Vége a járványoknak? – Egy forradalmi eszközzel egymilliószor gyorsabb lehet a vakcinafejlesztés

2022 / 04 / 05 / Felkai Ádám
Vége a járványoknak? – Egy forradalmi eszközzel egymilliószor gyorsabb lehet a vakcinafejlesztés
Milliószor gyorsabb vakcina- és gyógyszerfejlesztés, minimalizált költségek – ezt ígéri a forradalminak szánt eszköz.

Képzeljük, el hogy egy olyan eljáráshoz, amihez eddig az összes óceán minden csepp vizére szükség volt, az kiváltható egy liter vízzel, és amihez eddig a Csomolungma teljes tömegének megfelelő anyagra volt szükség, az helyettesíthető mindössze 1 kilogramm anyaggal – ilyen javulást ígér az arányokban egy új technológia, a SPARCLD módszer (DNS által közvetített fúzión alapuló egyrészecskés kombinatorikus lipid nanokonténer fúzió). Ahogy az talán egyre több fejlesztésre igaz, a SPARCLD módszer sem tartalmaz egyetlen igazi egyedi megoldást, hanem már meglévő eljárások eddig nem látott kombinációján alapszik. Ennek megfelelően valódi tudományos együttműködés áll a hátterében: a szintetikus biokémia, a nanotechnológia, a DNS-szintézis, a kombinációs kémia és még a gépi tanulás területe is mind hozzátette a magáét, hogy az eljárás megszülessen.

A technológia lényege pedig, hogy eddig a különböző gyógyszerek (mint például a vakcina) esetén a gyártó több ezer lehetséges molekulát vizsgált meg. A SPARCLD segítségével azonban ez a vizsgálat immár nano-léptékben is kivitelezhető, amivel drasztikusan csökkenthető a szükséges anyag és energia ráfordítás. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy több mint 40 ezer különböző molekula szintetizálható és vizsgálható egy gombostűfejnél is kisebb területen. A technológia lényege pedig, hogy a szappanbuborékokra emlékeztető nanotartályokban DNS nanotechnológiával fejlesztett több összetevő is összekeverhető egymással. Az eredmény pedig 7 percen belül megszületik.

Ilyen forradalom esetén a cégek nyilván egymásnak adják a kilincset, igaz? Nos, a kutatók elmondása alapján nem ez a helyzet jelenleg, aminek az oka, hogy a dán fejlesztés eddig a lehető legnagyobb titokban zajlott, nehogy mások fejlesztése beelőzze őket. Épp ezért eddig semmilyen tárgyalásra nem került még sor, azonban ezekre mind az akadémiai, mind a vállalati szereplők esetén minden bizonnyal számítani lehet a jövőben, aminek a lehetséges alkalmazási területek (gyógyszer és vegyipar) sokrétűsége a legfőbb oka.

(A képen a SPARCLD módszerhez szükséges eszköz látható, forrása: Nikos Hatzakis, University of Copenhagen)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.