“Le kell állítanunk az erőszak felmagasztalását a társadalmunkban. Beleértve ebbe a förtelmes és undorító videojátékokat, amelyek annyira elterjedtek lettek.” - idézi az Egyesült Államok elnökét a TNW. Már akkor sokan rámutattak, hogy míg az erőszakos videojátékok a világon szinte mindenhol népszerűek, addig a fegyveres szándékos emberölések arányában Amerika Zambia és Szudán közt foglal helyet, miközben az olyan gaming nagyhatalmakat, mint Japán vagy Dél-Korea, a lista utolsó tíz százalékában találjuk meg.
De a statisztikák mellett a pszichológusok szava legalább ennyit számít, amikor azt mérlegeljük, hogy vajon tényleg közelebb visz-e valakit ahhoz a Call of Duty-zás, hogy a kezébe fogjon egy valódi fegyvert. Az Ars Technica cikkében idézett, most megjelent állásfoglalás szerint nem. Az Amerikai Pszichológusok Szövetsége (APA) ugyan néhány éve úgy fogalmazott, hogy létezik összefüggés a videojátékok és az agresszió közt, de most pontosítottak: ez nem jelenti azt, hogy bármilyen kapcsolat lenne a játék és az erőszakos viselkedés közt, hiába szeretnék politikusok ezt a látszatot kelteni.
Ahogy az APA fogalmaz, kicsi, de megbízhatóan megállapítható az összefüggés a fizikai és szóbeli agresszióval, sőt, a törődésre, az empátiára és az erkölcsös viselkedésre gyakorolt rossz hatás is megfigyelhető, bár a tíz éven aluliakról kevés az adatuk. Az ezen túlmutató, minden lövöldözés mögött a gaminget sejtető tévhitek veszélye viszont az APA elnöke szerint az, hogy elvonják a figyelmet az erőszak valódi okairól - például a korábban elszenvedett erőszakról.