Ausztrál kutatók munkájáról van szó, a mosolygást, pontosabban az arcizmok mosolygás során is használt izmainak stimulációját kissé bizarr módon, a fogak között tartott ceruzával érték el a vizsgálati alanyoknál, kiderült, hogy valóban hathatunk saját agyunk működésére. Nem csupán több pozitív érzelmünk van, ha mosolygunk, de a környezetünkben lévők arckifejezéseit, testbeszédét is kedvezőbben ítéljük meg.
Dr. Marmolejo-Ramos, a kutatás vezetője szerint ha az izmaink “azt mondják”, hogy boldogok vagyunk, akkor valóban pozitívabb színben látjuk a világot.
Az Experimental Psychology szaklapban publikált munkából a jelenség élettani részletei is kiderültek, az agy érzelmekért felelős központját, az amigdalát stimulálja a -mesterséges- mosolygás, ennek hatására neurotranszmittereket bocsát ki, így jobb érzelmi állapotba kerülhetünk.
A kutatók reményei szerint a hétköznapokon túl a mentális betegségek kezelésében is lehet jelentősége eredményeiknek, hiszen ha ennyire “könnyen” rávehetjük az agyunkat, hogy pozitív érzelmeket generáljon, akkor talán egy -enyhébb- pszichés betegség gyógyításában is segítségünkre lehet a módszer.
Úgy tűnik tehát, hogy a “fake it ‘til you make it”, magyarul talán: mímeld, míg valósággá nem válik amerikai mondás a pszichés jólétünkre is vonatkozik, feltéve, hogy hajlandóak vagyunk hamis mosollyal az arcunkon nekifutni a mindennapoknak.
(Fotó: Pixabay)
A cikk szerzője Györfi András, a Kripto Akadémia szerkesztője, a HVG Könyvek gondozásában megjelent Kriptopénz ABC című kötet szakmai szerkesztője, társszerzője.