Nagy fogyókúrán vannak túl a Samsung hajtogatható telefonjai

2025 / 07 / 09 / Csordás Gábor
Nagy fogyókúrán vannak túl a Samsung hajtogatható telefonjai
Mint minden évben, úgy idén is nyáron mutatta be a hajtogatható telefonjainak és okosóráinak új generációját a Samsung. A mesterséges intelligencia jelenléte már nem újdonság, de az annál inkább, hogy jóval karcsúbbak lettek a készülékek, és most először FE-változat is érkezett a hajtogathatók közé. Az elsők között vettük kézbe a Z Fold7 és Z Flip7, valamint a Z Flip7 FE, Watch8 és Watch8 Classic modelleket.

Minden a mesterséges intelligenciáról szól a mobilpiacon, ami egyre újabb funkciókat hoz az okostelefonok és okoseszközök világába, és persze a hajtogatható készülékek közé is beköltözött. A Samsung az előző évben az AI megjelenésére helyezte a hangsúlyt a Z Fold- és Z Flip-sorozatban, idén pedig ismét a dizájnon változtatott, pontosabban a méreteken és a tömegen. Most már egyre kevesebben tarthatják túl nagynak vagy túl nehéznek ezeket a kinyitható készülékeket, hiszen ezen a téren is a hagyományos csúcstelefonokéhoz mérhetők.

Samsung Galaxy Z Fold7

Miközben egyre erősebb a konkurencia a hajtogatható telefonok piacán is, a Samsung jelentős fogyókúrával elérte, hogy a Z Fold7 nemcsak a gyártó eddigi legvékonyabb kihajtható készüléke lett, hanem a piacon is a legkarcsúbbak közé tartozik. A vastagsága összecsukott állapotban 12,1-ről 8,9 milliméterre csökkent, ezzel minden eddiginél jobban megközelítette az S25 Ultra méretét, a tömege pedig 239-ről 215 grammra mérséklődött, ami egy pár grammal még alul is múlja az Ultrát. A nyitott állapotban 5,6-ról 4,2 milliméterre csökkentett vékonysága is egészen elképesztő.

Csúcsmodellhez illő a tartalom, a Z Fold7-ben ugyanis a Snapdragon 8 Elite készlet dolgozik, a 256 és 512 GB-os modelleknél maradt a 12 GB RAM, az 1 TB tárhely mellé pedig 16 GB RAM jár, aminek nem okozhat gondot a mesterséges intelligenciával működő funkciók futtatása. Persze ezekből megkapja a legújabbakat a Z Fold7, ami már az Android 16-ra épülő One UI 8-cal érkezik. A karcsúbb házba nagyobb kijelző is került, a belső képernyő átlója 7,6-ról 8 colosra nőtt (2184 x 1968 pixel, 368 ppi), a 21:9 arányú külső kijelző pedig 6,5 colos (2520 x 1080 pixel, 422 ppi).

Az összehajtva 72,8 x 158,4 mm-es, széthajtva 143,2 x 158,4 mm-es készülék karcsúságának az lett az ára, hogy az akkumulátor mérete nem tudott növekedni, továbbra is 4400 milliamperóra, és a töltés sebességétől sem várhatunk csodát, maradt 25 watt vezetékkel és 15 watt vezeték nélkül. A porállóság és vízállóság IP48 minősítésű, az előlapot Gorilla Glass Ceramic 2 felület védi, a selymes tapintású hátlapot pedig Gorilla Glass Victus 2.

Az alumíniumkeretet is továbbfejlesztették, kézbe véve masszív, prémiumkategóriás készüléknek érezhető a Z Fold7.

Kamera

Nem elégedtek meg a Samsungnál az előző széria kamerarendszerével, ezért a Z Fold7-ben a csúcskategóriához igazították a lencsék választékát. 200 megapixeles (f/1,7) lett a nagylátószögű főkamera, amihez 12 megapixeles (f/2,2) ultraszéles látószögű és 10 megapixeles (f/2,4) telefotó kamera párosul, utóbbi háromszoros optikai zoomot ad, és mindkét képernyőre került 10 megapixeles (f/2,2) szelfikamera. A 10-szeres zoomot már digitálisan oldja meg a kamera, és a mesterséges intelligenciát is felhasználja a képek tökéletesítéséhez.

AI-funkciók

Kihajtható nagy képernyőjén még egyszerűbb szerkeszteni a képeket. Fotósegéd funkciója kijavítja a felvételek hibát, AI-alapú megoldásával a részletek mozgathatók, törölhetők, beállítható a horizont, amihez a hátteret is kitölti. Generatív szerkesztéssel még az arckifejezéseken is javítani lehet, törlési javaslatai pedig felismerik a zavaró elemeket a háttérben, és egy mozdulattal eltávolíthatjuk azokat. Szerkesztés közben ráadásul az eredeti fotót is nézhetjük a nagy képernyőn, összehasonlítva a módosított képpel.

Más téren is hasznát lehet venni a mesterséges intelligenciának a Z Fold7-ben. Gemini Live alkalmazása még könnyebben megérti mindazt, amit látunk, mondunk vagy teszünk anélkül, hogy a alkalmazások közt váltani kellene. Például a képernyőn vagy kamerán látható tartalmat megoszthatjuk a Geminivel, és kérdéseket tehetünk fel, amire azonnali válaszokat kapunk. Megvan a bekarikázással keresés, a rajzsegéd és az írássegéd, az AI-tól kapott válaszokat pedig megosztott vagy lebegő nézetben látjuk anélkül, hogy az eredeti tartalmat kitakarná.

Samsung Galaxy Z Flip7 és Z Flip7 FE

Most először kétféle Flip-telefont is bemutatott a Samsung. Az új Z Flip7 mellé ugyanis érkezik a Z Flip7 FE, az előző generáció átfésült változata, azaz már hajtogatható telefonok kategóriájában is van jó áron értéket adó modellje a Samsungnak. A két készüléket egymás mellé téve számottevő a különbség, hiszen a Z Flip7 vastagsága 14,6-ról 13,7 milliméterre csökkent félbehajtva, és a kinyitva mért 6,5 milliméteres vastagsága is kellemes érték. A Flip-széria újdonsága összehajtva 75,2 x 85,5 milliméteres, kihajtva 75,2 x 166,7 milliméteres.

A 21:9 arányú belső képernyője maradt 6,9 colos (2520 x 1080 pixel), a külső képátlója 4,0-ról 4,1 milliméterre (1048 x 948 pixeles) nőtt, és úgy helyezték el az előlapon, hogy a kamerákat is körülöleli, ezért az egész telefont betölti. 188 grammos tömege nem csökkent, de a Z Fold7-tel ellentétben meg tudták növelni az akkumulátor kapacitását, 4000-ről 4300 milliamperórára, ami már egészen megközelíti a nagyobb testvér értékét. A kamerák sora maradt, 50 megapixeles főkamerával, 12 megapixeles ultraszéles és 10 megapixeles szelfikamerával.

AI-funkciók

Mesterséges intelligenciával működő asszisztensét az összehajtható készülékhez igazították, így a Z Flip7 kihajtása nélkül, az előlapi kijelzőről, akár hangvezérléssel kérdezhetjük és utasíthatjuk, a Gemini Live pedig mindenre válaszol. Lekérhetünk adatokat, elmenthetünk emlékeztetőket, a Now bar pedig aktívan mutatja az alkalmazások, vagy az éppen futó podcast adatait. Személyre szabott kártyákat kaphatunk a Z Flip7 előlapi kijelzőjén, a telefon ehhez pedig a Samsung Health és Galaxy Watch adataihoz is hozzáfér.

A Snapdragon készletes nagyobb modellel szemben a Z Flip7-ben a Samsung saját Exynos 2500 chipje dolgozik, 12 GB RAM mellett, míg az FE-nél meg kell elégednünk az előző szériás készlet mellett 8 GB RAM-mal. A rendszer viszont már azon is az Android 16-ra épülő One UI 8, és az IP48-as védettség is megvan. A fekete mellett az új ködös kék szín közös a Z Fold7-tel, és remekül mutat mind a két telefonon, míg a Z Fold7 ezüstben, a Z Flip7 pedig korallpirosban is kapható, a Z Flip7 FE-nél csak fekete és fehér közül választhatunk.

Ár és elérhetőség

Csúcsmodellhez illő árakon kerül a boltokba a Samsung Z sorozata. A Z Fold7 a 256 GB tárhelyes alapváltozatban 879 990 forint, 512 GB mellett 929 900 forint, míg az 1 TB és a hozzá adott 16 GB RAM már átlépi az egymilliós lélektani határt az 1 049 990 forintos árával. A Z Flip7-nek nemcsak a mérete, hanem az ára is kedvezőbb, a 256 és 512 GB tárhelyes változatok 499 és 549 ezer forintba kerülnek. Még ennél is elérhetőbb a Z Flip7 FE, ahol 128 és 256 GB tárhelyes kivitelek kaphatók, 399 és 439 ezer forintos áron.

Samsung Galaxy Watch8 és Watch8 Classic

A hajtogatható készülékek mellett megújultak az okosórák is, amelyeknél a dizájn is változott. A masszívabb Watch Ultra hatására a Watch8 és Watch8 Classic tokja is szögletesebb lett, amiből szinte kiemelkedik a kerek kijelző. Mint lenni szokott, a Classic abban is különbözik, hogy forgatható funkciógyűrű került a képernyője köré, és koronával is irányíthatjuk. A Watch8-ból 40 és 44 milliméteres változat is készül, a Classic csakis 46 milliméteres lehet, amivel masszívabb, inkább férfias jelenség lenne, de talán nem fehérben.

Belső szerkezetét is teljesen újratervezték a Watch8-nak, így az alkatrészek jobb illeszkedésével elérték, hogy 11 százalékkal vékonyabb legyen az óra. A kijelző fényerejét ugyanakkor 50 százalékkal növelték, a csúcsfényerő 3000 nit, ami erős napsütésben is leolvashatóvá teszi. One UI 8 Watch operációs rendszere a Samsung okosórái közt először beépített Gemini asszisztenssel még inkább testre szabható, többféle kártyával, Now bar értesítésekkel, és kézhasználat nélkül, egyszerűen indítható funkciókkal.

Számtalan funkcióval lesz a segítségünkre a Watch8 azért, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Alvásrutin-javaslatot tesz az ideális lefekvési időre, hogy kipihentebben ébredjünk, alvás közben pedig figyeli az érrendszerre nehezedő nyomást. A Watch8-ban jelenik meg az antioxidáns-index, öt másodperc alatt mérhető karotinoid-szinttel, a tudatos jelenlét funkcióval enyhíthetjük a stresszszintünket, energiapontszáma AI-alapú, és persze az órával együtt személyre szabott futóedzőt is kapunk.

Ár és elérhetőség

Bluetooth változatban 159 990 forint a Watch8 ára, míg a Watch8 Classic tízezer forinttal kerül többe. A mobilinternettel is működő LTE kivitelek húszezerrel drágábbak, azaz 179 990 és 189 990 forint a kétféle méret ára. Nem olcsó a Classic, csak Bluetooth esetén 229 990 forintot kérnek érte, LTE-vel együtt 249 990 forintba kerül, míg az Ultrát csakis mobilkártyás változatban kínálják, 279 990 forintos árával is a csúcsot képviseli a kategóriájában.

Ez is érdekelhet:

Az S25 Ultra mutatja az utat a telefonok jövője felé A Samsung legújabb zászlóshajója hardveresen egy szinte tökéletesen összerakott telefon, ami ugyanakkor szinte kiköpött mása a tavalyi szériának, az új AI megoldásoknak köszönhetően viszont szoftveres szempontból az egyik legizgalmasabb telefon, amit az elmúlt években láttunk.


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.