A Gizmodo híre szerint a C-36 jelű törvénytervezet azután született, hogy június elején egy muszlim család három generációjának tagjait megölte egy férfi, amikor közéjük hajtott. Az öt ember halálát okozó terrorcselekményt csak egy kilencéves gyerek élte túl. A büntető törvénykönyv és az emberjogi törvény kiegészítésével lehetővé válna, hogy az állampolgárok bírósághoz fordulhassanak, ha úgy érzik, hogy valaki "nemzetiség, nyelv, bőrszín, vallás, nem, kor, szellemi vagy fizikai fogyaték, szexuális orientáció, nemi identitás vagy más, hasonló tényező" miatti előítéletek vagy gyűlölet által vezérelve tervez bűncselekményt elkövetni. Ezzel együtt az online gyűlöletbeszéd is diszkriminációnak minősülne.
"Ezek a változtatások a példátlan és egyértelmű eseteket célozzák, amelyek megkülönböztetéshez és erőszakhoz vezethetnek"
- nyilatkozta David Lametti igazságügyminiszter és főügyész, aki hozzátette, hogy nem az internetes közbeszédben jelen lévő "sima nemtetszés vagy ellenérzések" elhallgattatása a cél. Aki vét a törvény ellen, az hat- majd tizenötmillió forintnyi bírságra számíthat, a beszédnek helyet biztosító platformokat a törvény azonban nem büntetné. A kanadai megoldással szemben például Németországban az online szolgáltatókat is felelősség terheli, ha nem távolítják el a gyűlöletbeszédet; a bírság akár ötvenmillió euró is lehet, ám 2019 végén azért is megbüntették a Facebookot, mert a gyűlöletbeszéd kezelésével kapcsolatos jelentésük nem volt megfelelő a hatóságok szerint.
(Fotó: Getty Images Hungary)