Természeti katasztrófa Kamcsatkánál, a Greenpeace vizsgálatokat sürget

2020 / 10 / 25 / Justin Viktor
Természeti katasztrófa Kamcsatkánál, a Greenpeace vizsgálatokat sürget
A mérgező vörös algák túlszaporodása ökológiai katasztrófát, a tengeri-élőlények tömeges pusztulását okozta az oroszországi Kamcsatkai-félszigeten. A katasztrófa nem csak az állatvilágot, de az embereket is érintette.

Vörös a tenger

A tenger színét is vörösre festették a túlságosan elszaporodott páncélos ostoros algák, melyek jelenléte a tengeri más lakóinak szervezetében oxigénhiányt okoz. A fenéken lakó tüskésbőrűek, fókák, és egyéb állatok tetemei borították el a helyi strandokat és tengeröblöket. Két szörföst is érintett a mérgező környezet, ők szaruhártyájukon szenvedtek kémiai égési sérüléseket.

A helyzetről Dmitrij Kolibkin orosz természetvédelmi miniszter számolt be a Rosszija 24 hírtelevízióban, az orosz nyomozóhatóság (SZK), a tudományos akadémia, az orvosbiológiai intézet, a környezetvédelmi felügyelet (Roszprirodnadzor) és a földrajzi társaság egymástól független vizsgálatai után, melyek természeti katasztrófának nyilvánították a történteket.

 

Az SZK 200 kilométeres szakaszon átvizsgálta az Avacsa-öblöt, és 20 nyomozó még mindig a térségben tartózkodik. A Roszprorodnadzor ötezer mintát elemzett ki.

A tengerben mért foszfát-tartalom mennyisége tízszer, a vasé és a fenolé hétszer, az ammóniumé hatszor haladta meg a megengedett határértéket, amiből a vizsgálat azt állapította meg, hogy a közelben tartózkodó hadiflotta hajóinak nem volt szerepe a helyzet kialakulásában - például üzemanyag-szivárgás formájában.

Japánból is jöhetett

Mihail Kirillov, a moszkvai Lomonoszov Egyetem biomérnöki tanszékvezetője elmondta: “Már  tavasszal észleltünk Japánnál több száz kilométeres átmérőjű, mérgező planktonfoltokat, és ezek északra haladva augusztusban érték el Oroszország partjait.”

A miniszter azt is elmondta, hogy jövőre expedíció indul Kamcsatkára kideríteni, hogy pontosan mi váltotta ki a “vörös dagályt”.  A páncélos ostoros algáknak ilyen mértékű elszaporodása ritka jelenség, a Komszomolszkaja Pravda közlése szerint a XVIII. század óta alig több, mint két tucat esetről számoltak be, Kamcsatkában legutóbb 1973-ban jelentették.

A Greenpeace további vizsgálatokat sürgetett, rámutatva, hogy “vörös dagály” szennyezett vizekben szokott kialakulni.

(Forrás: Reuters Kép: Flickr, Greenpeace)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.