Tudatelmélet: a négyéves gyerekek megérthetik mások gondolatait

2020 / 04 / 27 / Justin Viktor
Tudatelmélet: a négyéves gyerekek megérthetik mások gondolatait
Sőt, már a három évesek is képesek erre, csak ők még nem tudnak beszámolni erről a tapasztalatról. Agyunk két különböző rendszerrel is rendelkezik mások gondolatairól való gondolkodáshoz, és épp most kerültünk közelebb ezek jobb megértéséhez.

Mire gondolsz most, mire gondoljak?

Az emberi társadalmi interakció alapvetően azon a képességünkön alapul, hogy ki tudjuk következtetni, amit mások gondolnak. A viselkedéssel ellentétben, más emberek mentális állapota nem látható, ezért következtetnünk kell arra, ami a fejükben járhat. Ezt a képességet a Tudatelmélet (Theory of Mind - ToM) tárgyalja.

Mindeddig a szakemberek között nem volt teljes az egyetértés azt a kort illetően, amikor a gyermekek képessé válnak erre a belehelyezkedő szemléletre. A londoni University College, a Max Planck Emberi Kognitív és Agytudományi Intézet (MPI CBS) és a berlini Social Neuroscience közösen jegyzik azt a tanulmányt, ami új fényt vethet erre a kérdésre.

ToM és Jerry

A tanulmány szerint a ToM képesség négy éves kor körül fejlődik ki, amikor a gyerekek kifejezetten érvelni kezdnek mások hitével kapcsolatban, mivel ekkorra egy speciális agyi hálózat éretté válik rá, hogy lehetővé tegye.

A négy évnél fiatalabb gyermekek is képesek előre látni mások viselkedését, annak alapján amit (ezek a bizonyos mások) gondolnak, a vizsgálat azonban azt mutatja, hogy a viselkedés ilyen előrejelzése egy másik agyi hálózattól függ. Úgy tűnik, hogy az elmének két különálló rendszere van arra, hogy egy másik személy szemszögéből lássa a dolgokat, és ezek különböző ütemben, életkorban válnak éretté.

A tudósok ezeket a kapcsolatokat egy három-négyéves gyermekekből álló mintában vizsgálták olyan videoklipek segítségével, amelyekben egy macska egy egeret üldözött. A macska megfigyelte, ahogy az egér elrejtőzött a két doboz egyikében. Ezután a macska távozott, és az egér átóvakodott a másik dobozhoz, amit a macska nem vett észre. Így, amikor a macska visszatért, még mindig azt gondolhatta, hogy az egér az első dobozban van. A tudósok ezután szemkövetési technológiát alkalmaztak a vizsgálatban résztvevő gyermekek viselkedésének elemzésére.

Mind a három, mind a négyéves gyerekek azt várták, hogy a macska odamenjen a dobozhoz, ahol az egér eredetileg volt, vagyis helyesen jósolták meg, hogy a macska hol akarja majd keresni az egeret, a macska hite alapján. Érdekes módon, amikor a tudósok közvetlenül megkérdezték a gyerekektől, hogy a macska hol keresse az egeret, a hároméves gyerekek helytelenül válaszoltak, csak négyéves gyerekek tudtak beszámolni a helyes megoldásról.

Más tudni a macskáról, és más beszélni róla

Az ellenőrzési feltételrendszere biztosította, hogy a fiatalabb gyermekek ne érthessék félre a kérdést. A tudósok úgy találták, hogy a különböző agyi struktúrák alapvető szerepet játszanak a macska gondolkodásának verbális megokolásában, szemben a macska cselekedeteinek non-verbális előrejelzéseivel, ezek az agyi struktúrák az implicit és explicit Tudatelmélet régiói. 

A kortikális agyi régiók különböző életkorban fejlődnek ki, hogy elláthassák funkciójukat. A nem verbális cselekvés előrejelzését támogató szupramarginális gyrus korábban éri el kifejlett állapotát, és a vizuális és érzelmi perspektíva-alkotásban is részt vesz. Charlotte Grosse Wiesmann, a tanulmány első szerzője, MPI CBS-től elmondta:

„Ez lehetővé teszi a fiatalabb gyermekek számára, hogy megjósolják, hogyan fognak cselekedni az emberek. A temporoparietális kereszteződés és a precuneus azok a területek, amelyeken keresztül megérthetjük, hogy mások mit gondolnak - és nem csak azt, amit éreznek és látnak, vagy hogyan fognak cselekedni, - és ezek csak négy éves korban válnak képessé arra, hogy ellássák ezt a funkciót.”

Nikolaus Steinbeis, a University College London társszerzője hozzátette:

„Úgy tűnik, hogy a gyermekek az élet első három évében még nem értik teljesen, hogy mások mit gondolnak. De már ekkor is létezik egy olyan mechanizmus, amely a szemléletmeghatározás egyik alapvető formája, amelynek segítségével a nagyon kisgyermekek egyszerűen elfogadják a másik véleményét."

A tanulmányt a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban teszik közzé.

(Forrás: TechExplorist Képek: Pexels)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.