Shawn K (a családnevét nem rövidítették az anonimitás megőrzése miatt, egyszerűen tényleg egyetlen betűből áll), tapasztalt szoftvermérnök, több mint 20 év szakmai háttérrel és számítástechnikai diplomával a háta mögött, és sosem gondolta volna, hogy a mesterséges intelligencia teljesen felforgatja az életét, és lényegében sztornózza a karrierjét. Korábban évi nagyjából 150 ezer dolláros fizetés ütötte a markát (ez olyan 55 millió forint), ma viszont nomád körülmények között egy lakókocsi-utánfutóban él New York központjában. Megélhetését DoorDash-futárként biztosítja, emellett személyes tárgyait árulja az eBay-en, hogy valahogy átvészelje a mindennapokat. K sztorijáról a Fortune számolt be.
K nem először került nehéz helyzetbe – a 2008-as pénzügyi válság és a világjárvány idején is elveszítette már a munkáját –, de ezen csapásokat követően mindig sikerült újra talpra állnia. Ezúttal azonban a helyzet sokkal súlyosabb, mert a munkaerőpiac időközben gyökeresen átalakult. Miután 2024 áprilisában elbocsátották egy metaverzumra specializálódott cégtől, körülbelül 800 helyre küldte el az önéletrajzát – sikertelenül. Mindössze tíz megkeresésből lett interjú, és ezek közül is néhányat már mesterséges intelligencia vezényelt le, nem pedig valódi toborzók.
„Úgy érzem, mintha láthatatlan lennék” – nyilatkozta a Fortune-nak. „Mintha kiszűrnének, mielőtt egyáltalán emberi szem elé kerülnék.”
Dario Amodei, az Anthropic vezérigazgatója nemrég azt jósolta, hogy egy éven belül a mesterséges intelligencia képes lesz elvégezni szinte az összes kódolási feladatot. A Layoffs.fyi adatai szerint 2024-ben több mint 150 ezer tech-alkalmazott veszítette el az állását, 2025-ben pedig már több mint 50 ezren jártak így. K szerint ez csupán a kezdet:
„A nagy átrendeződés már elindult” – írta Substack-oldalán.
Próbált alternatív megoldásokat találni – vezet DoorDash-nél, eladja régi technikai eszközeit, próbálja magát továbbképezni – de egyik út sem hozott igazán áttörést anyagi értelemben, vagy túl költségesnek bizonyult. Mindezek ellenére nem neheztel a mesterséges intelligenciára – sőt, saját bevallása szerint „MI-maximalistának” tartja magát, és elismeri az új technológia képességeit.
„Ha az MI jobban dolgozik, mint én, nem panaszkodhatok” – mondja.
A frusztrációját inkább az okozza, ahogyan a vállalatok kezelik a helyzetet: az emberi munkaerőt leépítik, ahelyett hogy továbbképeznék őket.
„A mesterséges intelligenciát nem arra használják, hogy erősítsék a csapatokat, hanem hogy megszabaduljanak tőlük” – magyarázta.
K figyelmeztet: a társadalom még nem nézett igazán szembe az MI-nek a munkerőpiacra gyakorolt hatásaival.
„Ez a folyamat már javában zajlik” – mondja. „Ideje lenne végre komolyan beszélni róla.”
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: wikimedia.commons/ZoomViewer)