Véletlenül új szerveket fedeztek fel az emberi fej belsejében

2020 / 10 / 25 / Justin Viktor
Véletlenül új szerveket fedeztek fel az emberi fej belsejében
Az emberi test talán már felfedte összes titkát, hiszen évszázadok óta zajlanak a boncolások és a modernnek tekinthető orvostudomány is lassan több évszázadossá válik. Ennél persze nem is tévedhetnénk nagyobbat, amit az időről időre felfedezett vadonatúj emberi szervek bizonyítanak a legjobban.

A legnagyobb szerv

Az emberi test valaha megtalált legnagyobb szervét például csak két éve, 2018-ban fedezték fel, egymással összekapcsolt, folyadékkal töltött tasakok formájában, melyek a kollagén- és elasztin-szerkezeteken keresztül haladnak a bőrünk alatti területeken, valamint a testünk egyéb szervei és szövetei között. 

A most felfedezett szervet a hollandiai Rákkutató Intézet onkológusai találták meg, amikor új típusú vizsgálattal kutatták a fej- és nyak-rákos betegek állapotát. Pozitronemissziós tomográfiát, komputertomográfiát alkalmaztak prosztata-specifikus membránantigén-ligandum (PSMA PET/CT) vizsgálattal kombinálva, ami bizonyítottan hatékony módja a prosztatarák terjedésének nyomon követésére a testben. A betegeket radioaktív glükózzal injekciózták be a vizsgálat előtt, ami fényes ragyogással jelölte meg a daganatokat. 

A legújabb szerv

A vizsgálatok során észrevették, hogy a betegek fejének két területe váratlan, ragyogó fénymintákat mutatott. Ahogy egyre több beteget vizsgáltak meg, ugyanazon a területen jelentkezett a ragyogó világító minta újra meg újra. A 100 vizsgált beteg mindegyikénél megtalálták a fényes foltokat. Nyilvánvalóvá vált, hogy nem valamiféle anomáliát találtak, hanem egy teljesen új, eddig ismeretlen emberi szervet

A kutatók a Journal of Radiotherapy and Oncology tudományos folyóiratban számoltak be az új felfedezésről.

Maga a szerv egy sor nyálmirigy - főleg a nyálkahártya mirigyei több elvezető csatornával - a hátsó orr-garatban helyezkedik el.

„Az embernek három nagy nyálmirigy készlete van, de nem ott találhatóak. Tudomásunk szerint a nasopharynx (hátsó orr-garat) egyetlen nyál- vagy nyálkahártya-mirigye mikroszkóposan kicsi, és legfeljebb 1000 hasonló mirigy egyenletesen eloszlik a nyálkahártyán. Képzeljék csak el  a meglepetésünket, amikor ezeket megtaláltuk" - számolt be a felfedezésről Wouter Vogel radiológus-onkológus a tanulmány szerzője."

A kutatók amszterdami kollégáikkal holttesteket felhasználva is megerősítették az eredményeket, és az emberiség legújabb szervét "tubarial gland"-nevezték el, utalva azok helyére.

Update

Köszönet olvasónknak, Dr. Molnár Gergelynek, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetéből, akinek javaslatára a szervet a hivatalos kodifikációig hívjuk nyersfordításban: fülkürti (nyál)mirigynek.

Az is kiderült, hogy az újonnan felfedezett mirigyek szövődményeket okozhatnak a sugárzáson átesett betegeknél, beleértve a dysphagia-t (nyelési nehézségeket), és az új ismeretek segíthetik az onkológusok munkáját. 

"A sugárkezelés károsíthatja ezeket a nyálmirigyeket, ami szövődményekhez vezethet. A betegeknek gondjai lehetnek az evéssel, a nyeléssel vagy a beszéddel, ami valódi terhet jelenthet" - mondta el Vogel. Az azonosított területek elkerülésével azonban megelőzhetőek ezek a lehetséges szövődmények.

(Kép: The Netherlands Cancer Institute)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.