Az X-Mode üzleti modellje egyszerű: fejlesztőknek fizet azért, hogy automatikusan hozzájusson az adatainkhoz. Egy lelkes csapat készít egy aranyos iPhone- vagy Android-játékot, pénzt is keresnének vele, ezért amellett, hogy a nehezebb pályákért elkérnek pár dollárt vagy reklámokat jelenítenek meg, beillesztik az X-Mode kódját az alkalmazásukba. A cég így a weboldala szerint hozzáfér a felhasználó pontos helyzetéhez (GPS, wifi és mobil adótorony adatok alapján); hogy hol ácsorog az illető hosszabb ideig; hogy milyen Bluetooth, NFC vagy más IoT eszközök közelében jár; az egyedi hirdetési azonosítókhoz, amelyeket a személyre szabott hirdetéseket kiszolgáló cégek használnak; a rendszeridőhöz; a telefon hardverbeállításaihoz vagy egyéb rendszer eseményekhez, mint a készülék lefagyása; illetve a készülék típusához, az operációs rendszer verziószámához, a szolgáltatóhoz, az IP-címhez, és hogy mely egyéb X-Mode alkalmazások futnak a telefonon. Érdemes lenne megnézni a cég vezetőit, ahogy megpróbálják egy szuszra felsorolni, mi mindent tudnak meg rólunk. Játékfejlesztőink ezért cserébe pénzt kapnak, ötvenezer amerikai felhasználóért körülbelül ezerötszáz dollár jár. Az X-Mode-tól pedig, szintén a weboldaluk szerint, hirdetők, kutatók, piackutatók, és okos város szakemberek vásárolják meg ezt a tudást.
A cég azt állítja, hogy személyes adatokhoz nem fér hozzá, ami valószínűleg igaz is. Viszont az általuk rögzítetteket más adatforrásokkal kombinálva már rá lehet találni valakire, ha nagyon szeretnénk. A Motherboard szeptemberben egy HYAS nevű cégről írt, akik részben az X-Mode adataira támaszkodva ígérik, hogy "a küszöbükig" követnek hackereket. Novemberben ugyanitt már arról számoltak be, hogy az amerikai hadsereg közvetlenül az X-Mode-tól vásárol adatokat; elképzelhető, hogy egy közel százmillió letöltésnél járó Korán app felhasználóira is kíváncsiak. A The Verge a The Washington Postra hivatozva azt írja, hogy ez lehetett az a pont, ami már az Apple-nek és a Google-nek is sok volt, ezért kikötötték, hogy mostantól egy appban sem lehet használni az X-Mode kódját. A fejlesztőknek heteik vannak arra, hogy eltávolítsák azt alkalmazásaikból.
Az X-Mode-hoz hasonlóan sok más cég is dolgozik azon, hogy megtudjon rólunk dolgokat, és áruba bocsássa azt. A legtöbb, amit tehetünk, amint erre a The Verge is emlékeztet, hogy tudatosan bánunk az adatainkkal: például ha egy alkalmazás rákérdez, hogy megfigyelheti-e, hogy hol vagyunk, elsőként gondoljuk végig, hogy vajon miért akarja tudni. Egy időjárás-app valószínűleg azért, hogy ne a belgrádi zivatarokról küldjön nekünk figyelmeztetést - egy elemlámpa-app valószínűleg azért, hogy megtudjanak rólunk valamit, valamiért. Legalább az utóbbinak ne adjunk arra engedélyt, hogy eladja, amit tud rólunk - de az időjárás alkalmazásba is begépelhetjük, hogy épp merre járunk, ahelyett, hogy szabadon követne minket.
(Fotó: Pixabay)