Varázsoljunk dátumokkal! – ha ismerjük ezt az egyszerű matektrükköt, bárkit ámulatba ejthetünk

2025 / 01 / 11 / Felkai Ádám
Varázsoljunk dátumokkal! – ha ismerjük ezt az egyszerű matektrükköt, bárkit ámulatba ejthetünk
A moduláris aritmetika segítségével olyan matematikai bűvésztrükköt mutathatunk be bármikor könnyedén, amivel garantáltan lenyűgözhetjük az ismerőseinket.

Mi lenne, ha bármely dátumot hallva azonnal, fejből meg tudnánk mondani, melyik napra esik? Képzeljük csak el, hogy barátaink a telefonjukon ellenőrzik, és ámulva tapasztalják, hogy pontosan megmondtuk a napot. Aztán újra és újra, minden alkalommal helyesen. Ez nem szuperképesség, hanem matematika. A trükköt Peter Rowlett matematikai oktató, podcaster és író mutatta be a New Scientist-en. Rowlett az Egyesült Királyságban található Sheffield Hallam Egyetemen dolgozik.

A módszert az Alice Csodaországban szerzője, Lewis Carroll ihlette (aki amúgy matematikus is volt), és a moduláris aritmetikán alapul. A lényege a következő: az idő ciklikus, akárcsak az órák működése. Például ha este 10 órához hozzáadunk 5 órát, az nem 15 óra lesz, hanem hajnali 3. Ez azért van, mert az órák 12 után újrakezdődnek. A matematikában ezt moduláris aritmetikának hívják, ahol az osztás maradékával dolgozunk. Például:

10+5=3, ha 12-vel számoljuk a maradékot.

Ugyanez az elv alkalmazható a hét napjainak kiszámítására is. Ha valaki megad egy dátumot, például 2025. január 4-ét, könnyedén meghatározhatjuk, melyik napra esik. A trükk a következő: induljunk ki a nap számából (4), ehhez adjunk hozzá 2-t, mert 2025 januárja szerdán kezdődik, így két napot kell hozzáadnunk. Tehát:
4+2=6, ami szombatot jelent.

Ha egy dátum a 7 napos cikluson túl van, a maradékot kell figyelembe venni. Például 2025. január 16. esetében:

16+2=18. Osszuk el 18-at 7-tel, a maradék 4 (mivel 18=(2×7)+4). Ez azt jelenti, hogy az adott nap csütörtök lesz. 2025-ben minden hónaphoz hozzárendelhető egy adott szám, ami segít a hét napjának kiszámításában:

  • Január: 0
  • Február: 3
  • Március: 3
  • Április: 6
  • Május: 1
  • Június: 4
  • Július: 6
  • Augusztus: 2
  • Szeptember: 5
  • Október: 0
  • November: 3
  • December: 5

Például 2025. május 19. esetében a hónap száma 1 (ezt januárnál nem vettük figyelembe, mert ott 0 volt), az év eltolás pedig továbbra is 2.

Számítsuk ki:
19 (nap) + 2 (év eltolás) +1 (hónapszám) = 22

A 22-t 7-tel osszuk el, a maradék 1, ami hétfőt jelent.

A módszer évente kissé módosul. 2026-ban például 2 helyett 3-at kell hozzáadni eltolásként, mivel az év csütörtökön kezdődik. A változások azonban egy mintát követnek: évente +1, szökőévekben pedig +2. Carroll egy remek képletet dolgozott ki, amely az év utolsó két számjegyére épül. Például 2030 esetében: osszuk el 30-at 12-vel (kétszer), a maradék 6. Osszuk ezt 4-gyel (egyszer), majd adjuk össze:

6+2+6+1=15. Osszuk el a 15-öt 7-tel, a maradék 1. Ez azt jelenti, hogy 2030-ban 1-et kell hozzáadni a dátumokhoz.

Ha ehhez nincs kedvünk, elég csak megtanulnunk az adott évre vonatkozó hónapszámokat, és megjegyezni, hogy 2025-ben az eltolás 2. Innentől kezdve idén bármely dátum napját gyorsan ki tudjuk számolni.

(Kép: Pixabay/geralt)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.