Tényleg boldogra mosolyoghatjuk magunkat

2020 / 09 / 08 / Raketa.hu
Tényleg boldogra mosolyoghatjuk magunkat
Régóta tartja magát a közvélekedés, miszerint mi magyarok kirívóan boldogtalan nemzet vagyunk, csak kesergünk, bánkódunk, és alig mosolygunk. Mi ebben nem tudunk igazságot tenni, az viszont egészen biztos, hogy immár tudományos alapot is nyert a gondolat, miszerint tudatos mosolygással boldogságra “hackelhetjük” az agyunkat.

Ausztrál kutatók munkájáról van szó, a mosolygást, pontosabban az arcizmok mosolygás során is használt izmainak stimulációját kissé bizarr módon, a fogak között tartott ceruzával érték el a vizsgálati alanyoknál, kiderült, hogy valóban hathatunk saját agyunk működésére. Nem csupán több pozitív érzelmünk van, ha mosolygunk, de a környezetünkben lévők arckifejezéseit, testbeszédét is kedvezőbben ítéljük meg.

Dr. Marmolejo-Ramos, a kutatás vezetője szerint ha az izmaink “azt mondják”, hogy boldogok vagyunk, akkor valóban pozitívabb színben látjuk a világot.

Az Experimental Psychology szaklapban publikált munkából a jelenség élettani részletei is kiderültek, az agy érzelmekért felelős központját, az amigdalát stimulálja a -mesterséges- mosolygás, ennek hatására neurotranszmittereket bocsát ki, így jobb érzelmi állapotba kerülhetünk.

A kutatók reményei szerint a hétköznapokon túl a mentális betegségek kezelésében is lehet jelentősége eredményeiknek, hiszen ha ennyire “könnyen” rávehetjük az agyunkat, hogy pozitív érzelmeket generáljon, akkor talán egy -enyhébb- pszichés betegség gyógyításában is segítségünkre lehet a módszer.

Úgy tűnik tehát, hogy a “fake it ‘til you make it”, magyarul talán: mímeld, míg valósággá nem válik amerikai mondás a pszichés jólétünkre is vonatkozik, feltéve, hogy hajlandóak vagyunk hamis mosollyal az arcunkon nekifutni a mindennapoknak.

(Fotó: Pixabay)

A cikk szerzője Györfi András, a Kripto Akadémia szerkesztője, a HVG Könyvek gondozásában megjelent Kriptopénz ABC című kötet szakmai szerkesztője, társszerzője.


Wigner Jenő, a fizikus, aki megteremtette a nukleáris mérnöki tudományokat
Wigner Jenő, a fizikus, aki megteremtette a nukleáris mérnöki tudományokat
A legendásan udvarias tudós neve talán nem a legismertebb a Manhattan terv résztvevői közül, de hatalmas szerepet játszott az az első atommáglya, az első vízhűtéses, plutónium generáló reaktor létrehozásában és a tudomány számos területen hagyott hosszú időre szóló nyomot.
Egész Európából gyűltek össze résztvevők, hogy változtassanak a női vezetői helyzeten
Egész Európából gyűltek össze résztvevők, hogy változtassanak a női vezetői helyzeten
Nincs elég női vezető - egy különleges akadémia változtathat a helyzeten.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.