2024 nem akármilyen év volt a világ legnagyobb mobilgyártójának, hiszen bár a Samsung telefonok eladásai alig (mindössze 1%-kal) növekedtek, a koreai gyártónak olyan tettet sikerült végrehajtania, amire kis túlzással emberemlékezet óta nem volt példa: egy csúcskategóriás telefonjuk beverekedte magát a legnagyobb darabszámban értékesített telefonok top 10-es listájára, ráadásul a Galaxy S24 Ultrának itt is rögtön az igen előkelő hetedik helyet sikerült megszereznie. Bár globálisan évek óta a Samsung értékesíti a legtöbb telefont, az iPhone-ok uralta listára az elmúlt években csak a legolcsóbb telefonjaikkal sikerült felkerülniük, ami nyilvánvalóan nem csak presztízsben, de az eladásokból származó bevételek szempontjából sem volt jó hír a gyártónak. Az S24 Ultra tavalyi helyezése ugyanakkor világosan megmutatta, hogy a Samsungnak igenis van keresnivalója az ultra prémium szegmensben is. Az S24 Ultrából 11 hónap alatt 34,66 millió darabot értékesítettek, ami 18%-os emelkedést jelent az előző generáció számaihoz képest, mindeközben ráadásul a modellszéria másik két tagja is sokkal jobb eladási adatokat produkált, mint az egy évvel korábbi modellek.
Mivel a tavalyi széria szintén nem az egetrengető hardveres újdonságokról maradt emlékezetes, a Samsungnál nyilvánvalóan levonták a következtetést, hogy az S24 sikere elsősorban a telefonban megjelenő AI-szolgáltatásoknak volt köszönhető, amivel a koreai gyártó kétségkívül az összes riválisát megelőzte. Az olyan funkciók, mint a szövegeket összefoglaló jegyzetsegéd, a képekről az oda nem illő dolgokat törlő generatív szerkesztés vagy a Youtube-videókban is használható bekarikázással keresés sok felhasználó tetszését elnyerték, így valahol magától értetődő volt, hogy a Samsung az idei szériánál is a mesterséges intelligenciával működő szolgáltatásokra fókuszál a hardver helyett.
Erre már csak azért is szükség volt, mert időközben a konkurencia is elkezdett ébredezni. A riválisok közül mostanra az Apple, a Xiaomi és a Honor telefonjaiban is számos olyan funkció megjelent, amellyel a Samsung zászlóshajói rendelkeznek, az AI-piacra az elmúlt időszakban jellemző, szinte követhetetlen fejlődési ütem mellett pedig a Samsungnak minden erejére szüksége lesz ahhoz, hogy megőrizzék a vezető pozíciójukat. Hogy beszélhetünk-e paradigmaváltásról, azt egyelőre még nem lehet biztosan kijelenteni, az viszont tény, hogy amíg az okostelefonokat azok 2007-es megjelenése óta olyan szempontok szerint értékeltük, mint a kijelző minősége, az akkumulátor üzemideje vagy a teljesítmény, addig az S25 Ultra esetében már legalább ekkora szerepet kapnak az exkluzív szoftveres megoldások is.
A Samsung részéről persze ez mindenképpen egy kétesélyes játék, hiszen hiába állnak jól a "hagyományos" konkurenciához képest, azzal, hogy ennyire erősen az AI felé fordulnak, egyben új versenytársakat is teremtenek maguknak. Az OpenAI-ról például pontosan lehet tudni, hogy dolgoznak olyan megoldáson, amivel a ChatGPT valódi asszisztensként is használható lesz, a Perplexity pedig nemrégiben már ki is adott egy olyan asszisztenst, ami magyarul is ért, és bármilyen androidos telefonon elérhető. A koreai gyártó másik problémája a Google lehet, hiszen a Samsung telefonjai jelenleg nagyon erősen támaszkodnak a cég AI-szolgáltatásaira, ezek viszont aligha maradnak hosszú távon is exkluzívak, így ha a koreai gyártó szeretné megőrizni a piaci előnyét, akkor előbb-utóbb kénytelenek lesznek saját fejlesztésekkel is előállni a generatív mesterséges intelligencia területén.
Az S25-sorozattal érkező OneUI 7-et rendesen telepakolták újdonságokkal, ezek közül viszont a legfontosabb egyértelműen az, hogy a rendszerbe integrálták a Geminit, amely így nem csak a kérdéseinkre tud válaszolni egyetlen gombnyomásra, de hozzáfér az alkalmazásokhoz és a fotóinkhoz is, ennek köszönhetően pedig képes összetett feladatokat végrehajtani helyettünk, segíteni a telefon kezelésében vagy válaszolni a fényképekkel kapcsolatban feltett kérdéseinkre anélkül, hogy külön meg kéne nyitnunk a Geminit és oda feltölteni a fotót.
Hogy a telefonba integrált Gemini milyen funkciókkal rendelkezik, arról egy külön cikkben már részletesen beszámoltunk, de röviden a lényeg, hogy a Samsung megoldása jelen pillanatban a legfejlettebb ágens szolgáltatást nyújtja, ami már előre jelzi, hogy mire számíthatunk a következő években. Az is tény ugyanakkor, hogy a Gemini jelenlegi fejlettsége nem teszi lehetővé, hogy egy valóban teljes körű asszisztensként használjuk, hiszen számos feladatot még nem képes ellátni, és vannak olyan dolgok is, amelyekben a szintén nemrég bemutatott Perplexity asszisztens jobb munkát végez.
A Samsung egy egészen komoly extrával is kedveskedett a felhasználóknak, hiszen az új telefon vásárlása mellé ingyenesen jár egy hat hónapos Google AI Premium Plan előfizetés, amely nem csak a legfejlettebb modelleket tartalmazó Gemini Advanced-et foglalja magában, de a Gmail-be és más szolgáltatásokba integrálva is használhatjuk a Google chatbotját, emellett 2TB tárhelyet is kapunk a Drive, Gmail és Fotók szolgáltatásban.
(Fontos megjegyzés: bár az S25 Ultran futó Gemini magyarul is ért (igaz, beszélni jóval gépiesebben beszél mint angolul), a Gemini applikációval ellentétben a nyelvet külön be kell állítanunk a megfelelő menüpontban. Ez alapjáraton akkor is angol, ha a telefont egyébként magyarul üzemeltük be, így sok felhasználó azzal szembesülhet, hogy a hangasszisztens nem érti, amit kérnek tőle, hiszen ilyenkor a magyar szavakat is angol szavakként próbálja értelmezni.)
Az S25 a Gemini mellett is számos új AI megoldást vonultat fel, amelyek közül a mi kedvencünk a videóknál elérhető Hangtörlés funkció volt. Ez a szolgáltatás automatikusan különválasztja a videóban hallható hangokat azok típusa szerint (például beszéd, háttérzaj, zene stb), amiket aztán kedvünk szerint halkíthatunk vagy hangosíthatunk, így például zajos környezetben rögzített felvételnél is tökéletesen érthetővé téve az elhangzottakat.
Szintén újdonság a Now Bar, amivel a Samsung az iPhone-ok dinamikus szigetéhez vagy a Honor mágikus kapszulájához hasonló szolgáltatást igyekszik meghonosítani az S-szériánál, igaz, kicsit más megközelítéssel. Ez a szolgáltatás az értesítési sávon jelez ki nekünk kicsiben különböző fontosabb dolgokat a stopperórától kezdve a focimeccsek eredményéig, ha viszont rápöccintünk, akkor a képernyő alján vagy tetején megnyílik egy widget, ahol részletesebb információkat kapunk az adott témáról.
Bár AI-funkcióként lett beharangozva, de nem nagyon sikerült felfedeznünk a mesterséges intelligenciát a Now Briefben, ami elméletileg a nap folyamán változó tartalmat állít össze a fontosabb dolgokról, de nekünk a gyakorlatban ez a szolgáltatás csak az aktuális időjárást valamint a naptárba elmentett, soron következő emlékeztetőket jelenítette meg. Persze elképzelhető, hogy ahogy egyre többet használjuk a telefont, úgy a Now Brief is egyre inkább személyre szabottá válik, de jelenlegi formájában semmiképp sem tűnik forradalmi újításnak.
Az S25 Ultra természetesen számos olyan AI funkcióval is rendelkezik, ami már a tavalyi modellben is megtalálható volt, így többek között továbbra is rendelkezésre áll a bekarikázással keresés, amivel a képernyő egy részét körberajzolva azonnal rákereshetünk dolgokra akár egy Youtube-videó nézése közben is, a generatív szerkesztés, amivel tárgyakat törölhetünk vagy helyezhetünk át a fotóinkon zseniális hatékonysággal és a rajzsegéd is, ami a kezdetleges rajzainkból tud létrehozni egészen látványos alkotásokat különböző stílusokban.
Csalódottan konstatáltuk ugyanakkor, hogy a OneUI 6.1-ben elérhetővé vált funkciók egy részét a Samsungnak egy év alatt sem sikerült magyarítania, így olyan szolgáltatásokról is lemaradunk, mint például a Hívássegéd, ami a hanghívások közben bizosít valós idejű fordítást. Ez talán még megbocsátható lenne, az viszont tényleg érthetetlen, hogy a Tolmács néven futó fordítóalkalmazás sem érhető el továbbra sem magyarul, emellett a jegyzeteket sem fordíthatjuk le magyarra és a magyar nyelvű hangfelvételeinket sem tudja leiratozni a telefon. Ez a funkció amúgy angolul megbízhatóan működik, az pedig kifejezetten jó, hogy a hangfelvételből készült szöveget ezután rögtön össze is foglalja nekünk rövidebben.
Természetesen az idei modelleken is elérhető a Feljegyzéssegéd, ami a Samsung Notes-ban tárolt jegyzeteinket képes formázni és összefoglalni, a helyesírás ellenőrzésére viszont jelenleg semmiképp sem ezt a programot használnánk. Ugyanígy kissé féloldalas a Samsung Internet böngészőben elérhető összefoglalás funkció, ami ugyan magyarul is képes röviden összegezni egy weboldal tartalmát, de jelenleg erre sokkal megbízhatóbban működő megoldások is vannak (például a NotebookLM). Az AI-funkciók között mindenképpen érdemes még megemlíteni az Írásasszisztenst, ami a megadott téma alapján különböző stílusokban képes nekünk szövegeket fogalmazni, és magyarul is kitűnően működik.
A kisebb-nagyobb hiányosságok ellenére az nyugodtan kijelenthető, hogy az S25 Ultra szoftveres szempontból az elmúlt évek egyik legizgalmasabb telefonja, ugyanez viszont nem mondható el a telefon hardveréről, amiben alig történt változás a tavalyi modellhez képest. Ennek oka több tényezőre vezethető vissza: ahogy fentebb már említettük, a tavalyi széria kiemelkedő eladásai nem indokolták a komolyabb változásokat, emellett bár az Ultrának nyilvánvalóan vannak kisebb-nagyobb hiányosságai, a Samsung összességében évről-évre az egyik legjobb telefont rakja össze, így technikailag is nehéz tovább fejlődniük. Nagyobb teljesítményű töltési rendszert, nagyobb akkumulátort vagy még ütősebb hátlapi kamerarendszert persze biztosan sokan szívesen látnának a telefonban, de ahogy a továbbiakban arra részletesebben is kitérünk, ezekben a kategóriákban az Ultra a jelenlegi konkurenciához képest sem teljesít rosszul, így a változtatás nem feltétlenül volt indokolt.
Az újítások elmaradásának van még egy fontos oka, amit már az iPhone-ok esetében is többször említettünk: a felhasználói szokások változása miatt a gyártók egye kevésbé számíthatnak arra, hogy az emberek évente vagy akár kétévente lecserélik a telefonjukat, amit mostanra nyilvánvalóan a Samsungnál is beláttak: ezt jelzi, hogy a gyártó a csúcskategóriás telefonjaihoz hét generációnyi operációs rendszer frissítést valamint hétvényi biztonsági frissítést garantál, a OneUI szoftveres megoldásai pedig a későbbiekben a régebbi telefonjaikon is megjelennek, így reálisan nézve nem nagyon számíthatnak arra, hogy azok közül, akik tavaly megvették az S24 Ultrát, tömegek fognak az új készülékre váltani. Ennek tükrében a Samsungnak leginkább azt kell szem előtt tartania, hogy az S25 Ultra a három-négy évvel ezelőtti csúcsmodellhez képest fel tudjon mutatni elég újdonságot ahhoz, hogy az új telefon beszerzésén gondolkodó felhasználók ismét az ő készülékük mellett tegyék le a voksukat, ezt az elvárást pedig az S25 Ultra még úgy is simán kipipálja, ha a tavalyi modellhez képest nem is nagyítóval, hanem inkább mikroszkóppal kell keresni a változásokat.
Bár a képeket nézve nem annyira feltűnő, de az S25 Ultra dizájnja egészen komoly változáson ment át a tavalyi modellhez képest, amitől ugyan a telefon nem lett könnyebben kezelhető, de az biztos, hogy a végeredmény egy a korábbinál is markánsabb megjelenésű, más telefonokkal összetéveszthetetlen készülék lett. Ez a változtatás nem meglepő, hiszen már a nyáron bemutatott Z-szériánál is látszott, hogy a Samsung igyekszik az eddiginél jellegzetesebb megjelenést adni a telefonjainak, amit a jelek szerint minden termékkategóriában egységesen bevezetnek. Az Ultra esetében a legnagyobb változás, hogy míg a telefon sarkait kicsit jobban lekerekítették, az oldalak szinte teljesen egyenesek lettek, így összességében egy szinte teljesen szabályos hasábot kapunk, ami kétségkívül egyedi megjelenést kölcsönöz a telefonnak.
Az nyilvánvaló, hogy a korábbi modellekhez hasonlóan az S25 Ultra esetében sem az ergonómia volt a legfontosabb szempont, hiszen a méretes telefont egy kézzel már igazi kihívás kezelni, még úgy is, hogy a készülékház az S24-hez képest fél milliméterrel vékonyabb és 2,5 milliméterrel keskenyebb lett. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az előző generáció 233 grammos tömegével ellentétben az S25 Ultra mindössze 218 grammot nyom (ezt le is mértük), ami azt jelenti, hogy az Ultra modellek 2020-as bevezetése óta az S25 lett a széria legkönnyebb tagja.
A kijelző esetében a Samsungnak tényleg nagyon nehéz lett volna tovább fejlődni, hiszen a kiemelkedő extra fényerőnek és a tükröződésmentes borításnak köszönhetően a kijelző tekintetében már az S24 Ultra is verhetetlen volt, így nem is csoda, hogy az új szériánál gyakorlatilag pontosan ugyanazt kapjuk, egy hajszálnyival nagyobb méretben: az immár 6,9 colos LTPO Dynamic AMOLED 2X kijelző 3120x1440 pixeles felbontással és 120Hz-es képfrissítéssel rendelkezik, a maximális fényereje pedig 2600 nit - ez papron ugyan elmarad néhány másik telefontól, a gyakorlatban viszont egyáltalán nem - a tükröződésmentes Corning Gorilla Armor 2 védőüvegnek köszönhetően tűző napsütésben az S25 Ultra kijelzője valamivel jobban is látható, mint a versenytársaké, beltéri fényviszonyok között pedig a kijelző fényerejét más telefonokhoz képest szinte rendellenesen alacsonyra kellett állítanunk ahhoz, hogy ne legyen zavaró.
Azt, hogy a telefon hogyan állítja a képfrissítés gyakoriságát, ugyan nem mértük le, de az Ultra esetében gyakran éreztük úgy (például a weboldalakon való scrollozás közben) hogy a mozgás simább, folyamatosabb mint más telefonoknál, így gyanítható, hogy a telefon valamivel lelkesebben tekeri fel 120Hz-re a frissítési rátát, mint más készülékek. Friss tulajdonosoknak érdemes ugyanakkor odafigyelni arra, hogy bár az S25 Ultra QHD+ felbontással rendelkezik, ez gyárilag 2340x1080 pixelre van beállítva, így ha a legnagyobb felbontásban szeretnénk használni a képernyőt, azt manuálisan kell beállítanunk a menüben.
A bemutatóról szóló cikkünkben az idei széria egyik legnagyobb újdonságaként említettük, hogy az S24-sorozattal ellentétben mindhárom modell Snapdragon processzorral került forgalomba Európában is, ez a változtatás viszont az S25 Ultrát nem érinti, hiszen a Samsung a saját fejlesztésű Exynos processzorát az elmúlt években is csak az S-széria két kisebbik tagjánál használta. Az idei telefon természetesen a legújabb Snapdragon 8 Elite rendszerchippel érkezik, annak is a kifejezetten a Samsung megrendelésére készülő "for Galaxy" kiadásával, amelyben a nyolc processzormagból kettő valamivel magasabb órajelen (4,32 GHz helyett 4,47 GHz-en) üzemel. Ez a 12 GB RAM-mal együtt garantálja, hogy a Samsung telefonja jó ideig a legerősebbek közé fog tartozni, igaz, mivel az idén érkező csúcstelefonok nagy részében ugyanezt a processzort és szintén 12 vagy 16 GB RAM-ot találunk, így a Samsungnak ebben a tekintetben nem igazán van előnye más gyártókhoz képest.
Ha az S25 Ultra erejét a már piacon levő Honor Magic 7 Próval hasonlítjuk össze, vegyes eredményeket kapunk: a Geekbench az S25-nek dobott ki valamivel magasabb számokat, az Antutu mérései szerint a telefon teljesítménye valahol félúton jár aközött, amikor a Magic 7 Prót normál valamint teljesítmény módban használjuk, míg kifejezetten a grafikus teljesítményt mérő 3DMarkban a tesztek egy részén az S25 Ultra, egy másik részén pedig a Magic 7 Pro végzett előrébb.
Az elődjeihez hasonlóan az S25 Ultrában is 5000 milliamperórás akkumulátort találunk, amelyet vezetékkel 45, vezeték nélkül pedig 15 wattos teljesítménnyel lehet tölteni, vagyis a specifikáció terén semmilyen változás nem történt az előző három évhez képest. Az S25 Ultra ennek megfelelően nagyjából azt hozza, amit a korábbi tapasztalatok alapján elvárhatunk: a telefon akkumulátorát 45 wattos töltővel valamivel több, mint egy órába telik teljesen feltölteni, átlagos használat mellett pedig nagyjából 42 órás üzemidőre számíthatunk, noha ez erősen függ attól is, hogy milyen fényerővel és mire használjuk a telefont, vagy hogy bekapcsoltuk-e a sötét módot és egyéb akkumulátorkímélő funkciókat.
Az S25 Ultra hátlapi kamerarendszere szintén nagyrészt változatlan maradt a tavalyi modellhez képest: a telefon hátulján egy 200 megapixeles főkamerát, egy 10 megapixeles, 3x-os optikai zoommal ellátott telefotó kamerát valamint egy 50 megapixeles, 5x-ös optikai zoommal ellátott periszkópos telefotó kamerát találunk, amelyek nem csak felbontásban, de a szenzorok tekintetében is megegyeznek az előző generációval. Az egyetlen jelentős változás az S24 Ultrához képest így az, hogy az idei modellben a 12 megapixeles nagy látószögű kamerát 50 megapixelesre cserélték, ami nem csak a tavalyi modellhez képest jelent komoly előrelépést, de a tesztjeink alapján más csúcstelefonokhoz képest is kiemelkedő képminőséggel rendelkezik.
Az S25 Ultrát egy Honor Magic 7 Pro valamint egy Google Pixel 9 Pro társaságában vittük el egy körre fotózni, amelyek ebben a kategóriában jelenleg a legjobbak közé tartoznak, ám kijelenthetjük, hogy az S25 Ultra egyáltalán nem vallott szégyent az erős mezőnyben. Bár a Samsung telefonja képminőség tekintetében nem emelkedik ki a mezőnyből, azonban a legkülönbözőbb beállítások és fényviszonyok között is mindig megbízható minőséget nyújtott (egy kivételtől eltekintve), így elmondható, hogy a három telefon közül ez hozta a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt. Lássunk néhány példát.
Ahogy a fenti fotókon is látható, a Samsung telefonja nem kezeli túl jól, ha közvetlenül az objektívbe süt a nap, ezt leszámítva viszont minden helyzetben kiegyensúlyozottan teljesít. Apró hiányosságai persze vannak: a Honor Magic 7 Pro 6x-os optikai zoomja egyértelműen részletgazdagabb fotókat készít, mint az S25 Ultra 5x-ös zoomja, a portréfotókba belenagyítva a Pixel 9 Prónál egyáltalán nem látszik éles határvonal az elmosott háttér és az előtér között, míg a Samsung készülékénél sokszor szembetűnő, hogy hol húzta meg a határt a telefon, emellett a Pixel főkamerája valamivel részletesebb képeket is készít. Ezekre az apróságokra viszont tényleg csak akkor derül fény, ha abnormálisan belenagyítunk a képekbe, miközben az nagyítgatás nélkül is világos, hogy az S25 Ultra kifejezetten jól bánik a színekkel, a telefon nem élesíti túl a képeket, a lézeres autofókusznak köszönhetően az élesség mindig rendben van és a telefon kevés fénynél is megbízható minőséget hoz.
A telefon videós téren sem vall szégyent: ahogy a korábbi modellekkel, úgy az S25 Ultrával is 8K-s felbontásban készíthetünk felvételeket, 4K-ban pedig akár 120 fps (képkocka/másodperc) sebességű videók rögzítésére is lehetőségünk nyílik. A OneUI 7 egyik újdonsága, hogy immár lehetőségünk nyílik LOG videók rögzítésére is, ami elsősorban profi videósoknak jelenthet segítséget, hiszen ez a funkció több részletet örökít meg és magasabb dinamikatartományt biztosít, így az utómunka során sokkal precízebben állíthatjuk be a videó színeit. Ami a mezei felhazsnálóknak ennél sokkal hasznosabb lehet, hogy a telefon kapott egy úgynevezett "finom csúszkát", amivel videó rögzítése közben nagyon kényelmesen zoomolhatunk bele a képekbe (vagy éppen fordítva), ráadásul a különböző kamerák közötti váltás sem érzékelhető annyira, mint más telefonok esetében, így egészen filmes hatású felvételeket is készíthetünk a segítségével.
Az Ultra-sorozatra mindig is jellemző volt, hogy a telefon nem csak a kijelző vagy a kamera terén, de a kevésbé fontos részletekben is a legmagasabb minőséget képviseli, ez pedig nincs másként az S25 Ultránál sem. Az például megdöbbentő, hogy a sztereó hangszórók még az ezen a téren szintén kiemelkedő Honor Magic 7 Próhoz képest is mennyivel jobban szólnak, de ugyanígy említhetnénk a kiváló hangminőséggel rendelkező mikrofont, a haptikus visszajelzést vagy a biometrikus azonosítást is. Utóbbinál figyelemre méltó, hogy bár az S25 Ultra előlapi kamerája mellett nem találunk 3D-s mélységérzékelő szenzort, a telefon sötétben, sőt, napszemüvegben is megbízhatóan ismeri fel az arcunkat, igaz, kicsit lassabban mint az ilyen szenzorral ellátott Magic 7 Pro. A felhasználók egy részének szomorú hír lehet, hogy a gyártó visszafejlesztette az S-Pen képességeit, amiben immár nincs Bluetooth, így többek között nem használhatjuk a zene vezérlésére vagy önkioldóként sem, bár nekünk ezek a funkciók nem hiányoztak.
A Galaxy S25 Ultra az elődjeihez hasonlóan egy kiváló telefon lett, ugyanakkor a komolyabb hardveres újítások elmaradásával a Samsung saját magának is komoly konkurenciát állított. Talán nem véletlen, hogy a Samsung Experience Store-ból már el is tűnt a tavalyi modell, de elektronikai áruházakban és szolgáltatóknál még meg lehet vásárolni - az S25 Ultránál jóval olcsóbban. Ha valaki kibírja, hogy kicsit hosszabb ideig kell várnia az új AI funkciókra (amik előbb-utóbb minden bizonnyal a régebbi telefonokban is megjelennek), akkor egyelőre az mindenképpen jobb vételnek számít, az S24-széria kifutásával viszont az S25 Ultra méltó utódja lesz az előző generációnak.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)