A Gizmodón olvasható hír szerint egy szélsőjobboldali, összeesküvés-elméleteket szövő politikusjelölt, Laura Loomer derítette ki, egészen véletlenül, hogy a Twitter nevű termék már nem a Twitter Inc. nevű vállalaté, hanem a rejtélyesen hangzó X Corp.-é. Loomer ugyanis korábban pert indított azok ellen a közösségi platformok ellen, amelyek kitiltották őt a felhasználóik közül, és egy április 4.-i bírósági dokumentum ezzel összefüggésben kiemelte, hogy hiába szerepel az oldalon és az alkalmazás-piactereken a neve,
a Twitter. Inc már nem létezik, hiszen beolvasztották az X Corp.-ba, amelynek tulajdonosa az X Holdings Corp.
Mindez úgy hangzik, mintha a Vasember vagy a Bosszúállók forgatókönyvéből idéznénk, és Elon Musk tervei valóban nem sokkal kevésbé nagyszabásúak: "X" néven azt a projektet szokta emlegetni, amely egyszer egy "mindenre képes" alkalmazást hoz majd létre. A modern okostelefonok korában nehéz elképzelni egyetlen, nagy programot, amely rengeteg mindenre képes, hiszen pont a specializált, kisebb-nagyobb alkalmazások korát éljük, ahogyan a számítógépünkön is külön szoftver felel a szövegszerkesztésért, a böngészésért vagy a vírusirtásért. Ugyanakkor, ahogyan azt a cikk is kiemeli, akad példa arra, hogy temérdek funkció kerül egyetlen ernyő alá: a kínai WeChaten nem csak privát vagy nyilvános üzeneteket lehet küldeni, a videók és a fotók megosztása mellett fizetésre, sőt videojátékozásra is alkalmas. Musk hosszú ideje szeretne valami hasonlót létrehozni a nyugati világnak, és azt ugyan már bizonyította, hogy a fejlesztési nehézségek vagy az adatvédelmi aggályok kevéssé zavarják, ám azt egyelőre nem tudta megfogalmazni, hogy egy ilyen alkalmazás a tulajdonosokon kívül kinek jó. Kínában a WeChat legnagyobb haszonélvezője is valószínűleg a hatalmas megfigyelési apparátust működtető kormány.
És ugyan az üzletember korábban azt mondta, hogy a negyvennégymilliárd dollárért megvásárolt, mostanra szerinte feleannyit érő Twitter meggyorsíthatja a megaalkalmazás létrehozását, az is elképzelhető, hogy egy pénzügyi-technikai cégösszevonásról van csak szó. Biztosat nem tudni, hiszen az újságírói kérdésekre a Twitter kivétel nélkül egy kaki emojival válaszol.
(Borítókép: Ravi Sharma/Unsplash)