A Tokiói Egyetem kutatói emberi bőrsejtekből és kollagénből alkották meg azt az élő, mesterséges bőrt, amivel a tesztek szerint hatásosan lehet borítani robotokat, amelyek így valósághűbb külsőt és potenciálisan előnyösebb tulajdonságokat kapnak a jövőben. A bevonat egy speciális technikával jobban tapad a robotarc felszínéhez és lehetővé teszi a jobb érzékelést, valamint az emberi bőr mintájára az öngyógyító képességet is. Ez utóbbi tulajdonságot nem vizsgálták ugyan az anyag tesztelése során, de mivel a bőr élő sejtekből áll, a későbbiekben bizonyos szinten imitálhatja majd a humán képességeket.
A műbőr készítése során dermisz fibroblaszt sejteket használtak fel, valamint kollagént, amely a robotarc felszínén kialakított bemélyedésekbe helyezve segítette a bevonat tapadását. A mélyedések mennyisége fontos összetevője volt a bőr megfelelő működésének, a kapcsolódási pontok túl sűrű elhelyezése esetén csökkent a flexibilitás, ellenkező esetben viszont nem volt elég ellenálló a bőr. A kutatók elképzelése szerint a biológiai bevonat jó szolgálatot tehet a robotok képességeinek fejlesztésében, de más szerepet is kaphat: plasztikai sebészek gyakorolhatnak rajta vagy éppen új gyógyítási metódusokat tesztelhetnek a segítségével, emellett a szakértők a bőr különféle viselkedésével, például az öregedés folyamatával kapcsolatban végezhetnek megfigyeléseket.
A tesztelést egyelőre csak rövid távon végezték, de kétféle robotszerkezetet is felhasználtak hozzá: egyrészt egy “kétdimenziós” roboton próbálták ki a mosolygásra való alkalmasságát, másrészt egy humanoid fejre rögzítették, hogy a tapadást ellenőrizzék. A bőr még további fejlesztésekre szorul, de a kutatóknak sok ötletük van arra, hogyan lehetne emelni a minőségét és hatékonyságát, többek között érzékelők, vérerek, zsírszövet, idegek vagy éppen pórusok beépítésével.
(Fotó: University of Tokyo)