Visszatért a Földre a Calypso, a Boeing újrafelhasználhatónak tervezett űrtaxija

2024 / 09 / 07 / Bobák Zsófia
Visszatért a Földre a Calypso, a Boeing újrafelhasználhatónak tervezett űrtaxija
A Starliner White Sandsben landolt legénység nélkül.

A Boeing Starliner űrhajójának missziója, a CTF (Crew Flight Test) legénységgel indult, de végül asztronauták nélkül fejeződött be magyar idő szerint reggel 6 óra 1 perckor, mikor a kapszula épségben landolt a White Sandsi Űrkikötőben. A Starliner Calypso a Nemzetközi Űrállomásra június 6-án érkezett meg utasaival, Sunita Williamsszel és Barry Wilmore-ral, de a tervezett egy hetes megálló helyett három hónapig dokkolt az ISS Harmony modulján az indulás előtt és az odavezető út során felmerülő technikai problémák miatt.

Az űrkapszula meghibásodott hajtóműveit és a detektált héliumszivárgásokat vizsgálták ugyan az elmúlt hónapok alatt, de végül az űrhajósok biztonságára való tekintettel a NASA és a Boeing legénység nélkül hozta vissza a Földre a Starlinert. Az űrhajó szeptember 6-án éjjel csatlakozott le az ISS-ről autonóm üzemmódban, majd megkezdte a visszafelé tartó utat és különösebb probléma nélkül ért földet a kijelölt helyszínen. A Starlinert a NASA leírása szerint a Kennedy Űrközpontba viszik, miután kiemelték belőle a rakományokat.

A Boeing űrkapszulája fontos szerepet játszik a NASA céljainak elérésében, ami az oroszoktól (és a Szojuz szolgáltatásaitól) való függetlenedés, hogy az űrállomásra tartó utakat teljes egészében amerikai gyártmányú, legénységet is szállító űrkapszulákkal tudják megoldani, amelyeket újrafelhasználhatónak alkottak meg, de a Calypso esetében egyelőre a hibák forrásainak kivizsgálása zajlik majd, a valódi küldetését, vagyis az űrtaxiként való szolgálatot nem tudja beteljesíteni.

(Fotó: Boeing)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Ez a berendezés segített igazolni 2018-ban, hogy űreszköz kilépett a csillagközi térbe.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.