Több mint ötvenezren eshettek át Magyarországon a koronavírus fertőzésen

2020 / 07 / 01 / Felkai Ádám
Több mint ötvenezren eshettek át Magyarországon a koronavírus fertőzésen
A szűrővizsgálat során PCR (ez az orr- és garatüregekből vett minták elemzése) tesztet és vérvizsgálatot (ezzel pedig az antitesteket szűrik) egyaránt használtak. A vizsgált 10500 személy esetén a PCR teszt három esetben mutatott aktív fertőzést. A vérvizsgálat alapján pedig hetven fő esett már át a COVID-19 betegségen.

Ahogy az a sajtótájékoztatón elhangzott, ez a kutatás nemzetközi szinten is jelentős, a vizsgálat célja pedig annak megállapítása volt, hogy a járvány lecsengésekor, a korlátozó intézkedések fokozatos feloldását követően mekkora az országban az átfertőzöttség, és nagyjából hányan szerezhettek immunitást a vírussal szemben.

A vizsgálatra a Központi Statisztikai Hivatal választott ki 17787 főt, közülük 10575-en tettek a hívásnak eleget, és vett részt a május 1–16. közötti szűrésen, és adtak mintát legalább az egyik vizsgálathoz. Közülük 10474 személy a vizsgálati kérdőívet is kitöltötte – ők alkotják a felmérés vizsgálati populációját.

„A 13 százalékos kerethibát figyelembe véve a részvételi arány így 67,7 százalék volt. A felmérés reprezentatív a magánháztartásokban élő teljes 14 év feletti hazai lakosságra.”

A PCR teszt 3 főnél állapított meg aktív koronavírus fertőzést, a vérvizsgálat (immunoassay teszt) pedig 70 főnél mutatott ki már lezajlott fertőzést. A vérvizsgálathoz használt immunológiai tesztet olyan típussal végezték, melyet az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Ügynökség is engedélyezett.

A sajtótájékoztatón dr. Merkely Béla, a vizsgálatot vezető Semmelweis Egyetem rektora bejelentette, hogy a fenti adatok alapján „a teljes 14 éven felüli, nem valamely intézményben élő magyar lakosságra vetítve azt jelenti, hogy az aktív fertőzöttek száma 2 421-re becsülhető a vizsgálat időszakában, míg a szeropozitív, vagyis fertőzésen átesettek személyek száma 56 439-re tehető. Így mind az aktív fertőzöttségi ráta (2,9 fő 10 ezer lakosból), mind pedig az átfertőzöttség aránya (68 fő 10 ezer lakosból) alacsonynak mondható”.

A kitöltött kérdőívek alapján következtetni lehet a leggyakoribb tünetekre is. A fertőzésre a szakirodalom szerint is jellemző szimptómák köszönnek vissza ezekből az adatokból is, vagyis sokszor fordult elő a betegeknél szaglás- és ízlésvesztés, valamint izom és ízületi fájdalmak. A fertőzésen átesettek gyakran számoltak be emellett légzési nehézségekről és hasmenésről. A fertőzésen átesettek körében egyébként valamivel magasabb volt a krónikus betegségek előfordulása, mint az átlagpopulációban: – 54,4 százalék a 41,5 százalékhoz képest.

Úgy tűnik, hogy bizonyos társbetegségek (magas vérnyomás, szívbetegség, krónikus tüdő-, máj- és vesebetegség) esetén a fertőzés is gyakoribb.

A becslések alapján a vírussal történő megfertőződés kockázata nőtt a páciens korával, de ez az alacsony átfertőzöttség miatt statisztikailag nem igazolható. A kockázatot növelte még a gyakori munkába járás, kontaktus fertőzött személlyel, valamint a március 1-jét követő nemzetközi utazás.

„A vizsgálaton résztvevők átlagéletkora 48,7 év, 53,6 százalékuk nő, 46,4 százalékuk férfi volt; érdemi nemi különbségek nem voltak érzékelhetők a pozitív teszteredményt kapók között. A régiókat tekintve az átfertőzöttség legmagasabb értéke Budapesten volt (90/10 000 fő), a legalacsonyabb pedig Észak-Magyarországon (45/10 000 fő).”

Dr. Merkely szerint a kutatási eredmények arra utalnak, hogy a járvány terjedését a „korán bevezetett, szigorú korlátozó intézkedések segíthettek megfékezni”. A rektor emellett az idősekre vonatkozó, specifikusok korlátozásokban és az állampolgárok nagy arányú fegyelmezettségében látja a sikeres védekezés kulcsát.

Ez a H-UNCOVER szűrővizsgálat lehetett tehát az alapja a korlátozó intézkedések lazításának. Ugyanakkor a jövőben fontos rendszeresen megismételni a hasonló, reprezentatív felméréseket, különösen amíg nem készül vakcina a vírussal szemben – tette még hozzá Dr. Merkely. A rektor hozzátette azt is, hogy az orvosképző egyetemek folytatják a szűrővizsgálatokat, így töltenek be őrszem (szentinel) funkciót addig, amíg a pandémia le nem zajlik.

A H-UNCOVER keretében még további két keresztmetszeti szűrést terveznek elvégezni 2021. május 1-jéig.

(Kép: Semmelweis Egyetem, KSH)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.