2024-ben a korlátok nélküli internet-hozzáférés majdnem olyan alapvető, mint hogy minden lakásban van iható csapvíz, azonban ha az otthoni wifi-hálózatokról van szó, akkor ezeknek a sebessége és stabilitása még manapság is sok kívánnivalót hagy maga után. Pedig az egyre szaporodó okoseszközök, a minden korábbinál gyorsabb, Wi-Fi 6-tal vagy akár Wi-Fi 7-tel érkező készülékek és az otthonról is végezhető távmunka korában az otthoni internet minősége fontosabb, mint valaha, a legtöbben mégis megelégednek azzal, hogy a szolgáltatójuktól kapnak valamilyen routert, ami aztán működik, ahogy működik.
Természetesen egy minőségi router már önmagában is sokat tud dobni a komfortérzetünkön, ám egy lakásban számtalan olyan akadály van, amelyekre ez sem nyújt megoldás: a vastag falak elnyelik a jelet, az elektronikus eszközök (különösen a mikró) interferenciát okozhatnak, ha elég szerencsések vagyunk, akkor pedig a lakás (vagy a kert) puszta mérete miatt sem optimális megoldás, ha egyetlen routerre támaszkodunk. A konnektorba dugható úgynevezett jelerősítő készülékek ugyan olcsó megoldást kínálhatnak a problémák egy részére, ezeknek viszont megvan az a hátránya, hogy jellemzően csak kisebb területet tudnak megbízhatóan lefedni, emellett mivel új hálózatot hoznak létre, ezért a mozgásban lévő eszközöknek mindig újra kell csatlakozniuk, ami időbe telik.
A fentiekkel szemben egy jól átgondolt mesh-hálózat az összes említett problémára megoldást nyújt, hiszen a több routerből összerakott rendszer képes biztosítani, hogy az egész lakásban olyan gyors legyen a net, mintha közvetlenül a router mellett ülnénk. Ha nem tudjuk, hogy kezdjünk bele egy ilyen rendszer kiépítésébe, akkor a TP-Link honlapja hatékony támpontot nyújt, ugyanis az oldalon található kérdőív kitöltésével a lakásunk mérete, az internetelőfizetésünk sávszélessége és egyéb, releváns szempontok alapján találhatjuk meg az igényeinkhez leginkább passzoló rendszert.
Ez már csak azért is nagy segítség, mert a szingapúri gyártó Deco márkanév alatt futó kínálata első ránézésre zavarba ejtően széles: az árkategória a belépőszintű, alig negyvenezer forintos csomagtól egészen az egymillió forintos határt súroló csúcskategóriáig terjed, ezen belül pedig számos olyan megoldást is találunk, amely speciális képességekkel bír az 5G-képes routertől a falra vagy plafonra rögzíthető modelleken keresztül az olyan eszközökig, amelyek nem csak vezeték nélkül, de az elektromos hálózaton keresztül is tudnak adatkapcsolatot létesíteni.
Ebből a szempontból mindenképp előnyös, hogy a Deco Mesh eszközök mindegyike kompatibilis egymással, vagyis nem vagyunk rákényszerítve, hogy egy adott modell mellett tegyük le a voksunkat, hanem az eszközöket szabadon kombinálhatjuk az igényeinknek és a lakásunk adottságainak megfelelően. Ha a kertbe is szeretnénk wifit, akkor a rendszerbe beilleszthetjük a kifejezetten kültéri használatra szánt Deco X50 Outdoort, ha biztosítani akarjuk, hogy szolgáltatás-kimaradás esetén se maradjunk net nélkül, akkor csatlakoztathatunk a rendszerbe egy olyan eszközt, amely 4G-s vagy 5G-s SIM-kártyával is működik, ha pedig a garázs vastag falai jelentik a problémát, akkor jöhet az elektromos hálózatot is kihasználó P-sorozat valamelyik tagja.
Bár a mesh-rendszerek alapelve meglehetősen egyszerűnek tűnik (több hálózati eszköz, jobb lefedettség), ha benézünk a “motorháztető alá”, akkor azt látjuk, hogy a TP-Link számos olyan újítást vezetett be, amelyek tovább javítják egy ilyen rendszer megbízhatóságát. Az egyik ilyen, hogy a Deco Mesh hálózat aktívan támaszkodik a mesterséges intelligencia nyújtotta előnyökre: a rendszer képes megtanulni a felhasználói szokásokat, az egyes eszközök jellemző mozgását, emellett érzékeli az olyan láthatatlan akadályokat is, mint amikor két router között van egy működő mikrohullámú sütő, ezek alapján az információk alapján pedig nem csak az optimális útvonalat képes önállóan meghatározni, de azt is előre ki tudja számítani, hogy mikor kell az adott eszközt az egyik routerről átcsatlakoztatni a másikra. Ebből ráadásul a gyakorlatban semmit sem fogunk érzékelni, hiszen az egész procedúra mindössze 3 tizedmásodpercet vesz igénybe.
Legalább ilyen hasznos funkció a Deco Mesh rendszer öngyógyító képessége is, ami azt jelenti, hogy ha az egyik eszköz valamilyen okból kiesik, akkor a hálózat képes önállóan újrakonfigurálni magát annak érdekében, hogy továbbra is a legjobb lefedettséget biztosítsa. Az is nagyon praktikus, hogy a rendszer nem csak “agyatlanul” rácsatlakoztat a legközelebbi eszközre, hanem valós időben elemzi azok terheltségét, így ha például az egyik routerre éppen több eszköz csatlakozik, akkor egy távolabbi routerről biztosítja az internetet. Ez nem csupán hipotetikus forgatókönyv, hiszen a Deco Mesh több modellje akár 150 eszköz egyidejű kiszolgálására is képes, vagyis nem csak egy lakás vagy ház, de akár komplett irodák vagy rendezvények kiszolgálására is alkalmas.
A Deco Mesh másik nagy előnye, hogy a TP-Link is tagja a Connectivity Standards Alliance-nek, amelyet azzal a céllal hívtak életre, hogy rendet tegyen az eltérő, egymással nem kompatibilis IoT-megoldások káoszában. Ez azt jelenti, hogy a Google-höz, az Amazonhoz, az Apple-höz és a Samsunghoz (valamint még közel félezer más gyártóhoz) hasonlóan a TP-Link eszközei is támogatják a Matter-szabványt, ez pedig lehetővé teszi, hogy a Matter-kompatibilis mesh-hálózatunkkal a TP-Link mobilalkalmazásáról vezéreljük a lakásban található összes eszközt, függetlenül azok márkájától.
Ahogy az 2024-ben elvárható, a gyártó nagy hangsúlyt fektet az adatvédelemre is, amit a Deco Mesh esetében a Homeshield névre keresztelt szolgáltatás biztosít. Ez nem csak a rosszindulatú behatolóktól és más kiberfenyegetésektől védi meg az otthoni rendszerünket, de szülői felügyeletet is biztosít a hálózaton, emellett a segítségével prioritizálhatjuk is az eszközeinket aszerint, hogy éppen hol van szükségünk nagyobb sávszélességre.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a TP-Link.