Új őssejteket fedeztek fel, amelyek képesek a csontképzésre

2020 / 03 / 09 / Justin Viktor
Új őssejteket fedeztek fel, amelyek képesek a csontképzésre
A University of Connecticut fogorvostudományi iskolájának kutatói új csont létrehozására képes őssejtek csoportját fedezték fel. A felfedezés idővel forradalmasíthatja csontpótlást, melyet ma az orvosi fémek, a csontpótló porok és az egyéb testrészből eltávolított saját csontpótlások uralnak

A Stem Cells folyóiratban közzétett tanulmányban Dr. Ivo Kalajzic vezető kutató, a rekonstrukciós tudományok professzora, Dr. Sierra Root és Dr. Natalie Wee posztdoktori ösztöndíjasok társaságában, a Harvard Maine Medical Research Center és az Aucklandi Egyetem munkatársaival olyan új sejtcsoportot azonosítottak, mely a csonton átnyúló, a csont belső és külső részeit összekötő érrendszeri csatornák mentén helyezkedik el. 

"Ez egy új felfedezés magában a csontban található perivaszkuláris sejtekről, amelyek új csontképző sejteket hozhatnak létre. Valószínűleg ezek a sejtek szabályozzák a csontképződést, vagy részt vesznek a csonttömeg fenntartásában és helyreállításában"

- mondta el Kalajzic. A csonthoz tartozó őssejtekről régóta úgy gondolják, hogy jelen vannak a csontvelőben, és a csont külső felületén, és tartalék sejtekként szolgálnak, amelyek folyamatosan új csontszövetet hoznak létre, vagy részt vesznek a csontjavításban. 

A legújabb tanulmányok leírták már egy olyan érrendszeri csatornahálózat létezését, amely elősegíti a csontvelőből származó vérsejtek eloszlását, de egyetlen kutatás sem bizonyította, hogy ezeken a csatornákon belül létezhetnek olyan sejtek, amelyek képesek új csontanyagot képezni. Az új kutatás során Kalajzic és csapata elsőként jelentették ezeket a progenitor sejteket a kortikális csontokban, amelyek új csontképző sejteket - oszteoblasztokat - hozhatnak létre, amelyek felhasználhatók a csont újjáépítéséhez. 

A kutatók ex vivo csontátültetési modellben figyelték meg az őssejteket. A sejtek kimigráltak a transzplantációból, és elkezdték a csontvelő üregének rekonstrukcióját és új csontanyag képzését.

 

Noha a tanulmány kimutatta, hogy létezik olyan sejtpopuláció, amely elősegítheti a csontképződést, további kutatásokat kell végezni annak meghatározására, hogy a sejtek mennyiben képesek szabályozni a csontok kialakulását és felszívódását.

(Forrás: MedicalExpress Képek: University of Edinburgh, Wikipedia)


 


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.