Tíz éve hallatszik valami ijesztő a Mariana-ároknál – végre tudjuk, mi lehet

2024 / 09 / 20 / Felkai Ádám
Tíz éve hallatszik valami ijesztő a Mariana-ároknál – végre tudjuk, mi lehet
A biotwang hang olyasmi, mint a Star Wars filmekben az űrhajók hangja – egy évtized után a mesterséges intelligenciának köszönhetően azonban kiderült, mi áll a háttérben.

Star Wars űrhajók a Mariana-árok mélyén? Habár nehéz manapság bármin is meglepődni, ilyesmi azért megérne egy szemöldök felhúzást – a kutatók ugyanis 2014-ben épp olyan hangokat rögzítettek a Csendes-óceán mélyén, a Mariana árok környékén, amelyek épp ezen sci-fi szerkezetek jellegzetes hangját utánozzák (és most tekintsünk el attól, hogy az űrben egyébként nem terjed a hang). Elosont egy évtized, és végre tudjuk, mi lehet a forrás – számol be róla az Live Science.

A hangokat először a Mariana-árok – a világ legmélyebb óceáni árka – akusztikus vizsgálata során észlelték, amely több mint 2400 km-re található Japántól délre, és eléri a 10 935 méteres maximális mélységet is. Ezek az úgynevezett “biotwang” zajok két fő összetevőből állnak: egy mély, dübörgő hangból, amelyet egy magas hangú fémes csengés követ. Eleinte a tudósok nem tudták, mi lehet a zaj forrása, és arra gyanakodtak, hogy talán nagytestű bálnák, például a kék vagy a púpos bálnák adják ki. Azonban egyik ismert bálnahívás sem hasonlított erre a különös hangra.

A Frontiers in Marine Science című folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók egy olyan vizsgálatról számolnak be, mely során a mesterséges intelligencia segítségével több mint 200 ezer órányi víz alatti felvételt elemeztek. Az AI lehetővé tette a számukra, hogy pontosabban elkülönítsék és vizsgálják a biotwang zajokat. A döntő fordulat akkor következett be, amikor a kutatók tíz Bryde-bálnát (más néven: Trópusi bálna) figyeltek meg a Mariana-szigetek közelében, és ezen állatok közül kilenc egyértelműen ezt a jellegzetes zajt adta ki. Ann Allen, a NOAA Csendes-óceáni Szigetek Halászati ​​Tudományos Központjának vezető oceanográfusa így fogalmazott:

“Egyszer véletlen egybeesés. Kétszer a véletlen. Kilencszer már biztos, hogy Bryde-bálnáról van szó.”

Érdekesség, hogy ezek a biotwang zajok kizárólag a Csendes-óceán északnyugati részén észlelhetőek, annak ellenére, hogy a Bryde-bálnák sokkal szélesebb óceáni területeken is elterjedtek. A tanulmány azt is megállapította, hogy ezek a hangok 2016-ban gyakoribbá váltak, ami egybeesett az óceánok hőmérsékletének emelkedésével, amelyet egy El Niño esemény okozott. Ez az esemény ugyanis a szokásosnál több Bryde-bálnát vonzott a területre.

Bár a biotwang-hívások pontos célja még nem tisztázott, a kutatók azt gyanítják, hogy ezek “kontakthívások” lehetnek, vagyis az állatok ezzel jelezhetik egymásnak a hollétüket – ennek az elméletnek a megerősítéséhez azonban további kutatásokra van szükség.

(Kép: Pixabay/jplenio)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Az elmúlt évek legerősebb napkitörésének hatása a hétvégén érheti el a Földet
Az elmúlt évek legerősebb napkitörésének hatása a hétvégén érheti el a Földet
A Nap a 11 éves ciklusának legaktívabb szakaszánál tart és rendre produkálja az intenzívebbnél intenzívebb fellángolásokat, amelyeket a Földön is lehet észlelni.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.