Jelenleg is Budapesten forgat Arnold Schwarzenegger, így egyrészt emiatt csak korlátozottan használhatjuk a kettes metrót, másrészt viszont a szerencsések láthatták biciklizni egy csendes budai utcában. A Terminátor programjába ugyanakkor belefért egy gyors kiruccanás is Bécsbe, ahol az ausztriai postai kézbesítés teljes elektromos járművekre való átállását ünnepelte.

A fejlesztés eredményeként az osztrák főváros lett Európa legnagyobb olyan metropolisza, ahol az úgynevezett „utolsó kilométeres” kézbesítés – vagyis a küldemények végső eljuttatása a címzettekhez – teljes mértékben közvetlen szén-dioxid-kibocsátás nélkül történik.
A kiszállító rendszerben naponta több mint 1300 kézbesítő dolgozik gyalogosan, elektromos kerékpárral, elektromos robogóval vagy elektromos kisteherautóval.
A mintegy 1000 elektromos jármű évente körülbelül 8 millió kilométert tesz meg, amellyel a Posta számításai szerint évente körülbelül 2300 tonna szén-dioxid-kibocsátást takarítanak meg.
Európa-szerte egyre több város keresi a választ arra, hogyan lehet a növekvő online kereskedelem mellett csökkenteni a városi logisztika környezeti terhelését. Az e-kereskedelem terjedésével ugyanis jelentősen nőtt a kiszállítások száma, ami egyre nagyobb forgalmat és környezeti terhelést eredményez a nagyvárosokban.

Bécsben erre a kihívásra reagál az Osztrák Posta bécsi, utolsó kilométeres kézbesítési rendszere, amely már közvetlen CO₂-kibocsátás nélkül működik.
A mérföldkő megünnepléséhez Arnold Schwarzenegger is csatlakozott, mint a június 16-án kezdődő Austrian World Summit klímakonferencia fő kezdeményezője.
A teljes átállás 32 millió eurós (bő 11 milliárd forintos) beruházással valósult meg, amely magába foglalta az elektromos járműflotta és a töltőinfrastruktúra kiépítését is.
Az energiaellátást jelentős részben az Osztrák Posta saját napelemes rendszerei biztosítják, a fennmaradó áramigényt pedig osztrák, megújuló energiaforrásokból származó árammal fedezik.
A projekt jól illeszkedik Bécs hosszú távú klímavédelmi célkitűzéseihez. A város az elmúlt években jelentősen csökkentette szén-dioxid-kibocsátását, emellett számos fenntarthatósági beruházást valósított meg a városi közlekedés, az energiaellátás és a városi infrastruktúra területén.
Ezek közé tartoznak a nagyobb volumenű intézkedések, például a szemétszállítás és a CO₂-mentes hulladékgazdálkodás fenntarthatóbbá tétele, valamint kisebb léptékű városi projektek is, mint az Egészséges utcák program vagy Bécs élelmiszerügyi akcióterve. Az osztrák főváros célja továbbra is a teljes klímasemleglesség elérése 2040-ig.
(Forrás: Bécs Város Nemzetközi Irodák, fotó: Österreichische Post AG)
Itt állíthatod be, hogy a Rakéta az elsők között legyen a Google keresőben