A piacot jelenleg az indium-ón-oxid (ITO) uralja, amely jellemzően drága és törékeny, ezért sok kutatócsoport keresi ennek az anyagnak az alternatíváit. A Michigan-i Egyetem kutatócsoportjának most sikerült a műanyagot vezetőképessé tenni, miközben az átlátszóságát is növelték. A kutatás hasznosnak bizonyulhat a nagy érintőképernyők, a LED-es fénypanelek és az ablakra szerelhető infravörös napelemek fejlesztésében.
A kutatók vezetőképes fémréteget (egy nagyon vékony ezüstréteget) helyeztek be két „dielektromos” anyag, az alumínium-oxid és a cink-oxid közé, amelyek lehetővé teszik, hogy a fény számára, hogy könnyen áthaladjon rajtuk. Az ezüst réteg, amelyben csak kis mennyiségű réz van, csak 6,5 nanométer vastag. Ezzel vékony vezetőképes visszaverődésgátló bevonatot képez a műanyag lemezen.
"Kidolgoztunk egy módszert a nagy átlátszóságú és vezetőképességű, alacsony homályosságú, kiváló rugalmasságú, könnyű gyárthatóságú és a különböző felületekkel való nagyszerű kompatibilitással rendelkező bevonatok készítésére"
- mondta el Jay Guo, az UM villamosmérnöki és informatikai professzora, aki a kutatást vezette.
A műanyag rétegen áthaladó fény mennyisége kissé alacsonyabb, mint az üveg esetében, az átlátszóság azonban javítható további háromrétegű visszaverődésgátló bevonattal. A fényáteresztőképesség így 88.4 százalékra nő, szemben a pusztán műanyag 88.1 százalékával.
A csoport úgy véli, hogy az elméleti eredmények felhasználásával, más kutatók képesek lesznek hasonló szendvics-stílusú rugalmas, nagy mértékben átlátszó vezetőket megtervezni, amelyek több fényt engednek át, mint a műanyag önmagában. „Megmutattuk, hogy mennyire lehet átlátszó egy dielektrikum-fém-dielektrikum vezető, egy célzott elektromos vezetőképesség érték szempontjából. Azt is megmutattuk, hogyan lehet lépésről lépésre elérni ezt a magas transzmittanciát”- mondta el Liu.
(Kép: Unsplash)