Az idei évben már a harmincegyedik starton, illetve történetének századik vertikális leszállásán van túl a SpaceX. A vállalat űrhajója december 21-én, magyar idő szerint tizenegy után hét perccel indult útjára Cape Canaveralből, a 39. indítóállásról, hogy utánpótlást vigyen a Nemzetközi Űrállomásra.
A CRS-24 misszió űrhajóját egy újonnan gyártott, kétfokozatú Falcon-9 hordozórakéta, illetve egy egyszer már használt Crew Dragon modul alkotja. Ez utóbbi a CRS-22 küldetésben vett részt még júniusban. Az állomás fedélzetén tartózkodó Expedition 66 misszió tagjai október vége óta tartózkodnak a fedélzeten, és összesen fél évet fognak föld körüli pályán tölteni. Ez a 66. hosszútávú küldetés az űrállomás történetében.
Alig nyolc perccel a start után a Falcon-9 első fokozata sikeresen visszatért a Földre, és sikeresen leszállt az Atlanti-óceánon a SpaceX egyik, speciálisan erre a célra kialakított hajójára. Az úszó platform, melyen az űreszköz landolt, szellemesen a Just Read the Instructions – azaz „Csak olvasd el az utasításokat” – névre lett elkeresztelve. A SpaceX flottája összesen három ehhez hasonló, távvezérlésű úszó platformból áll. A vállalat a B1069 számú Falcon-9 rakétájával a századik függőleges leszállását hajtotta végre kedden, az első sikeres, 2015-ös óta landolás óta.
A december 21-én, kedden délelőtt Föld körüli pályára állított Crew Dragon modul alig 24 órán belül, egy-másfél órával a tervezett időpontnál hamarabb dokkolt a Nemzetközi Űrállomással. A magyar idő szerint reggel 9:41-kor történt összekapcsolódást a Crew Dragon legénység nélkül, önállóan hajtotta végre. A műveletet Raja Chari és Tom Marshburn NASA-asztronauták felügyelték az űrállomás fedélzetéről. A SpaceX 50 perces közvetítését ide kattintva lehet visszanézni.
Az űrhajó összesen 2949 kilogramm rakományt, köztük élelmet, tudományos kísérletekhez berendezéseket, illetve karácsonyi ajándékokat is szállított a Nemzetközi Űrállomásra.
(Fotó: SpaceX, NASA)