Sebastian Apesteguia paleontológus szerint az eddigi csúcstartó húsevő dinoszaurusz-lábnyomot Új-Mexikóban találták, és 110 centiméteres volt, de ez a frissebb, nagyobb is.. Grover Marquina idegenvezető, még 2016-ban, a Maragua-kráter mentén túrázott, amikor szó szerint belebotlott a megkövesedett lábnyomba, nagyjából 65 km-re a fővárostól Sucre-tól. A bemélyedés meghaladja a 115 centimétert, jelentette Apesteguia. Általában az ilyen típusú talplenyomatok 85 és 100 centiméter közötti hosszúságúak.
Az argentínai Buenos Airesben dolgozó Apesteguia elmagyarázta, hogy a lábnyom valószínű tulajdonosa egy hatalmas dinoszauruszfaj példánya lehetett, mely talán az Abelisaurus nemzetség részét képezi. Az Abelisaurus család ragadozói kétlábú vadállatok voltak, körülbelül 70 millió évvel ezelőtt. Erőteljes állkapocs, 12 méteres termettel, és elsatnyult felkarokkal jellemezte ezeket az állatokat, melyek bátran felvehették volna a versenyt a talán legismertebb és leghírhedtebb Tyrannosaurus rex-el, vagy akár Megaraptorral - egy igazán vad lénnyel, amelyet a Patagónia régióban fedeztek fel korábban.
A lábnyom nemcsak méretével állított fel új rekordot, de kihívást támasztott egy korábbi elméletnek is, mely a “Dinoszauruszok korának" utolsó időszakaként ismert Kréta-korban, Dél-Amerikában létezett őskori lényekkel kapcsolatos.
A lábnyom felfedezése ugyanis azt jelenti, hogy a hatalmas dinoszauruszok kétségtelenül éltek még a Kréta időszak második felében is, amit eddig figyelmen kívül hagytak - mondta el Apesteguia.
Az igazán nagy dinoszauruszokról eddig úgy vélték, hogy a kontinensen 100 millió évvel ezelőtt léteztek, nem pedig 70 millió évvel ezelőtt, és ezek szerint tévedtek - tette hozzá.
A körülményeket tisztázandó, a hatalmas aszteroida, mely mozgásba lendítette a kaszát a dinoszauruszok nemzetségeinek nyakmagasságában, körülbelül 66 millió évvel ezelőtt találta el a Földet. A rekorderhez hasonló dinoszaurusz lábnyomok a régióban mindazonáltal meglehetősen gyakoriak - magyarázta Apesteguia.
Korai krétakori fosszilis lábnyomokat felfedeztek már Bolíviában, kisebb méretűeket Chilében, Brazíliában és Argentínában is. Valójában a tudósok 2016 januárjában ugyanezen húsevő faj lábnyomait is megtalálták már, ám azok “csupán” 104 centiméter hosszúak voltak. Ez a legfrissebb felfedezés azonban ettől még nem kevésbé lenyűgöző, és segíthet a tudósoknak jobban megérteni bolygónk múltját, és a lényeket, melyek több millió évvel ezelőtt éltek rajta.
(Forrás: Geologyn Képek: Sebastian Apesteguia, Wikimedia)