A T-Omega Wind cég újfajta módszerrel igyekszik olcsóbbá és egyszerűbbé tenni a tengeri szélerőművek építését és működtetését: olyan turbinákat fejlesztenek, amelyekből hiányzik a központi torony, ehelyett piramis alakú struktúra tartja a lapátokat és generátort, a víz alatt pedig nem fix talapzattal csatlakoznak a tengerfenékhez, hanem csak egy kábellel horgonyozzák le őket.
A lebegő turbinákat könnyedén lehet a partra vontatni, ha javításra van szükségük,
valamint az összeszerelési munkákat is a szárazföldön lehet elvégezni, mielőtt a tengerre bocsátják és üzembe helyezik a berendezéseket, ezáltal nagyban leegyszerűsödik az építés folyamata. A T-Omega Wind a korábbi tesztek alapján úgy becsüli, hogy a szélturbinák a viharos időnek, akár 30 méter magas hullámoknak is ellenállnak és a teljes méretű, 10 MW-os berendezések körülbelül ugyanolyan költségekkel tudják előállítani az energiát, mint a hagyományos típusú turbinák. A újfajta turbina nagy előnye, hogy meghibásodás esetén sokkal gyorsabban javítható az eszköz, nagyjából 5 óra alatt lehet kivontatni a hibás berendezést és a helyére másikat állítani, emiatt kevesebb veszteséggel jár a hiba kezelése.
A cég egy kisebb méretű prototípust, ami a leendő modellek méretének tizenhatoda, az Egyesült Államokban, New Bedfordban állított össze, hogy az elkövetkező hónapokban itt teszteljék a teljesítményét és stabilitását. Azt még nem lehet tudni pontosan, hogy a kereskedelmi forgalomban is megjelenő, teljes méretű verziók mikorra készülnek el, de a cég szerint ezek a szélturbinák hozzájárulhatnak majd a megújuló energiatermelésre való átálláshoz a kisebb méretük és egyszerűbb kezelhetőségük által.
(New Atlas Fotó: T-Omega Wind)