A 117 méter széles gépet eredetileg még Paul Allen, a Microsoft társalapítója álmodta meg azzal a céllal, hogy a rakétákat a levegőből indítva jelentősen olcsóbbá tegye a világűr elérését, azonban az alapító 2018-ban bekövetkezett halála után sokáig úgy tűnt, hogy a gigantikus repülő ideje is leáldozott.
We are airborne! pic.twitter.com/6jTkkqfjKd
— Stratolaunch (@Stratolaunch) April 29, 2021
Bár a Startolaunch 2019 áprilisában megtette első útját, nem sokkal később már arról lehetett hallani, hogy a Stratolaunch Systems végleg leállítja a projektet. Végül mégsem ez történt, hiszen a céget még abban az évben felvásárolta a Cerberus Capital Management befektetési alapkezelő, akik radikálisan új irányt szabtak a fejlesztéseknek, ezzel életben tartva a projektet.
Currently performing various flight test maneuvers. pic.twitter.com/u9uMWzfrEK
— Stratolaunch (@Stratolaunch) April 29, 2021
A Stratolaunch immár elsősorban a hiperszonikus tesztelésre koncentrál, aminek jegyében több hiperszonikus tesztjárművet is fejlesztenek, ebben az ökoszisztémában pedig a repülőgéphordozóra (amit a köznyelvben szintén Stratolaunchként emlegetnek) hárul majd a feladat, hogy a levegőbe emelje a különböző cégek tesztgépeit, akik kibérlehetik maguknak a repülőt. A Stratolaunch a jelek szerint azért az űr meghódításáról sem tett le végleg, hiszen a honlapjukon egy többször felhasználható űrsiklót is feltüntetnek a tervezett projektek között, de erről a nevén kívül (Black Ice, avagy fekete jég) egyelőre nem sokat lehet tudni.