci előnyét az egyre gyarapodó konkurenciával szemben. A telefon 830 ezer forintos indulóára is elszomorító, hiszen miközben az új technológiák bevezetése után a termékek ára jellemzően konszolidálódni szokott, a Z Fold 6 Magyarországon 60 ezer forinttal drágábban került boltokba, mint a tavalyi modell, ez pedig azt is jelenti, hogy a nagy többség számára egy ilyen telefon még akkor is elérhetetlen, ha egyébként lenne rá igény.

(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu, Samsung)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.