Titokzatos tárgyat talált telibe a fekete lyukból kilövellő sugár

2024 / 12 / 12 / Felkai Ádám
Titokzatos tárgyat talált telibe a fekete lyukból kilövellő sugár
A fekete lyukból kicsapó jet úgy találta el a C4 jelzésű azonosítatlan tárgyat, amire korábban még nem volt példa. Mi történhetett?

A NASA Chandra röntgenobszervatóriumának legújabb felvételén egy C4 jelzéssel ellátott, titokzatos égi objektum tűnt fel, amelyet egy fekete lyukból kiáradó, rendkívül nagy sebességű részecskesugár talált el. Ez a fekete lyuk a Centaurus A nevű elliptikus galaxisban található, mintegy 12 millió fényév távolságra a Földtől. Az erről szóló kutatási eredményeket a közelmúltban közölték a The Astrophysical Journal-ban – számol be róla a Gizmodo.

Mint az ismert, a fekete lyukak a téridő olyan területei, ahol a gravitációs vonzás annyira erős, hogy semmi, még a fény sem szabadulhat ki, ha átlépte az eseményhorizontot. A fekete lyukak tömege a Napunk tömegének néhányszorosától (most a könnyebbség kedvéért az apró, és feltételezett, ősi vagy primordiális fekete lyukakat ne számítsuk ide) egészen a Nap tömegének több milliárdszorosáig terjedhet. Az tehát logikus, hogy ezen objektumok hatalmas tömege miatt a fekete lyuk bármit elnyel, ha az átlépte az eseményhorizontot. Kevéssé ismert viszont talán az a jelenség, hogy emellett a fekete lyukak alkalmanként rendkívül nagy energiájú részecskesugarakat lövellnek ki, méghozzá közel fénysebességgel. Némelyik ilyen “jet” elképesztően hosszú lehet; egy szeptemberi felfedezés szerint az egyik ilyen sugár hozzávetőleg 140-szer hosszabb, mint a teljes Tejútrendszer szélessége. És egyébként ezek a sugarak félelmetesen erősek is: szó szerint csillagokat képesek felrobbantani.

A Centaurus A új, Chandra által készített felvételén a fekete lyukból érkező sugár éppen a C4-et találja el, amely így erőteljesen ragyog a röntgentartományban. A C4 két, jól elkülöníthető, V alakban elhelyezkedő karral rendelkezik. Bár kozmikus léptékben aprónak tűnhetnek, mindegyik kar körülbelül 700 fényév hosszú. Ez önmagában is hatalmas, mégis eltörpül, ha az ellenkező oldali feketelyuk-jet 30 ezer fényéves kiterjedéséhez viszonyítjuk. Összehasonlításképpen, a Naphoz legközelebb eső csillag “csupán” körülbelül 4 fényévnyi távolságra van, ami említésre sem méltó távolság ezen gigantikus méretekhez képest.


C4 a Chandra-felvételen. (Forrás: NASA/CXC/SAO/D. Bogensberger et al., képfeldolgozás: NASA/CXC/SAO/N. Wolk)

Korábbi megfigyelések során is előfordult, hogy a fekete lyukakból kiáramló sugarak más égitestekkel – például csillagokkal vagy gázfelhőkkel – ütköztek. A C4 feltűnő V alakja (amit a jettel történő ütközés okozott) azonban arra utalhat, hogy ezúttal valami különlegesebb céltárgyat talált el, vagy esetleg a találkozás szöge volt szokatlan.

Mivel az továbbra sem ismert, hogy mégis pontosan mi ez a C4 jelzésű objektum, a kutatók folytatják a megfigyeléseket. Ez a jelenség ismét rámutat, hogy a fekete lyukak és belőlük előcsapó jetek még számtalan meglepetést tartogatnak, szóval érdemes egyre mélyebbre ásni ezen elképesztően izgalmas kozmikus események kapcsán.

(Kép: A Centaurus A galaxis, amelynek központjában egy szupernagy tömegű fekete lyuk található.
Forrás: Röntgen (Chandra): NASA/CXC/SAO/D. Bogensberger et al., röntgen (IXPE): NASA/MSFC, optikai: ESO, képfeldolgozás: NASA/CXC/SAO/N. Wolk)


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.