Vajon valóban elbukik a Moore-törvény, vagy van még tovább?

2021 / 04 / 30 / Justin Viktor
Vajon valóban elbukik a Moore-törvény, vagy van még tovább?
Moore-törvénye évtizedekig az informatika világítótornyaként jelezte előre a technológiai fejlődés ütemét, egy kicsivel tervezhetőbbé téve a jövőt, noha talán nem túlzás azt állítani, hogy soha senki nem értette igazán, mitől működik ilyen sokáig pontosan. A törvény bukását sokan megjósolták már, de eddig mindig megúszta.

Gordon Moore híres 1965-ös előrejelzésében tapasztalati megfigyelések alapján azt jósolta, hogy egy integrált áramkörön található alkotóelemek száma évente megduplázódik, amíg 1975-re el nem éri majd a 65 ezres számot. 1975-re bebizonyosodott, hogy Moore-nak igaza volt, ekkor a Moore-törvénynek elnevezett előrejelzését úgy módosította, hogy onnan számolva kétévente duplázódik majd meg a tranzisztorok száma egy chipen. Igaza lett, és az is van a mai napig. 

De vajon meddig még?

A modern mikroprocesszorokban tranzisztorok működnek, és mivel már egymilliárdnál is több apró, de teljesen egyforma egység van belőlük egyetlen lapkán, a fejlődés útja jó ideje már a mennyiségük növelése, ami szükségképp együtt jár méretük csökkentésének kényszerével, hogy továbbra is beleférjenek az eszközeinkbe.

Moore törvényének megfelelni egyre nehezebb és költségesebb. A kisebb és jobb tranzisztorokért folyó versenyben az Intel, a Samsung és a Tajvan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) vesznek részt. Jelenleg a 7 nanométeres csíkszélesség az uralkodó, de a TSMC például már bejelentette, hogy idén megkezdheti a 3 nm-es chipek gyártását, a Samsung pedig azt, hogy következő 3 nm-es csíkszélességű chipjeit új kialakítással készíti.

Az új tranzisztor-design neve nanosheet (kb. nanofilm) és egyesek szerint ez lesz az utolsó működő tranzisztor-kialakítás, amin már nem lesznek képesek tovább finomítani.

A chipekben úgynevezett MOSFET tranzisztorokat alkalmaznak, amit 1959-ben fedeztek fel, és a kialakítása nagyjából változatlan, van benne vezérlő elektróda (bázis) és még kettő, az emitter és a kollektor. 

Nagyjából úgy kell elképzelni hogy egy relatíve kis feszültség alkalmazásával megnyitható (be vagy kikapcsolható) egy - akár jóval nagyobb feszültséggel működő - áramkör. Ezt a két, akár jelentős potenciálkülönbség kerül tehát egyre közelebb egymáshoz a folyamatos miniatürizálás során. Amennyiben hiba folytán szivárgás történik (szivárgási áram indul meg, ami a szabad elektronok és lyukak kombinációjából származik) a chip melegedni fog, a fogyasztás nő, és az adott tranzisztor sosem lesz teljesen kikapcsolva, ami jelentős problémát jelent a nagy teljesítményű processzorok gyártóinak.

 

Új nanosheet architektúra

A legmodernebb FinFET tranzisztorokat először 2011-ben alkalmazta az Intel, és ma ezeken múlik, hogy a Moore-törvény még egyáltalán hatályban van. A közelgő 3 nm-es csíkszélességnél azonban már a FinFET-ek sem lesznek bevethetők. 

A megoldás 2006-ban a franciaországi Leti_CEA-ban született, egy sor vékony nanofilm használatával, majd az IBM Research 2017-ben tovább finomította a kialakítást, elérve, hogy az felülmúlja a FinFET-ek képességeit. A nanosheetek gyártása során az egyes rétegek vastagsága egyetlen atomrétegig szabályozottan zajlik. 

A megoldás használata valószínűleg új életet lehelhet Moore törvényébe, átemelve azt a szilícium használatának elhagyása utáni korba is, ami a mérnökök világában igazi szenzáció lenne.

Érdekesség, hogy a Moore törvényt manapság sokszor 18 hónapos időtartammal idézik, noha maga Moore többször kijelentette, hogy soha nem említett vagy írt másfél évet.

(Forrás: IEEE, Wikipédia Kép: Unsplash, Pixabay)

Ez is érdekelhet:

Az MI gyorsabban fejlődik mint Moore törvénye jósolta A Stanfordi Egyetemen megállapították, hogy az MI fejlődésére már nem igaz Moore legendás törvénye, ennek tempója ugyanis gyorsabb, mint a processzorok teljesítményének növekedése.

Itt a chipekbe integrált folyadékhűtés A chipekben jelentős hő termelődik, gondoljunk csak a nagy teljesítményű számítógépes processzorokra, és ezt a hőt valahogyan kezelni kell, el kell vezetni, ha nem akarjuk, hogy idő előtt tönkremenjen az elektronika. A folyadékhűtés nem új megoldás erre, csakhogy eddig főképp a chipeken kívül működött.

Részecskegyorsító egy chipen - és a rákbetegség elleni küzdelemben Stanfordban dolgozó tudósok egy olyan szilícium chipet hoztak létre, amely részecskegyorsítóként működhet - és csak 30 mikrométer hosszú, ami nagyjából az emberi hajszál vastagsága.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.