Az Európai Űrügynökség (ESA) Ariane rakétacsaládjának legújabb tagja, az Ariane-6 hamarosan átveszi a stafétát elődjétől, az Ariane-5-től, ami nyáron az utolsó alkalommal emelkedett magasba az űrügynökség Francia-Guyanában található űrkikötőjéből. A rakéta július 5-én szállt fel, hogy pályára állítsa két rakományát: az Airbus és a Thales Alenia Space által fejlesztett Syracuse 4B katonai célú kommunikációs műholdat és a német űrügynökség (DLR) Heinrich Hertz műholdját. A geostacionárius átviteli pályára állítás mindkét műhold esetében megfelelően zajlott le, így a rakéta utolsó küldetése az összesen 7700 kilogrammos rakomány szállításával sikeresen zárult.
Az ESA Ariane típusú rakétáinak legújabb tagja, az Ariane-6 hamarosan megkezdheti munkáját és folytathatja a műholdak szállítását, amelyet megnövelt kapacitásával még hatékonyabban tud kivitelezni. A rakéta két verzióban lesz elérhető: a két gyorsítórakétával felszerelt Ariane-62 teherbíró kapacitása 4500 kilogramm (geostacionárius pálya esetében), a négy gyorsítórakétával ellátott típus, az Ariane-64 kapacitása 11 500 kilogramm. A rakéta egyfajta "rakétamegosztó" rendszerben egyszerre többfajta, kisebb és nagyobb méretű rakományt is tud szállítani, ezzel a kisebb cégek számára is megfizethető, költséghatékony szolgáltatást biztosít.
Az Ariane-5 és az Ariane-6 alkalmazása közötti átmenet azonban nem zajlik minden nehézség nélkül, az új rakéta indítását ugyanis régóta halasztja az űrügynökség. Az eredeti tervek szerint már 2020-ban indult volna az első példány az űrbe, de végül még a 2023-as startot is el kellett napolni, nem is kevéssel: a legutóbbi hírek szerint csak jövőre kerül sor a rakéta beiktatására.
[1/5] Here below please find the updated schedule for #Ariane6 development. With this, @ESA, @ArianeGroup, @Arianespace and @CNES confirm that the inaugural launch is now targeted for 2024.
?https://t.co/iQxSkDWCOc— Stéphane Israël (@arianespaceceo) August 8, 2023
Az ESA számára ezt a problémát csak fokozza, hogy a másik rakétacsaládnak, a Vega rakétáknak jelenleg használatban lévő tagjával, a Vega-C hordozórakétával is gondok adódtak. A decemberi indítás során a start után 144 másodperccel észlelt hiba miatt az űreszközt, értékes rakományával együtt, megsemmisítették. A Vega-C-vel kapcsolatos anomáliát azóta is vizsgálják, de a márciusi jelentés szerint valószínű, hogy az orrész anyagának hibája állt a háttérben.
(Fotó: ESA/D. Ducros)