December 25-én elindult a világűrbe a James Webb űrteleszkóp az Európai Űrügynökség francia guyanai kilövőállásáról. A teleszkóp egy Ariane-5 rakéta fedélzetén indult útnak magyar idő szerint 13:20-kor.
We have LIFTOFF of the @NASAWebb Space Telescope!
At 7:20am ET (12:20 UTC), the beginning of a new, exciting decade of science climbed to the sky. Webb’s mission to #UnfoldTheUniverse will change our understanding of space as we know it. pic.twitter.com/Al8Wi5c0K6— NASA (@NASA) December 25, 2021
A kilövés során minden a tervezett menetrend szerint alakult: a rakéta pontosan az előre kijelölt röppályán haladt, majd a Földtől nagyjából 200km-es magasságban megvált a két oldalsó gyorsítórakétától, majd az első fokozattól is. A második fokozat további 25 percig gyorsította az űreszközt, ami mostantól számítva még egy hónapig fog utazni a világűrben, mire eléri a bolygónktól 1,5 millió kilométerre található L2 Lagrange-pontot. Ekörül a pont körül keringve fogja végezni megfigyeléseit a teleszkóp. Az űrteleszkóp megérkezését követően még nagyjából 5 hónapot fog igénybe venni a műszerek kalibrálása, így az körülbelül 2022 nyarán állhat majd szolgálatba.
#NASAWebb is safely in space with its solar array drawing power from the Sun! Its reaction wheels will keep the spacecraft pointed in the right direction so that its sunshield can protect the telescope from radiation and heat: https://t.co/NZJ7sSJ8fX#UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/s4nfqvKJZD
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 25, 2021
A James Webb űrteleszkóp az emberiség eddigi legnagyobb és legbonyolultabb űrtávcsöve. A Hubble utódjának szánt űreszköz infravörös érzékelőivel egészen az ősrobbanás utáni százmilliomodik évig, az első galaxisok formálódásának idejébe fog visszanézni az időben. A James Webb űrtávcső felépítéséről, illetve a küldetéséről már részletesen írtunk, amit itt lehet elolvasni:
(Fotó: AFP, NASA)